Antwort Kde se smí kempovat? Weitere Antworten – Kde si můžu postavit stan

Kde se smí kempovat?
Při stanování (táboření) mimo chráněné oblasti i kempy je tak ve výsledku zásadní poučka taková, že logicky nesmíte tábořit tam, kde to je výslovně zakázáno. Postavit stan naopak v klidu můžete na pozemku, kde vám to dovolí jeho majitel – ať už fyzická nebo právnická osoba, případně obec (stát).Naprosto legálně tedy lze v ČR stanovat pouze na místech k tomu určených – v oficiálních kempech. Existují však i výjimky, například v NP Šumava jsou vybudována nouzová nocoviště, kde je za dodržení stanovených podmínek možné přespat i ve stanech.V takřka jakémkoliv lese můžete jednu noc přespat (bivakovat pod širákem), pokud po vás ráno nezůstane ani smítečko. Tak praví české zákony. Povolený máte spacák nebo třeba hamaku a některé prameny uvádí i malý stan. Takto můžete přespat v chráněných oblastech a rezervacích (v rámci turistických tras).

Kde se nesmí spát v autě : Zákaz spaní v autě platí i v Itálii a ve Slovinsku. Stejně nekompromisní jsou zákony a vyhlášky ve Švýcarsku, u našich sousedů na Slovensku, v Rakousku i Německu, dále v Srbsku, Maďarsku, Itálii, Řecku, Belgii nebo Nizozemsku.

Kde kempovat v přírodě

Bivakování žádný český zákon nezakazuje a podle ústavy platí, že co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Na celtě ve spacáku tedy můžete přespat, kdekoli se vám zlíbí. Včetně národních parků, přírodních rezervací a dalších chráněných území.

Kde se nesmí rozdělávat oheň : Oheň se nesmí rozdělávat ve vzdálenosti menší než 50 m od lesa. Nesmí se rozdělávat také v blízkosti hořlavých předmětů a zemědělských kultur. Na soukromém pozemku byste měli mít souhlas vlastníka. Samosprávy někdy regulují rozdělávání ohně místní vyhláškou, zvláště v období sucha, kdy hrozí vznik požáru.

Bivakování žádný český zákon nezakazuje a podle ústavy platí, že co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Na celtě ve spacáku tedy můžete přespat, kdekoli se vám zlíbí. Včetně národních parků, přírodních rezervací a dalších chráněných území.

Území obce – obec může zvláštní vyhláškou zakázat táboření i nocování na celém svém území, ale obvykle se tak neděje. Než ale vyrazíte, zkuste se na obecním úřadě informovat. Soukromý pozemek – pokud jde o soukromý pozemek (les, louka) máte povinnost si před tábořením(!) získat souhlas vlastníka.

Jak legalne prespat v přírodě

V ČR je v přírodě dovoleno nejen pobývat, ale také takzvaně „volně nocovat“. Definice „nocování“ se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. To je například položení karimatky a zalehnutí ve žďáráku, či přespání v hamace. Ráno na místě nelze najít ani stopu po vašem pobytu.Při spaní v autě udělejte pro své pohodlí maximum. Investujte do dobré matrace. V nabídce jsou nafukovací matrace do auta, karimatky nebo podložky na spaní. Vezměte si na nocování teplé přikrývky nebo rovnou spacáky.Máte tyto možnosti:

  • Využít autokemp.
  • Zaparkovat na tzv. stellplatzech, což jsou oficiálně vymezená zpevněná místa, kde mohou parkovat obytná auta zadarmo, nebo za poplatek.
  • Zastavit na neznačeném veřejném místě
  • Dohodnout se s majitelem soukromého pozemku.
  • Zaparkovat na parkovacím místě a přespat mimo auto.


Kam do kempu v Česku Vyberte si z oblíbených kempů na Kudy z nudy!

  • Autocamp Sedmihorky v Českém ráji.
  • Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka.
  • Safari Kemp ve Dvoře Králové
  • Camp Žižkov Prague – zelená oáza klidu na Pražačce.
  • Camp Bítov na Vranovské přehradě
  • Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou.

Jaká je pokuta za rozdělání ohně : Při nedovoleném rozdělání ohně mohou fyzické osoby dostat pokutu až do výše 15 tisíc korun. Pokud by kvůli jejich činnosti vznikl požár, může to být pokuta až do výše 25 tisíc korun. Vznikne-li pak vlivem požáru větší škoda, může být jednání osoby vyhodnoceno jako trestný čin.

Jak daleko od lesa se muze Rozdelat oheň : zvolte vhodné místo pro ohniště, to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohu, v dostatečné vzdálenosti od budov a věcí, které se mohou vznítit. oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, pro rozdělávání ohně je vhodný hliněný podklad.

Kam jet pod širák

Platí, že pod širákem můžete přespat téměř kdekoliv. Bivakování je dovolené dokonce i v národním parku či chráněné krajinné oblasti. Protože v národních parcích nesmíte scházet ze značených tras, přespěte poblíž turisticky značené cesty. Kdybyste se „utábořili” jinde, porušíte zákon a hrozí vám pokuta.

Na cizím pozemku logicky bivakovat nemůžete. Bivakování na státním pozemku je zakázáno zákonem a bivakování na obecním pozemku upravují (resp. zakazují) místní vyhlášky. Pokud se tedy chcete řídit dle zákona, můžete bivakovat pouze na místech, kde je to výslovně dovoleno – ať už vyhláškou nebo místní úpravou.JAK KEMPOVAT NA DIVOKO V ČR

  • louky.
  • lesy.
  • u rybníků či potoků
  • plac pod sjezdovkou.
  • zahrady.
  • farmy.

Jak si udělat spaní v autě : V klasickém osobním vozidle je nejlepší možností sklopit sedačky a přibalit matrace a deky, které vám vyrovnají hrboly u sklopených sedaček. Ideální je když máte auto delší a můžete se tím pádem pohodlně nátáhnout. Myslete také na to, že s vámi budou cestovat i vaše zavazadla, tak ať pro ně máte vyhraněný prostor.