Antwort Kde probíhá ústavní výchova? Weitere Antworten – Kde se vykonava ústavní výchova

Kde probíhá ústavní výchova?
V současné době je ústavní výchova dětí vykonávána v zařízeních pro výkon ústavní výchovy spadajících do resortu jak zdravotnictví, tak školství, mládeže a tělovýchovy a dále i do resortu práce a sociálních věcí. Ústavní výchova dětí od narození do tří let věku se vykonává ve zdravotnických zařízeních.Ochranná výchova se vykonává ve výchovných zařízeních; vyžaduje-li to však zdravotní stav mladistvého, má jeho umístění do zdravotnického zařízení přednost před výkonem ochranné výchovy.Ústavní výchovu nařizuje soud v případech, kdy je výchova dítěte, jeho tělesný, rozumový či duševní stav, anebo jeho řádný vývoj vážně ohrožen nebo narušen do té míry, že je to v rozporu se zájmem dítěte, anebo jsou-li tu vážné důvody, pro které rodiče nemohou výchovu dítěte zabezpečit.

Kolik je v ČR výchovných ústavu : Zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy dětí ( zdroj UIV)

Dětské domovy 144
Dětský domov se školou 29
Výchovný ústav 28
Diagnostický ústav 13

Kolik děti je v ústavní výchově

„V současné době u nás v dětských domovech či výchovných ústavech žije na 6.500 dětí, což je stále velmi mnoho.

Jak funguje výchovný ústav : Školská instituce řízená ministerstvem školství. Výchovný ústav pečuje o děti, starší patnácti let do jejich zletilosti, se závažnými poruchami chování, u nichž byla soudem nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná výchova. Jsou zřizovány zvlášť pro dívky a zvlášť pro chlapce.

„V současné době u nás v dětských domovech či výchovných ústavech žije na 6.500 dětí, což je stále velmi mnoho.

Ústavní výchovu nařizuje soud dětem mladším 18 let v případech, kdy je jejich výchova vážně ohrožena či narušena nebo pokud rodiče z jiných vážných důvodů (např. duševní porucha dítěte vyžadující zvláštní péči) nemohou dětem zabezpečit odpovídající výchovu.

Jak dlouho trvá ústavní výchova

Trvání ústavní výchovy

Ústavní výchovu lze nařídit nejdéle na dobu tří let. Pokud důvody pro nařízení ústavní výchovy trvají, je možno, před uplynutím tří let od jejího nařízení, ústavní výchovu prodloužit, a to i opakovaně, vždy však nejdéle na dobu tří let.Do výchovného ústavu může být umístěno i dítě starší 12 let, má-li uloženu ochrannou výchovu a v jehož chování se projevují tak závažné poruchy, že nemůže být umístěno v dětském domově se školou. Výchovné ústavy se zřizují odděleně pro děti s nařízenou ústavní výchovou a uloženou ochrannou výchovou.Do takového zařízení putují mladiství (15 – 18 let) odsouzení pachatelé trestných činů. V pasťácích nejsou mladí za trest, ale proto, aby se dostali ze škodlivého prostředí do bezpečí, kde budou moct na sobě zapracovat, aby se mohli později normálně začlenit do společnosti a neohrožovat ji ani sebe.

Buď si mohou o diagnostický pobyt dítěte sami zažádat, nebo je jim to doporučeno pracovníky OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí – takzvaná sociálka). Další možností je, že se tu objeví děti, kterým to nařídil soud. Ten tak udělá zase na základě doporučení OSPOD.

Kdy dát dítě do ústavu : Výchovný ústav (VÚ, § 14) – je určen zpravidla pro děti od patnácti let věku se závažnými poruchami chování, u nichž byla nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná výchova.

Za co můžu jít do pasťáku : o „pasťácích“ panuje spoustu mýtů. Lidově „pasťák“ označuje dětské domovy (se školou). Dítě se do něj může dostat kvůli ohrožení výchovy, například problémy se záškoláctvím, drogami, alkoholem, kouření, sociální problémy a další důvody (takzvaná ústavní výchova).

Kdy dát dítě do diagnostického ústavu

Dětské diagnostické ústavy jsou určeny společně pro chlapce i dívky ve věku od 3 do 15 let nebo do ukončení povinné školní docházky. Diagnostické ústavy pro mládež jsou určeny zvlášť pro dívky nebo chlapce od 15 let nebo od ukončení povinné školní docházky do 18 let, eventuálně do 19 let.

Do diagnostických ústavů jsou umisťovány děti a mladiství na základě rozhodnutí soudu. Návrh na umístění mohou soudu podat jak rodiče či osoby odpovědné za výchovu, tak orgány sociálně právní ochrany dětí.Diagnostický ústav poskytuje kapesné ve výši 300 – 450 Kč měsíčně. Za období kratší než jeden měsíc se kapesné stanoví podle počtu dnů, které je dívka v péči zařízení.

Jak se dostat do diagnostického ústavu : Do diagnostických ústavů jsou umisťovány děti a mladiství na základě rozhodnutí soudu. Návrh na umístění mohou soudu podat jak rodiče či osoby odpovědné za výchovu, tak orgány sociálně právní ochrany dětí.