Antwort Kde se nachází hltan? Weitere Antworten – Kde je hltan a kde hrtan

Kde se nachází hltan?
Ústní dutina i hltan slouží především k příjmu potravy, ale částečně fungují i jako dýchací cesty. Hrtan je součástí horních dýchacích cest a je rovněž nezbytný k tvorbě zvuků (při řeči, zpěvu apod.).Hltan (pharynx) je součástí dýchací i trávicí soustavy a má délku 12 až 15 cm.Hrtan se promítá u mužů na těla obratlů C5-6, u žen o půl obratle výše. U novorozence je uložen kraniálněji než u dospělých, před tělem C3-4, to zajišťuje možnost polykání v průběhu sání. Hrtan je pohyblivý, proto se mění jeho poloha při polknutí, fonaci, kašli apod.

Jak vypadá hltan : Hltan je trubice nálevkovitého tvaru. Tvoří navazující trubici, která spojuje dutinu nosní a ústní se žaludkem. Hltan je umístěn v zadní části hrdla, jeho délka je u člověka patnáct centimetrů a je obdobně jako žaludek vystlán sliznicí, aby byl chráněn před žaludečními šťávami. Stěna hltanu je z vaziva a svaloviny.

Jaký je rozdíl mezi hrtanem a Hltanem

Skrze hltan prochází potrava do jícnu, resp. vzduch do hrtanu. Během polykání se přes hrtan překlopí hrtanová příklopka, která zablokuje průchod do průdušnice – a potrava se díky tomu nemůže dostat do dolních dýchacích cest. Hltan je kromě toho důležitou součástí hlasového ústrojí.

Jak začíná rakovina hrtanu : Způsobuje ji kouření a tvrdý alkohol. Muž, věk po padesátce, silný kuřák holdující alkoholu a zejména tvrdému – to je podle lékařů typický pacient s rakovinou hrtanu.

Skrze hltan prochází potrava do jícnu, resp. vzduch do hrtanu. Během polykání se přes hrtan překlopí hrtanová příklopka, která zablokuje průchod do průdušnice – a potrava se díky tomu nemůže dostat do dolních dýchacích cest. Hltan je kromě toho důležitou součástí hlasového ústrojí.

Jícen je svalová trubice spojující hltan a žaludek.

Jak poznat zánět hrtanu

Prvním příznakem laryngitidy je chrapot, zastřený hluboký hlas a následně i omezený fond hlasu až jeho úplná ztráta. Dále pak bolestivé hrdlo, štěkavý kašel až ztížené a bolestivé polykání, otoky, lapání po dechu a sípot. V noci se může přidat i zvýšená teplota.Hltan navazuje na nosohltan. Zánět hltanu (faryngitida) se projevuje bolestí a pálením v krku, které se zhoršuje při polykání. Co se týče dalších projevů, obvykle se neobejde zánět hltanu bez teploty a zduření krčních mandlí. Za to kašel u faryngitidy obvyklý nebývá, může se ale objevit, pokud se zánět rozšíří.Nádory hrtanu:

  • přetrvávající chrapot,
  • pocit cizího tělesa v krku,
  • bolesti v oblasti krku,
  • polykací obtíže,
  • dušnost,
  • zduření krku.


Nádory dutiny ústní a hltanu se projeví pocitem cizího tělesa v krku či ústech, krvácením, ztíženým anebo bolestivým polykáním, zápachem z úst, u nádorů oblasti patrových mandlí se mohou objevit i přenesené bolesti ucha. Na nádor upozorní i nemožnost nasazení zubní protézy.

Co na zánět hltanu : Pokud se objeví hustý hlen, vhodnou volbou jsou mukolytika, která mohou být použita k ředění hlenu a jsou účinná při vlhkém kašli (Erdostein, Mucosolvan, ACC). Pro zmírnění bolesti v krku, která často doprovází zánět nosohltanu, jsou vhodná lokální antiseptika, včetně pastilek, klokladel a sprejů.

Jak rychle vyléčit zánět hrtanu : Léčba laryngitidy probíhá skrze léčení příznaků. Důležité je tedy nenamáhat hlasivky a dodržovat klidový režim. Pokud je nemoc doprovázena teplotou nebo horečkou, pro její snížení podávejte léky s ibuprofenem nebo paracetamolem, které zároveň tlumí bolest. Na suchý, dráždivý kašel podávejte antitusika.

Co způsobuje zánět hrtanu

Původcem laryngitidy jsou viry influenze nebo parainfluenze. Postihuje především děti, ale nevyhne se ani dospělým. Zatímco dospělý pociťuje lehkou nemoc u dětí je průběh nemoci hrozivější. Zánět hrtanu se vyskytuje poměrně často, dokonce je nejčastější příčinou hospitalizace dětí předškolního věku v nemocnici.

Zánět hltanu (faryngitida) se projeví především suchým, podrážděným až škrábavým hrdlem. Typická je bolest při mluvení a polykání. Na hltan se pak úzce napojuje hrtan vedoucí do plic. Zánět hrtanu (laryngitida) se projeví zejména suchým kašlem, chrapotem, případně můžeme i dočasně přijít o hlas.Důležitý je držet klidový režim, aby tělo mělo co nejvíce sil na vypořádání se s patogenem. Dopřejte si dostatek spánku, velký přísun vitamínů a minerálů, zejména vit. C,B,D, z minerálů vápník, hořčík a zinek, nejlépe v organické formě, která je pro tělo lépe vstřebatelná.

Jak zacina rakovina hrtanu : Rakovina hrtanu se může projevit neustupujícím chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a dýchacími obtížemi (dýchání „přes překážku“). Supraglotická rakovina se ohlásí obtížemi při polykání (bolestí). Lékař oddělení ORL může pomocí laryngoskopického zrcadla objevit podezřelý růst v hrtanu.