Antwort Kde se pestuje špalda? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi špaldovou a pšeničnou moukou

Kde se pestuje špalda?
Špaldová mouka se vyrábí z nešlechtěného druhu pšenice označované jako špalda, která se nemusí hnojit, a proto je bez pesticidů. Má nižší glykemický index, vyšší obsah minerálů a prospěšnější složení bílkovin než pšenice. Dobře kyne, takže je velmi vhodnou náhražkou za bílou mouku. Má lehce oříškovou chuť.Špaldová mouka je skvělá při pečení kynutých, křehkých či litých těst. Má krásnou, ořechovou chuť. V poslední době si získala oblibu díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů a také díky tomu, že je snadno stravitelná a má nízký obsah lepku.Špaldu propláchněte a namočte den předem do dostatečného množství vody. Druhý den ji propláchněte, zalijte čistou vodou, osolte a vařte na středním stupni pod pokličkou doměkka zhruba 45 minut.

Jak chutná špalda : Špalda se vyznačuje jemnou, mírně oříškovou chutí.

Špaldová mouka se skvěle hodí pro pečení. Má totiž vysokou vstřebatelnost. Proto je lepší při přípravě počítat s větším množstvím užité tekutiny.

Proč nejíst bílou mouku

Zanáší střeva a zahleňuje organismus. Je zbavená vitaminů a vlákniny a její konzumace zatěžuje slinivku břišní i trávení a vede k obezitě. Již archeologické průzkumy mumií starého Egypta prokázaly, že tehdejší vyšší vrstva společnosti, která požívala bílou mouku, trpěla arteriosklerózou.

Proč je mouka nezdravá : Jedinou pravdou je, že bílá mouka je bohatá na látku zvanou gluten neboli lepek, který má jednu vlastnost, a to tu, že spolehlivě zalepuje střeva. Lepek se usazuje na stěnách střev, přičemž střeva se pak stávají nepropustnými pro další vitamíny a živiny.

Pracovat s ní můžete tak, jak jste zvyklí. Jelikož obsahuje méně lepku, je vždy lepší přidat do těsta na chléb raději více droždí a při přípravě moučníků použít větší množství prášku do pečiva nebo jedlé sody. Chuťově je mouka ze špaldy o něco výraznější a má typický oříškový nádech.

Špaldová mouka je proto velmi dobrou alternativou k „běžné“, pšeničné mouce. Hodí se na přípravu slaných i sladkých pokrmů a pečiva, třeba na špaldové housky, croissanty, koláče, vafle, koblihy, palačinky, lívance i dorty a cukroví. Pokrmům dává typickou jemně oříškovou chuť a vůni.

Kde se pestuje špalda

Pšenice špalda je starobylý druh obilniny, ze které kdysi pravděpodobně mutací vznikla pšenice setá. Původně se pěstovala v Mezopotámii, znali ji Egypťané, Řekové i Římané. V Evropě se pěstuje už od doby bronzové (v oblasti Alp, v Polsku, Anglii a Skandinávii), na našem území však byla pěstována jen ojediněle.Obsah lepku se pohybuje v rozmezí 35 – 45 %, dokonce až 54 % a jeho kvalita je vysoká. Pšenice špalda je výborným zdrojem některých vitamínu skupiny B, především thiaminu (B1), riboflavinu (B2), ale také niacinu.Špaldová mouka hladká

Pečivo ze špaldové mouky má pěknou nazlátlou barvu a charakteristickou oříškovou vůni. Hodí se na klasické moučníky i pro každodenní pečení domácího sladkého i slaného pečiva (bábovky a perníky, kynuté buchty, koláče, sušenky a cukroví, palačinky, chléb, rohlíky, housky).

Celozrnná mouka totiž obsahuje až o 3x více vlákniny, která je důležitá nejen pro správnou činnost trávicího systému, ale také nás zasytí na delší dobu, což je při redukci obzvláště výhodné. Kromě toho má také vyšší obsah bílkovin, nižší glykemický index a o více než polovinu vyšší obsah mikronutrientů.

Proč nejíst rohlíky : Supermarketové pečivo obsahuje velké množství aditiv a ingrediencí (viz např. složení pečiva z jednoho českého supermarketu), které poškozují náš střevní mikrobiom (1). Čím dál tím více studií potvrzuje, že vliv střevního mikrobiomu je velmi zásadní pro náš kvalitní a spokojený život.

Jakou mouku při hubnutí : Mezi mouky s největším obsahem bílkovin patří jednoznačně špaldová celozrnná a také žitná. Žitná mouka má také nižší glykemický index, což znamená, že nezvyšuje hladinu krevného cukru, a proto je vhodná také při hubnutí nebo diabetu.

Co to je špalda

Špalda je starý a nešlechtěný druh pšenice. Možná znáte výrazy jako je třeba špaldoto, špaldová káva, špaldové pukance a podobné. Je to právě pšenice špalda, která si pomalu, ale jistě získává oblibu ve světě zdravých a léčivých potravin. Naše republika by klidně mohla být velmoc na pěstování špaldy.

Proto pro ty, kteří se ji teprve chystají zařadit ji do svého jídelníčku, doporučuji smíchat celozrnnou mouku s hladkou moukou v poměru min. 30% celozrnné mouky. Takto se dá postupně až úplně přejít na celozrnnou mouku. Další věcí, kterou je dobré si uvědomit, když pečeme z tohoto typu mouky je způsob umletí, resp.Špaldové kroupy kernotto jsou velmi podobné klasickým ječným kroupám, které se používají při přípravě jitrnic nebo jako zahuštění do různých polévek. Od těchto známých krup se liší tím, že se vyrábějí z nejkvalitnější pšenice špaldy. Výroba špaldového kernotta spočívá v loupání a broušení špaldy.

Co roste na českých polích : Na polích pěstujeme především obilniny, oko- paniny, luskoviny, ale i olejniny, pícniny, textilní plodiny a různé druhy zeleniny. Rostliny pěstované na poli nazýváme polní plodiny.