Antwort Kde je Zakarpatská Rus? Weitere Antworten – Kde je Zakarpatska Rus
Podkarpatská Rus je historické území Československa (v letech 1919–1939). Území se rozkládalo na místě dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti. Hlavním městem byl Užhorod.Po rozpadu SSSR
prosince 1991 se Podkarpatská Rus stala součástí nezávislé Ukrajiny. Od rozpadu SSSR sílilo na území celé někdejší Podkarpatské Rusi hnutí za autonomii a uznání rusínského národa. Až do zániku Československa 31. prosince 1992 se zde ozývaly hlasy po autonomii či dokonce připojení k Československu.Oficiálním důvodem bylo „přání lidu“, kdy obyvatelstvo „manifestovalo vůli sjednotit opětně Zakarpatskou Ukrajinu s její velkou matkou – sovětskou Ukrajinou“. Podkarpatská Rus však nikdy k Ukrajině nepatřila.
Kdy Československo přišlo o Zakarpatskou Rus : Užhorod – Přesně před 68 lety, 29. června 1945, byla tehdejší část československého území Podkarpatská Rus obsazena Sovětským svazem. Moskva to odůvodnila vůlí většiny tamních obyvatel žít v sovětském státu, kterou předtím vyjádřili ve volbách organizovaných komunisty. Československá vláda tehdy neprotestovala.
Proč jsme přišli o Podkarpatskou Rus
Oficiálním důvodem bylo „přání lidu“, kdy obyvatelstvo „manifestovalo vůli sjednotit opětně Zakarpatskou Ukrajinu s její velkou matkou – sovětskou Ukrajinou“. Podkarpatská Rus však nikdy k Ukrajině nepatřila.
Odkud přišli Ukrajinci : Kimmeriové – první kočovní jezdci, kteří přišli na ukrajinské území, byli jejími prvními známými obyvateli Ukrajiny v jejích dějinách. Homér o nich ve své Odysei píše: "Země na severním pobřeží Černého moře je zemí Kimmeriů." Toto Homérovo svědectví je pravděpodobně nejstarší písemná zmínka o Ukrajině.
Rusíni jsou de facto etnickou skupinou bez státní příslušnosti, „lidé odnikud”. Žijí převážně na Zakarpatské Ukrajině, kde tvoří početnou Page 10 etnickou menšinu, a v sousedních státech – zejména na Slovensku (asi 33 tisíc), v Polsku (asi 12 tisíc), v Maďarsku (asi 10 tisíc) a Rumunsku (asi 8 tisíc).
V roce 1991 pak byla na základě referenda vytvořena Autonomní republika Krym, jež se o několik měsíců později stala součástí nezávislé Ukrajiny, ale zachovala si část suverenity. Roku 1997 bylo rozděleno bývalé sovětské Černomořské loďstvo, kotvící v Sevastopolu, na ruskou a ukrajinskou část.
Co bylo před Ukrajinou
Nejčastěji se hovoří o historii spjaté s Ruskem, respektive se Sovětským svazem, ke kterému Ukrajina patřila od roku 1922. Již v roce 1917 však byla vyhlášena Ukrajinská sovětská socialistická republika, která se stala jednou ze svazových republik SSSR.Rusínština (rusínsky русиньскый язык) je jazyk obyvatel severovýchodní části Karpatského oblouku na pomezí Slovenska, Ukrajiny, Polska, Maďarska a Rumunska.Název. Slovo „Lemkové“ vzniklo v 19. století v polské společnosti a mělo původně ironický význam („lem“ v rusínském dialektu znamená „jen“), ale samotní Lemkové označovali sami sebe za „ruský národ“, Rusíny, „Rusnáky“.
Anexe Krymu Ruskou federací je většinou států neuznaná anexe ukrajinského poloostrova Krym provedená Ruskou federací na jaře 2014. Krymská krize vznikla v důsledku ruské invaze, jež byla maskována jako povstání domobrany, po které následovalo vypsání referenda o sebeurčení.
Kolik procent Rusů žije na Krymu : Na Krymském poloostrově žije přibližně 2 300 000 obyvatel, z nich je okolo 58 % ruské národnosti, 24 % ukrajinské a 13 % krymskotatarské, převážně užívaným jazykem je ruština.
Kdo dal Krym Ukrajině : Krym připojen k Ukrajině
V roce 1954 (v rámci oslav 300. výročí připojení Ukrajiny k Rusku) daroval Nikita Chruščov Krym Ukrajině. Ukrajina mu byla blízká, ač byl rodem Rus, a nepočítal, že by se Sovětský svaz mohl někdy rozpadnout.
Kdy se zacalo mluvit česky
Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.
Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) je označení pro různorodé východoslovanské etnikum, které kompaktně osidluje území v těsné blízkosti Karpat v Zakarpatské Ukrajině, východním Slovensku, Polsku a Maďarsku.Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) je označení pro různorodé východoslovanské etnikum, které kompaktně osidluje území v těsné blízkosti Karpat v Zakarpatské Ukrajině, východním Slovensku, Polsku a Maďarsku.
Jak je to s Krymem : Pro úplnost je vhodné uvést, že Krym byl v roce 1783 připojen k Ruskému impériu po ruském vítězství nad Osmanskou říší v rusko-turecké válce. Po rozpadu Ruského impéria v roce 1917 nakrátko vyhlásil nezávislost a nakonec se v roce 1921 stal právě Krymskou autonomní republikou v rámci RSFSR.