Antwort Kdo řídil město ve středověku? Weitere Antworten – Jak vznikala města ve středověku

Kdo řídil město ve středověku?
Častěji byla města zakládána na místech bývalých řemeslnických nebo obchodních osad ležících u významných míst – brody, podhradí, klášter, křižovatky cest). Poslední variantou bylo založení města „na zeleném drnu“, tedy dosud neosídleném místě.Kdo stál v čele vesnice V čele vesnice stál rychtář. Obyčejně mu patřila největší usedlost ve vsi, často byl i majitel kovárny či krčmy. Sloužil majiteli vsi (šlechtici, králi, klášteru) jako úředník, který vybíral poplatky, dohlížel na pořádek, dohlížel na vykonávání práce pro vrchnost.Radu tvořilo dvanáct konšelů, kteří z obce zvolili obecní starší, městského písaře a městské úřední zřízence. Ze zakládací listiny je zřejmé, že Nové Město nepodléhalo podkomořímu. S odvoláními a žádostmi o právní naučení se mělo obracet k staroměstskému soudu.

Kdo stál v čele města : Městská správa a konšelé

V čele městské správy stával rychtář (z něm. Richter, soudce), jmenovaný panovníkem nebo vrchností. Konšelé byli původně sbor jeho rádců a pomocníků, vybíraný z usedlých a obvykle majetných občanů.

Kdo byli představitelé města ve středověku

Představitelé města se jmenovali konšelé, bylo jich 12 a byli voleni z městského patriciátu. V čele představitelů města stál purkmistr, který měl za úkol město řídit, dohlížet na právo a pořádek ve městě. Dnes řídí naše město volená městská rada (7 členů) v čele se starostou a zastupitelstvo města (21 členů).

Kdy vznikla první města : A tak před 5000 lety na jihu Mezopotámie, v oblasti Sumeru vznikla první skutečně vělká města. Jejich populace se pohybovala kolem 50 000 obyvatel.

Za chudinu byli označováni lidé bez vlastního domu, neplnoprávní občané. Měšťany také můžeme rozdělit podle toho, jaké právo měli. Židovská menšina byla uzavřená, měla zvláštní práva.

svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.

Co dělají městské úřady

Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.Střed města tvořilo náměstí – tržiště, město obklopovaly hradby, nejdůležitějšími budovami byla radnice a kostel (či klášter) a hospoda (krčma), nejvýstavnější domy okolo náměstí patřily nejbohatším měšťanům. Domy chudších či středně bohatých měšťanů se nacházely v postranních ulicích.Z právního hlediska vznikla nejstarší města ve 13. století, ale dlouhodobě se diskutuje o vztahu tzv. raně středověkých (městských) aglomerací k vrcholně středověkým městům, protože bylo prokázáno, že tato centrální sídliště (většinou v blízkosti knížecích hradů) plnila některé z funkcí typických pro středověká města.

Jak už víte, ve středověku byla církev mocná. Patřily jí nejen kostely a kláštery, ale i lesy, pole, rybníky, některá města a vesnice i s poddanými. Díky vlastnímu hospodaření a štědrým darům nesmírně bohatla. Vlastnila skoro polovinu půdy.

Co řeší starosta obce : Rozhoduje o záležitostech samostatné působnosti obce svěřených mu radou obce. Svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce, podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání zastupitelstva obce a zápis z jednání rady obce. Spolu s místostarostou podepisuje právní předpisy obce.

Kdo řídí obec : Starostu volí zastupitelstvo ze svých řad. Starosta je tak zároveň zastupitelem. Nachází se také v postavení předsedy rady obce. Na základě tohoto postavení starosta svolává a obvykle řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce a podepisuje zápisy z jejich jednání.

Kdo řídí městský úřad

Správce obce je v čele obecního úřadu. Jde-li o obec, kde byla zřízena funkce tajemníka obecního úřadu, je tajemník podřízen správci obce. Náklady spojené s výkonem funkce správce obce hradí stát.

Nejčastěji vyřizujete:

  • Vystavení cestovního pasu.
  • Změna místa trvalého pobytu.
  • Uzavření manželství
  • Sociální dávky, podpora.
  • Ohlášení živnosti.
  • Řidičský průkaz.
  • Místní poplatek ze psů
  • Druhopis matričního dokladu (rodný list, oddací list, doklad o partnerství, úmrtní list)

"horní města" vznikala poblíž nalezišť nerostných surovin, aby měli horníci kde bydlet (např. Kutná Hora nebo Stříbro) "poddanská města" zakládala šlechta, ať už světská nebo církevní takzvaně "na zeleném drnu" (tedy úplně od nuly) vznikala města na místech, která určil lokátor (podobně jako u vesnic)

Čím začal středověk : Za počátek středověku se nejobvykleji stanovuje pád západořímské říše roku 476, za jeho konec se nejčastěji udává rok 1492, což je rok objevení Ameriky, ale také zároveň rok dobytí poslední arabské pevnosti na Pyrenejském poloostrově.