Antwort Kde jsou bile noci? Weitere Antworten – Kdy jsou bílé noci
Bílé noci lze definovat jako takové noci, během nichž slunce mezi západem a východem neklesne níže než 6° pod obzor, tedy občanský soumrak trvá po celou noc.Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).Bílý den u nás trvá pouze 8 hodin, Slunce vychází v 8 hodin a zapadá v 14 hodin. Pohybuje se nízko nad jižním obzorem – od jihovýchodu do jihozápadu. V tento den na severním polární kruhu vůbec nevyjde. Slunce svítí kolmo na obratník Kozoroha.
Jak dlouho trvá polární noc na pólu : Čím je pozorovatel severněji nebo jižněji od polárního kruhu, blíže k pólu, tím je polární den delší. V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).
Kdy nastává noc
Jako noc se úžeji nazývá doba, kdy je přirozeně tma, tedy mezi večerním a ranním soumrakem. Úplná, tzv. astronomická noc nastává, když slunce klesne pod 18° pod obzor. Naopak jen nízko pod obzor zapadá slunce během letních nocí ve vyšších zeměpisných šířkách, které proto získaly označení bílé noci.
Kde je půl roku den a půl roku noc : K největším extrémům dochází právě za polárním kruhem, kde nastává polární den a noc. Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.
Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.
Rotace Země je pohyb planety Země kolem její vlastní osy (pomyslná přímka spojující severní a jižní zeměpisný pól). Země rotuje směrem k východu, z pohledu Polárky jde o pohyb proti směru hodinových ručiček.
Proč se střídá den a noc
Otáčením Země kolem své zemské osy dochází ke střídání dne a noci. Zemská osa je myšlená přímka spojující severní a jižní pól. Jedno otočení kolem osy (360°) trvá přibližně 24 hodin. Země se otáčí kolem své zemské osy od západu na východ (proti směru hodinových ručiček).V zimě se osa odkloní od hvězdy, Slunce zmizí za horizontem a severní polokouli pohltí polární noc, kterou kromě Špicberků zažívají i obyvatelé severní Kanady, Grónska nebo Ruska. V létě se naopak osa Země nakloní vstříc Slunci, a díky tomu na severu zavládne tzv.Na rovníku jsou v létě i v zimě, na jaře i na podzim, dny i noci vždy stejně dlouhé, mají 12 hodin a nezávisí na ročním období. Od rovníku k pólům se ale délka dne a noci mění. Délka dne v pásmu od rovníku k obratníkům už nemá po celý rok 12 hodin, ale je variabilní.
Rotace Země je příčinou střídání dne a noci. Země se kolem osy otočí za hvězdný den. Roční oběh Země kolem Slunce je příčinou proměnlivé délky dne a noci a střídání ročních období.
Jak dlouho trvá polární den a noc : Čím je pozorovatel severněji nebo jižněji od polárního kruhu, blíže k pólu, tím je polární den delší. V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).
Kdy je polární den a noc : Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.
Kde je nejkratsi noc
Délka polárního dne
V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).
Tak jako se mění sklon zemské osy, dochází i ke změnám rychlosti rotace Země kolem její osy. Naštěstí pro nás jsou tyto změny nepatrné a velice pozvolné. Doba, za kterou se v současnosti otočí naše planeta o 360°, je přibližně 23 hodin 56 minut a 4,1 sekundy. Této době se říká siderický den.Otáčením Země kolem své zemské osy dochází ke střídání dne a noci. Zemská osa je myšlená přímka spojující severní a jižní pól. Jedno otočení kolem osy (360°) trvá přibližně 24 hodin. Země se otáčí kolem své zemské osy od západu na východ (proti směru hodinových ručiček).
Jak dlouho trva než se Země otáčí kolem své osy : Rotace Země je pohyb planety Země kolem její vlastní osy (pomyslná přímka spojující severní a jižní zeměpisný pól). Země rotuje směrem k východu, z pohledu Polárky jde o pohyb proti směru hodinových ručiček. Jedna otočka trvá 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy (tj. 1 siderický den).