Antwort Kde se těží sklářské písky v ČR? Weitere Antworten – Kde se těží rudy v ČR

Kde se těží sklářské písky v ČR?
Přehled exploatace jednotlivých ložisek

těžební oblast ložiska uranu
Dolní Rožínka Rožná, Olší, Zálesí-Javorník, Chotěboř, Slavkovice-Petrovice, Radvanice
Severní Čechy Hamr, Křížany
Stráž pod Ralskem (loužení in situ)
Západní Čechy Zadní Chodov, Vítkov, Dyleň, Okrouhlá Radouň, Hájek, Ruprechtov

Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.V oblasti ČR jsou tři hlavní lokality s těžbou křemičitého písku –Velký Luh u Chebu, Střeleč u Jičína a Provodín u České Lípy. Surovina prvních dvou jmenovaných je vázaná na okolní pískovce a ložiska vznikla rozpadem tmelu této horniny.

Co je to sklářský písek : Sklářský písek (tavný písek) je světlá až bílá křemičitá hornina, obvykle křemičitý písek, případně pískovec, který se používá jakožto primární surovina pro výrobu skla nebo pro výrobu dekoračních stavebních materiálů.

Kde se v ČR těží smolinec

České země jsou průkopníkem moderní těžby uranu

Následoval další rozvoj těžby v Jáchymově, kde se polonium a rádium získávalo z místního Smolince. V minulém století se kromě Jáchymova otevřely další čtyři těžební lokality – Příbram, Horní Slavkov, Stráž pod Ralskem a Dolní Rožínka.

Kde se těžilo železo v ČR : V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

Vytěženo bylo celkem 48 432 tun uranu, 6200 tun olova, 2400 tun zinku a 30 tun stříbra. V roce 1990 byla těžba ukončena.

Kde se těží sklářský písek

Lokalita Střeleč je největším a nejkvalitnějším ložiskem sklářských písků v České republice. Nalézá se 10 km severozápadně od Jičína u obce Hrdoňovice, na katastrálním území obcí Střeleč, Mladějov a Újezd pod Troskami.V současné době se sklářské písky v Čechách těží a upravují pouze ve třech lokalitách – Střeleč u Jičína, Provodín a Srní u České Lípy.Písky se dodávají vlhké i sušené. V České republice těží a dodávají tyto písky společnosti Provodínské písky, a.s., Provodín a Sklopísek Střeleč, a.s., Mladějov v Čechách. Těžbou a úpravou kaolinů se zabývají společnosti LB MINERALS, s.r.o., Sedlecký kaolin, a.s., Božičany a Kaolin Hlubany, a.s. Podbořany.

Černé uhlí se dobývá pouze dolováním z hlubin. Výskyt tohoto druhu uhlí je na Kladensku (již vytěženo), Plzeňsku (již vytěženo), v Rosicko-Oslavanském revíru (vytěženo 61 milionů tun, zůstalo cca 27 mil t) a na Ostravsko-Karvinsku, kde báňská činnost neustále pokračuje.

Kde se v ČR těží černé a hnědé uhlí : Celkové vytěžitelné zásoby hnědého uhlí jsou z téměř 84 procent v severočeské a zbylých 16 procent v sokolovské pánvi. Vytěžitelné zásoby černého uhlí jsou pak v ČR evidovány jen na těžených ložiskách části hornoslezské pánve, tedy v ostravsko-karvinském revíru, kde těží společnost OKD,“ uvedl Starý.

Kde v ČR se těžilo stříbro : Nejdůležitější stříbronosnou lokalitou byla Příbram s celkovou těžbou přes 3200 t stříbra, 2700 t se vytěžilo v Kutné Hoře, přibližně 405 t v Jáchymově a 400 t v Jihlavě. Historicky nejstarší stříbrný důl byl ve Stříbře, těžba je zde doložena již v roce 1188.

Kde se nejvíce těží železo

Takto upravená a obohacená ruda se dopravuje do hutních podniků, kde slouží jako vsázka do vysokých pecí k výrobě surového železa. Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Ruské federaci, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka r. 2005).

O výrobu železa a oceli se starají dvě vysoké pece a kyslíková ocelárna s dvojicí konvertorů. Víc fotek a písmen zde. Třinecké železárny, vsázka do konvertoru – Kyslíková ocelárna. Oproti tomu je ostravská huť naší nejmladší železárnou.První ložisko ropy na Moravě bylo objeveno v roce 1919 v místě zvaném Nesyt, dnes součásti Hodonína. Na jižní Moravě se těží ropa úspěšně dosud, těžba ale pokrývá jen tři procenta spotřeby v České republice. Více informací o muzeu najdete na adrese mng.webz.cz.

Co se těžilo v Harrachově : Je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je 7°C. Návštěvníci jsou vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj.