Antwort Kde se šíří Legionella? Weitere Antworten – Jak se prenasi legionářská nemoc

Kde se šíří Legionella?
Přenos a šíření

Legionella se obvykle šíří do lidských plic prostřednictvím aerosolů – malých kapek vody, které obsahují bakterie. Tyto aerosoly mohou pocházet z různých zdrojů, včetně vodních věží, klimatizací, sprch, fontán nebo vodních systémů v nemocnicích.Jak se mohu nakazit

V určitých, spíše vyjímečných, případech k nákaze dochází aspirací – požitím kontaminované vody, ledu či potravy, kdy dojde k osídlení sliznice nosohltanu legionellou a pozdějšímu vdechnutí kontaminovaného aerosolu. Přenos legionelly s člověka na člověka nebyl prokázán.Základem úspěšného boje s Legionellou je prevence, tedy správně navržený vodovodní systém a zajištění:

  1. potrubí více odolného vytváření biofilmu a přehřátí (tepelná dezinfekce)
  2. výměny vody v úseku kratším, než je perioda rozmnožování Legionelly (4 hodiny)
  3. možnost dezinfekce, odběru vzorků

Jaká teplota zničí Legionellu : Životnost legionelly v závislosti od teploty

do 15 °C Přežije, ale jen ve spacím stádiu.
25 – 45 °C Ideální prostředí pro rozmnožování.
při 55 °C Umírá za 5 – 6 hodin.
při 60 °C Umírá přibližně za 30 minut.
při 66 °C Umírá za 2 minuty.

Jak se dostane Legionella do bojleru

Výrazným snižováním teploty vody v bojleru se totiž Legionellám vytváří přímo ideální životní podmínky. Bakterií rodu Legionella je v současné době popsaných asi 60 druhů. Ideální je pro ně teplota vody mezi 20 –40 °C, daří se jí v rozvodech s množstvím slepých odboček a nízkou cirkulací vody.

Kdy umírá Legionella : Při teplotě 55°C umírá bakterie do 5-6 hodin. Při teplotě 60°C je to cca 30 minut. Při teplotě nad 66°C umírá do 2 minut. Při teplotách vyšších než 72°C již není schopna bakterie přežít a ihned umírá.

Z chemické dezinfekce na odstranění Legionell v bojleru se v poslední době používá především oxid chloričitý, který nejen odstraňuje biofilmy, ale má i určitý residuální efekt (tzn. bojler déle vydrží bez Legionell). Ke zničení Legionell se pak obecně používá ještě například chloramin, chlor, ozon či UV záření.

Přežívá i v mořské vodě. Byla nalezena ve vodách o teplotě až 66 °C, ale teplota 70 °C je již zabíjí téměř okamžitě. Růst (rozmnožování) bakterií se zastavuje při teplotách nad cca 50 °C. Bylo zjištěno, že při 50 °C se počet legionell ve vodě sníží na jednu desetinu za 80–124 minut, při 60 °C za 2 minuty.

Jak vydezinfikovat bojler

Pokud je vodní kámen měkký, měl by jít očistit proudem vody nebo otřením. Pokud bude tvrdý, doporučujeme kámen odstranit dřevěným předmětem. Při čištění nesmíte poškodit smalt. Menší části zanesené vodním kamenem, lze očistit ponořením do octové vody.Průměrná denní spotřeba celé domácnosti je tedy přibližně 300 litrů vody. Toto číslo vydělte dvěma a dostanete ideální objem bojleru, který vám bude stačit. V tomto případě je to 150 litrů, což je minimální objem, který budete potřebovat pro pohodlné fungování.Krevní testy odhalí zvýšenou sedimentaci a přítomnost c-reaktivního proteinu (protein, jehož koncentrace v krvi se zvyšuje při většině bakteriálních infekcí). Nemoc se těžko odlišuje od běžného zápalu plic, musí se proto provést test na přítomnost protilátek.

Bakterie Legionella pronikají do organismu přímou konzumací kontaminované vody. Poté co se bakterie dostane do těla, může způsobit atypický zápal plic a horečku, která může být doprovázena silnými bolestmi hlavy, třesavkou, průjmem a dýchacími potížemi. Bakterie se množí v teplotním rozmezí 20-50°C.

Kdy hrozí Legionella : Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě z vodovodu. Problém nastává až ve chvíli, kdy se bakterie je schopná množit. To se děje ve vodě o teplotách 25 – 55 stupňů Celsia a zejména tam, kde se voda nepohybuje (stojatá voda, mrtvá místa v potrubí).

Jak často čistit bojler : Během prvních dvou let není nutné preventivní čištění bojleru, ale pak by se zhruba každý rok až každého jeden a půl roku měl z ohřívacího prvku odstraňovat vodní kámen.

Proč smrdí voda z bojleru

Vysoká teplota ničí bakterie, které jsou původcem zápachu. Voda v zásobníku může obsahovat sloučeniny síry, tzv. sulfáty, které se pomocí bakterií mění na plynný a toxický sirovodík. Jeho tvorbě můžete zabránit pomocí oxidace vody, při které se sirovodík přemění na sírany.

určuje vlastníkům objektu povinnost udržovat parametr teploty teplé vody ve stanoveném limitu. Teplota vody na výtoku u spotřebitele musí být celoročně v rozmezí 45–60 °C, a to v době minimálně od 6.00 do 22.00 hodin mimo odběrní špičky, ve které je umožněna možnost krátkodobého poklesu.Jak dlouho vydrží teplá voda v bojleru Voda v bojleru vydrží teplá obvykle mezi 24 až 48 hodinami.

Jak dezinfikovat bojler : Do sprch nebo před sprchy je pro jistotu lepší namontovat speciální antibakteriální filtry. Vhodné je též provést dezinfekci obsah zásobníku bojlerů a to buď chemickou nebo termální cestou (zahřátím cca na 70 stupňů Celsia. Kontrola bojlerů by se měla dělat alespoň jednou ročně.