Antwort Kdo hradí výživné v insolvenci? Weitere Antworten – Jak se vyplácí výživné
Výživné se platí v pravidelných měsíčně se opakujících dávkách, které jsou splatné vždy na měsíc dopředu, ledaže soud rozhodne jinak nebo se osoba výživou povinná dohodla s osobou oprávněnou jinak. V případech hodných zvláštního zřetele (povinný rodič má pouze sezónní příjmy, značně riskantní podnikání apod.)Výživné vám platí insolvenční správce ze srážek z příjmů dlužníka. Pokud dlužník výživné v insolvenci neplatí, obraťte se na insolvenčního správce, kterého najdete v insolvenčního rejstříku. O výživné se můžete přihlásit kdykoliv v průběhu insolvence.Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).
Co se nesmí v insolvenci : Nedělat v insolvenci nové dluhy. Nezatajovat žádné příjmy. Být v kontaktu s insolvenčním správcem a poskytovat mu součinnost. Hlásit veškeré změny svých poměrů soudu a insolvenčnímu správci.
Kdy se neplatí výživné
Pokud dítě v patnácti ukončí školní docházku a nemá např. zdravotní překážky, pak mu nic nebrání, aby začalo pracovat a vy platit výživné nemusíte. Když bude zletilé dítě studovat ještě v šestadvaceti letech denním studiem vysokou školu, pak ho budete muset živit dál i o prázdninách.
Kdy nemusím platit výživné : Výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit. Vyživovací povinnost není jakkoli omezena věkem oprávněného dítěte, v praxi běžně souvisí vyživovací povinnost s jeho studiem a soustavnou přípravou na další povolání.
S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně
Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit. Pokud by byl vydán pravomocný rozsudek přesně před 10 lety a od té doby nebylo výživné hrazeno, lze vymáhat celý dluh v plné výši.
Stačí jen podat odvolání a nechat soud rozhodnout ještě jednou. Odvolání je třeba podat písemně do 15 dnů od vydání rozsudku. Podává se k soudu, který vydal rozsudek. Odvolání by mělo obsahovat označení obou stran sporu i informace o soudu, jehož rozhodnutí napadáte.
Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě
Dle českého práva se částka výživného určuje podle:
čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.Základní nezabavitelné minimum při exekuci nebo insolvenci je pak stanoveno na 12 705 Kč pro jednotlivce a za každou vyživovanou osobu dalších 3 176 Kč.
Z dlužné částky byste měli věřitelům splatit alespoň 30 % do 5 let. Když se Vám to podaří, zbytek dluhu Vám soud odpustí.
Co hrozi za neplaceni alimentů : V případě, že povinný neplatí výživné po dobu delší než čtyři měsíce, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Pokud se této povinnosti vyhýbal úmyslně, pak až na dva roky. A bylo-li takovým jednáním dítě vystaveno nebezpečí nouze, hrozí neplatiči dokonce až tři roky vězení.
Kolik let za neplacení alimentů : Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).
Co dělat když neplatí výživné
Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.
Výživné nepředstavuje pouze částku, která má oprávněné osobě zajistit jídlo – ačkoliv to k tomu závěru, již právě s odkazem na latinský původ slova alimenty, svádí –, ale jedná se skutečně o veškeré odůvodněné potřeby dítěte. Ty zahrnují i bydlení oprávněné osoby, její lékařskou péči, vzdělání a zájmové činnosti.Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.
Kolik je výživné na zletilé dítě : Lze najít výši výživného v tabulkách
Věk dítěte | Výše výživného v % z čisté mzdy |
---|---|
0-5 let | 11-15 % |
6-9 let | 13-17 % |
10-14 let | 15-19 % |
15-17 let | 16-22 % |