Antwort Kdo řeší spory? Weitere Antworten – Kdo řeší spotřebitelské spory

Kdo řeší spory?
Česká obchodní inspekce rozhoduje spotřebitelské spory, k nimž není příslušný jiný subjekt (jako je Energetický regulační úřad, Finanční arbitr, Český telekomukační úřad). V rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů můžete řešit spory z kupních smluv a smluv o poskytování služeb.Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění (dále jen „zákon o ochraně spotřebitele“) zakotvuje systém tzv. mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (také ADR – Alternative Dispute Resolution).Mimosoudní vyrovnání po dopravní nehodě lze rozdělit na: vymáhání odškodnění za zranění od pojišťovny vozidla viníka nehody z povinného ručení; případné jednání s viníkem autonehody, který nabídne finanční kompenzaci nad rámec odškodnění z povinného ručení.

Co je mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a jak může spotřebiteli pomoct : Narazíte-li na problém s výrobkem nebo službou, které jste zakoupili – například pokud obchodník odmítne výrobek při poruše opravit, nebo vám nechce vrátit peníze – můžete se spor pokusit vyřešit mimosoudní cestou některým z tzv. alternativních postupů řešení sporů.

Co řeší Česká obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Který právní předpis řeší ochranu spotřebitele : Zákon č. 634/1992 Sb. Zákon o ochraně spotřebitele.

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Do tohoto systému jsou zapojeny následující subjekty: Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, finanční arbitr, Česká obchodní inspekce a případně též subjekty, které o to požádají, splní zákonné povinnosti a budou pověřeny Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Co dělá Česká obchodni inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) je subjektem zajišťujícím mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, tzv. ADR (alternative dispute resolution). Cílem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je dospět ke smírnému urovnání sporu a dohodě stran.Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu: V pondělí a ve středu 8–12 hod. a 13–16 hod. Poradenská linka: +420 222 703 404 (vždy v pracovní dny 8–16 hod.)

Podání zašlete do datové schránky České obchodní inspekce (ID DS: x7cab34) nebo prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách České obchodní inspekce https://www.coi.cz/podatelna/.

Kdo chrání spotřebitele : Nad ochranou spotřebitele dohlížejí i další správní úřady, např. Český telekomunikační úřad, Česká národní banka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, Energetický regulační úřad.

Kdo kontroluje ČOI : Státní zdravotní dozor nad dodržováním zákazů a plněním povinností stanovených zákony a předpisy o ochraně veřejného zdraví, včetně ochrany zdraví při práci, vykonávají orgány ochrany veřejného zdraví.

Co je mimosoudní řešení spotřebitelských sporů

Mimosoudní řešení sporů je institut založený na hledání oboustranně přijatelné dohody stran sporu. Česká obchodní inspekce na rozdíl od soudů nemá pravomoc sama o předmětu sporu závazně rozhodnout nebo strany sporu k dohodě donucovat.

Adresa:

  1. Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu:
  2. Úřední hodiny podatelny:
  3. Doporučujeme spotřebitelům přednostně využívat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
  4. Poradenská linka: +420 222 703 404 (v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin)

Kde a jak službu řešit

Podání můžete předat osobně na podatelně inspektorátu České obchodní inspekce (dle adresy provozovny nebo sídla podnikatele) a nebo zaslat poštou. Adresy inspektorátů jsou zveřejněny na webu ČOI https://www.coi.cz/kontakty-inspektoraty/.

Kdy mám právo na vrácení peněz : Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.