Antwort Kde lze zřídit datovou schránku? Weitere Antworten – Kde si zřídit datovou schránku

Kde lze zřídit datovou schránku?
b. osobně na Czech POINTu

Žádost podáte na kontaktním místě Czech POINT – zde je ověřována totožnost žadatele (občanský průkaz, pas apod.) Většina žádostí je rovnou vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení obsahující identifikátor datové schránky.Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma. Pokud tedy posíláte datovou zprávu úřadům, je to bez poplatku. Platíte pouze správní poplatek, pokud je požadovaný úkon zpoplatněný.Zřízení datové schránky přes Czech POINT

S sebou si vezměte doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), cizinci budou potřebovat povolení k pobytu nebo vízový štítek. Pokud za Vás zakládá datovou schránku někdo jiný, například v rámci služby správy datové schránky, musí předložit úředně ověřenou plnou moc.

Jaký je rozdíl mezi datovou schránkou fyzické osoby a podnikající fyzické osoby : Z pohledu státu se jedná o „datovou schránku podnikající osoby“, která se od klasické „datové schránky fyzické osoby“ liší – je vázaná na IČO a není možné ji znepřístupnit, pokud stále podnikáte. Je totiž přímo svázaná s vaším podnikáním.

Co se dá řešit přes datovou schránku

K čemu lze také využít datovou schránku

  • žádost o vydání občanského průkazu.
  • žádost o vydání voličského průkazu.
  • podání daňového přiznání
  • vyúčtování záloh zdravotního pojištění za OSVČ
  • zaslání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně i ČSSZ.
  • informace a potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.

Jak si udělat datovou schránku online : Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit. V současnosti je cena jedné placené zprávy sjednocena na 10 Kč bez ohledu na způsob placení. Po odeslání datové zprávy se zobrazí okénko s informací o úspěšném odeslání.

V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.

Jak a kde založit datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.Žádost o zrušení lze provést elektronicky, ale i na Czech POINT. Na Czech POINT je třeba změnový list přinést a požádat o Přijetí podání podle živnostenského zákona (§ 72). Za podání se hradí správní poplatek ve výši 50 Kč. Na provedení změny (výmazu ze živnostenského rejstříku) má úřad 30 dní.K čemu lze také využít datovou schránku

  • žádost o vydání občanského průkazu.
  • žádost o vydání voličského průkazu.
  • podání daňového přiznání
  • vyúčtování záloh zdravotního pojištění za OSVČ
  • zaslání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně i ČSSZ.
  • informace a potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.


Při konverzi dokumentu v datové zprávě nebo datovém souboru do listinné podoby může být dokument v datové zprávě nebo datovém souboru uložen do úschovny prostřednictvím tohoto portálu, nebo odesláním z datové schránky. Následně může být na kontaktním místě Czech POINT převeden do listinné podoby.

Jak dlouho funguje datová schránka : Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.

Jak se platí za datovou schránku : Za zřízení a využívání datové schránky neplatí běžný občan ani živnostník žádný poplatek.

Které datové zprávy jsou zdarma

V rámci podpory elektronické komunikace si mezi sebou mohou nově zdarma posílat faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datové zprávy však nesmí být využívány pro odesílání nevyžádaných obchodních sdělení.

Každý nový uživatel datové schránky má možnost si vyzkoušet Datový trezor o kapacitě 20 zpráv bez jakýchkoliv závazků. Datové zprávy zůstávají standardně uloženy v datové schránce 90 dnů, k tomu uživatel automaticky při založení datové schránky dostane Datový trezor na zkoušku na další 3 měsíce zdarma.Pokud se do datové schránky nepřihlásíte, bude datová zpráva považovaná za doručenou desátým dnem od jejího dodání do datové schránky. Od momentu kdy je datová zpráva doručená běží například zákonné lhůty pro odpověď. Nezapomeňte si nastavit zasílání upozornění na nové datové zprávy.

Jak se dostat do datové schránky kdyz nemám dopis : Můžete využít také ePoradnu, kam můžete zaslat svůj dotaz. Nebo můžete využít služby Komunikačního asistenta (chatbota). Ve všední dny od 8 do 18 hodin můžete také volat na infolinku 954 200 200 (v současné době doporučujeme volat odpoledne, nejlépe po 16 hodině).