Antwort Kde se používá schottkyho dioda? Weitere Antworten – Kde se pouziva schottkyho dioda

Kde se používá schottkyho dioda?
Použití Výše zmíněné parametry předurčují Schottkyho diody pro využití v extrémně rychlých spínacích obvodech ve výpočetní technice, radarových zařízeních či k usměrnění malých napětí s frekvencí až do desítek GHz.Polovodičová dioda je elektrotechnická součástka, dioda, jejímž úkolem v elektrickém obvodu je propouštět elektrický proud jedním směrem. Podle konstrukce slouží k usměrňování elektrického proudu (přeměna střídavého proudu na stejnosměrný proud), ke stabilizaci elektrického napětí nebo k signalizaci průchodu proudu.Používají se k usměrňování střídavého proudu. Používají se k omezování napětí, ve stabilizátorech, atd. Diody mají široké využití hlavně při usměrňování (usměrňovací diody) a stabilizaci napětí (zapojení v parametrickém stabilizátoru napětí). Na programy zde poskytované není žádná záruka na funkčnost.

Jak změřit schottkyho diodu : V propustném směru ji zapoj na zdroj a nastav jmenovitý proud diody a měř napětí na diodě v propustném směru. Pokud se naměřené napětí liší od údaje v katalogu, je dioda vadná.

Jak funguje schottkyho dioda

Schottkyho dioda má místo polovodičového přechodu p-n přechod kov-polovodič (m-s), což co nejvíce snižuje elektrickou kapacitu přechodu. Schottkyho diody se proto vyznačují extrémně krátkou dobou spínání (změna polarizace ve vodivostním směru na polarizaci v odporovém směru), která je typicky jen asi 100 ps.

Na co je zenerova dioda : Zenerova dioda, neboli referenční dioda je polovodičová dioda s přechodem PN, která se užívá především ke stabilizaci napětí. Je určena k zapojení v závěrném (nepropustném) směru, k čemuž je přizpůsobena tím, že její „průraz“ v tomto směru není destruktivní (snese opakovaný průraz v závěrném směru).

Zenerova dioda je křemíková polovodičová součástka, která umožňuje průchod proudu dvěma směry (“dopředný” a “zpětný”).

Schottkyho dioda vyniká velkou rychlostí přepínání přechodu, má nižší difuzní napětí UD (0,1 – 0,3V), nižší úbytek napětí v propustném směru UF (0,3 – 0,7V), ale také nižší maximální závěrné napětí URRM (10-100V).

Kde se používá fotodioda

Fotodiody používáme k měření osvětlení, snímání dat (v minulosti se tak například snímala data z děrných štítků), v automatizaci. Rychlé fotodiody se používají v optických spojích, optronech apod.Zenerova dioda je připojena v závěrném směru přes rezistor o odporu R ke zdroji napětí . Označíme-li elektrický proud procházející diodou symbolem , můžeme psát podle Ohmova zákona: , kde je napětí měřené na Zenerově diodě.Zenerova dioda je připojena v závěrném směru přes rezistor o odporu R ke zdroji napětí . Označíme-li elektrický proud procházející diodou symbolem , můžeme psát podle Ohmova zákona: , kde je napětí měřené na Zenerově diodě.

Dioda jako usměrňovač střídavého napětí

Dioda propouští jenom kladné půlvlny střídavého napětí. V propustném směru na diodě vzniká úbytek napětí UF, o který je výstupní napětí sníženo. V nepropustném směru dioda blokuje výstup (takže je na ní v závěrném směru napětí zdroje).

Jak zkontrolovat zenerovu diodu : Zenerovy diody se nejlépe testují laboratorním regulovaným zdrojem. Nastaví se co nejmenší proudové omezení (musí to být jen několik mA) výstupní napětí se nastaví také nejmenší, připojí se měřená (musí být vypájená!)

Co dělá Zenerova dioda : Dioda se používá převážně v stabilizovaných napěťových zdrojích, jako koncová, výstupní část. Slouží k tomu, aby při velké změně velikosti odebíraného proudu napětí nekolísalo vůbec, nebo jen velmi málo. Může být také součástí ochranných obvodů, kde omezuje napěťové špičky.