Antwort Kdo hradí opravu topení v bytě? Weitere Antworten – Kdo platí opravu topení

Kdo hradí opravu topení v bytě?
Z daného výkladu je tedy zřejmé, že za údržbu rozvodů tepla v jednotce je odpovědný vlastník jednotky. Vlastník jednotky má s ohledem na § 1180 občanského zákoníku povinnost platit příspěvky na společné části, a to zřejmě v rozsahu nepřímo úměrném rozsahu jeho povinnosti příspěvku na jejich správu.Z uvedeného se podává, že bude-li se jednat o opravu radiátoru – hradí ji vlastník jednotky, v níž se radiátor nachází; půjde-li však o jeho výměnu, bude tato k tíži SV.Nejčastěji platí, že drobné opravy v bytě provádí na své náklady nájemce bytu, větší opravy pak vyžadují souhlas bytového družstva, zejména pokud má dojít k zásahu do nosných konstrukcí, otopné soustavy, či pokud nájemce provádí výměnu oken. Opravy a rekonstrukce mimo samotný byt pak vždy zajišťuje družstvo.

Kdo hradí opravu myčky v pronajatém bytě : Oprava myčky v nájemním bytě

Oprava pračky ani myčky není v nařízení zmíněna, tudíž v případě, že náklady na opravu daného spotřebiče budou přesahovat 1.000,- Kč, je pronajímatel povinen zajistit opravu daného spotřebiče (ať už se jedná o jakýkoliv) na své náklady.

Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel

Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů.

Co platí majitel bytu : Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.

Nájemce je povinen uhradit následující opravy:

  • u jednotlivých vrchních částí podlah a podlahových krytin,
  • v případě výměny prahů a lišt,
  • u částí dveří a oken, jejich součástí, kování a klik,
  • u výměny zámků (i u elektronického otevírání vstupních dveří bytu),


Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Co jsou drobné opravy bytu

Za drobné opravy se tedy považují opravy vrchních částí podlah a podlahových krytin, výměny zámků, vypínačů, zásuvek, výměny žárovek, opravy a certifikace bytových měřidel (například pro rozdělování nákladů na vytápění a vodoměrů pro teplou a studenou vodu), digestoří.Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených vodovodních odpadů až ke svislým rozvodům. Dále se běžnou údržbou rozumí udržování zařízení bytu ve funkčním stavu.V ustanovení § 4 písm. g) vládního nařízení se hovoří o drobných opravách kuchyňských sporáků, pečících trub, vařičů, atd., z toho bychom analogicky dovodili, že i myčka nádobí spadá pod tuto kategorii drobných oprav, a proto je povinen opravu tohoto spotřebiče platit nájemce.

Nájemce je povinen uhradit následující opravy:

  • u jednotlivých vrchních částí podlah a podlahových krytin,
  • v případě výměny prahů a lišt,
  • u částí dveří a oken, jejich součástí, kování a klik,
  • u výměny zámků (i u elektronického otevírání vstupních dveří bytu),

Co platí nájemník v bytě : Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Co hradí nájemník v bytě : Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.

Kdo platí drobné opravy

Podle nařízení vlády jsou nájemci povinni provádět drobné opravy, pokud k tomu došlo v důsledku běžného užívání bytu. Pokud jsou však opravy nutné v důsledku škod způsobených nájemcem nebo jinými osobami, které v bytě žijí nebo jej navštěvují, náklady na opravy hradí nájemce.

Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.Toto se týká zejména kontroly radiátorů, kotle nebo vodovodních baterií, případně detektorů kouře. Dále pak po nájemci můžete požadovat částečnou úhradu za výmalbu, tapetování a opravu omítek, případně také čištění obkladů stěn, podlah nebo zanesených odpadů.