Antwort Kde si stěžovat na firmu? Weitere Antworten – Kde podat stížnost na firmu
Zákon vám dává ale ještě jeden významný nástroj: můžete podat stížnost na Českou obchodní inspekci.V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).Pokud chcete napsat dopis se stížností, je důležité, aby byl stručný a jasný. Začněte tím, že vysvětlíte, co se stalo, včetně toho, kdy, kde a jak se to stalo. Poté popište, jak problém ovlivnil vás nebo vaši firmu, a vysvětlete, jak byste chtěli problém vyřešit. Stížnostní dopisy lze zasílat e-mailem nebo poštou.
Jak podat stížnost na podnikatele : Stížnost na podnikatele
- Doklad totožnosti.
- Na činnost podnikatele je možné podat stížnost na živnostenském úřadě.
- Stížnost lze podat písemně (osobně, poštou, elektronickou poštou, prostřednictvím datové schránky) případně ústně přímo na živnostenském odboru, kontrolním oddělení.
Jak kontaktovat Českou obchodní inspekci
Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu: V pondělí a ve středu 8–12 hod. a 13–16 hod. Poradenská linka: +420 222 703 404 (vždy v pracovní dny 8–16 hod.)
Jak nahlásit firmu na ČOI : Kde a jak službu řešit
Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.
Nejznámější jsou samozřejmě daňová kontrola nebo kontrola z hygieny, dorazit mohou i kontroloři z ČSSZ, inspekce práce nebo třeba živnostenského úřadu. Jednou z nejobávanějších kontrol mezi podnikateli je ale právě kontrola ze strany České obchodní inspekce. A oprávněně.
V případě, že jako zaměstnanec máte oprávněné podezření z porušování pracovněprávních předpisů nebo bezpečnosti práce vaším zaměstnavatelem, můžete svou stížnost nebo podnět k prošetření události podat přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce (OIP) nebo na Státním úřadu inspekce práce (SÚIP).
Jak poslat kontrolu do obchodu
Podání zašlete do datové schránky České obchodní inspekce (ID DS: x7cab34) nebo prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách České obchodní inspekce https://www.coi.cz/podatelna/.Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.při reklamaci zboží, nákupu přes internet nebo o Vašich právech při nákupech na předváděcích akcích. Informace o právech spotřebitelů nabízíme také ve spotřebitelském průvodci.
Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Co vše kontroluje živnostenský úřad : Živnostenskou kontrolu provádějí v rámci své působnosti živnostenské úřady, které sledují, zda a jak jsou plněny povinnosti stanovené živnostenským zákonem, ustanoveními zvláštních právních předpisů vztahujícími se na živnostenské podnikání, poskytování služeb podle § 69a a na podmínky provozování živnosti uložené v …
Na co nemá zaměstnavatel právo : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Co řeší inspekce práce
Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Kromě finančních sankcí ukládá ČOI i ochranná opatření, typicky se jedná o zákazy prodeje či uvádění na trh v případě rizikových výrobků, resp. jejich stažení z trhu. Česká obchodní inspekce NEKONTROLUJE kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků.Stížnost by měla v písemné formě obsahovat datum a místo porušení, jméno zaměstnavatele, popis situace a případné svědky nebo dokumenty. Stížnost lze podat písemně nebo ústně, předepsaná forma není nařízena. Jako kompenzaci může zaměstnanec požadovat vyplacení mzdy, obnovení pracovního poměru nebo omluvu.
Kdy se obrátit na inspektorát práce : Pokud máte podezření z porušování pracovněprávních předpisů či bezpečnosti práce, pak máte možnost na inspektorát práce podat podnět ke kontrole. K tomu je třeba jednoznačně uvést zaměstnavatele, kterého se podnět týká. Je tedy třeba uvést název firmy či jméno zaměstnavatele, IČO, a místo výkonu práce.