Antwort Kde se využívají kondenzátory? Weitere Antworten – Kde se pouzivaji kondenzátory

Kde se využívají kondenzátory?
Kondenzátory mají rozsáhlé využití v elektrotechnice a v elektronice. V elektronických přístrojích (přijímače, zesilovače apod.) slouží k oddělování obvodů stejnosměrného a střídavého proudu, k zmenšení kolísání napětí v napájecích zdrojích.Kondenzátor je elektrotechnická součástka používaná v elektrických obvodech k dočasnému uchování elektrického náboje, a tím i k uchování potenciální elektrické energie.Kapacita vodiče C je definována podílem náboje Q izolovaného vodiče a jeho napětí U vzhledem Zemi. Kapacita různých vodičů závisí především na jejich tvaru a prostředí, které je obklopuje. Kapacita osamocených vodičů je velmi malá – větší kapacitu mají různé soustavy navzájem izolovaný vodičů.

Kde najdeme kondenzátor : Kondenzátor patří k nejdůležitějším elektrickým součástkám, které jsou v elektronických i elektrických obvodech. Najdeme je v digitálních zařízeních. Generováním elektrického pole mají schopnost akumulovat elektrickou energii.

Jaké jsou druhy kondenzátoru

Podle tvaru lze rozlišit kondenzátory deskové, válcové, kulové, svitkové (svinutý dlouhý vodivý pás oddělený izolantem).

Jak použít kondenzátor : Připojíme-li kondenzátor s kapacitou ‍ ke zdroji napětí ‍ , pomalu se na každé destičce nahromadí náboj ‍ . Po odpojení zdroje tento náboj může setrvat na destičkách teoreticky nekonečně dlouhou dobu, dokud kondenzátor nezapojíme do elektrického obvodu, kde se vybije. Kondenzátory fungují podobně jako nabíjecí baterie.

Princip kondenzátoru

Na každou z desek se přivádí elektrické náboje opačné polarity, které se vzájemně přitahují elektrickou silou. Dielektrikum mezi deskami nedovolí, aby se částice s nábojem dostaly do kontaktu, a tím došlo k neutralizaci, jinak vybití elektrických nábojů.

Konstanta C se nazývá kapacita kondenzátoru. Závisí na ní množství náboje, které je kondenzátor schopen pojmout pod určitým napětím. Kondenzátoru s velkou kapacitou stačí malé napětí k tomu, aby na svých destičkách uložil velké množství náboje ‍ .

Čím je tvořen kondenzátor

Kondenzátor se skládá ze dvou vodivých desek (elektrod) oddělených dielektrikem. Na každou z desek se přivádí elektrické náboje opačné polarity, které se vzájemně přitahují elektrickou silou.Kondenzátor se skládá ze dvou vodivých elektrod oddělených od sebe navzájem elektricky nevodivou látkou – izolantem – tzv. dielektrikem. Izolantem může být vzduch, papír, metalizovaný papír, plastová fólie, slída nebo keramika.Bezpečné vybití kondenzátoru se provede tak, že k jeho koncům připojíme libovolnou zátěž s odporovým charakterem, která bude schopna rozptýlit energii nahromaděnou v kondenzátoru. Na příklad, jak vybít kondenzátor s napětím 100 V Pro tento účel můžeme použít obyčejný rezistor nebo žárovku na napětí 110 V.

Vybíjení kondenzátoru

Jestliže se desky kondenzátoru vodivě propojí, elektrický náboj z desek se odvede, kondenzátor se vybije. Tento přesun elektrického náboje způsobí v obvodu elektrický proud. Vybíjecí proud může v případě malého odporu vybíjecího obvodu dosáhnout obrovských špičkových hodnot.

Jaká je zásadní vlastnost kondenzátoru : Základní vlastností kondenzátoru je schopnost shromažďovat a udržet v sobě elektrický náboj, případně napětí → tuto vlastnost nazýváme KAPA- CITOU. Kapacitu označujeme velkým C, jednotka je Farad [F].

Co ovlivnuje kapacitu kondenzátoru : Kapacita kapacitoru přímo závisí na ploše elektrod a na permitivitě dielektrika. Nepřímo závisí na vzdálenosti desek. Kapacitance nemění v součástce elektrickou energii na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor – rezistor).

Jak se vyrábí kondenzátory

Kondenzátor je tvořen čtvercovými nebo kruhovými elektrodami s dielektrikem ze speciální keramiky s velkou permitivitou. Většinou se vyrábí sintrováním keramického prachu při 1100 až 1900 °C do požadovaného tvaru.

Doba vybíjení kondenzátoru bude rovna součinu hodnoty sériového rezistoru připojeného ke kondenzátoru a kapacity. Po této době má napětí součástky klesnout na jednu třetinu počátečního napětí a jeho celkové vybití má nastat za dobu rovnou pětinásobku součinu odporu a kapacity.Ten změříte i tím běžným voltmetrem, nejprve ho odpojte, vybijte-zkratováním přes odpor- a pak připojte měřák nastavený na měření diod. jek se bude nabíjet, což poznáte tak, že se bude měnit jeho vnitřní odpor, je v pořádku.

Jak správně vybít kondenzátor : Bezpečné vybití kondenzátoru se provede tak, že k jeho koncům připojíme libovolnou zátěž s odporovým charakterem, která bude schopna rozptýlit energii nahromaděnou v kondenzátoru. Na příklad, jak vybít kondenzátor s napětím 100 V Pro tento účel můžeme použít obyčejný rezistor nebo žárovku na napětí 110 V.