Antwort Kdo žije v korálových útesech? Weitere Antworten – Co je to korálový útes
Korálový útes je podmořský ekosystém charakteristický útesotvornými korály. Útesy jsou tvořeny koloniemi korálových polypů, které jsou drženy pohromadě uhličitanem vápenatým. Většina korálových útesů je tvořena z korálů řádu větevníci (koráli šestičetní, Scleractinia), u kterých se polypy shlukují do skupin.Na tomto korálovém útesu je zcela krásný podvodní svět plný různých druhů ryb a korálů, které vás zavedou na úplně jiné místo. Voda je čistá a podél útesu ukazuje hojný mořský život tvořený želvami, rybami, hvězdicemi, žraloky, mantami, rejnoky, murénami, humry, měkkýši, krevetami, chobotnicemi, medúzami a jinými.„Korálové útesy jsou všude na světě pod neustálou zátěží kvůli oteplování způsobenému změnami klimatu,“ upozornila organizace GCRMN. Korálové útesy podle ní trpí také celou řadou místních faktorů. Jde například o znečištění vody, příliš intenzivní rybolov či necitlivé stavební a další zásahy do pobřeží.
Kdo jsou koráli : Korál je označení pro některé mořské žahavce ze třídy korálnatci (Anthozoa). Je pro ně typické potlačení metageneze, což znamená, že zůstávají ve stadiu polypa. Všech asi 6000 druhů žije přisedle v mořích, obvykle v koloniích.
Kde je korálový útes
Rozkládá se ve výsostných vodách 4 států – Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu. Dosahuje délky přibližně 1000 km, je to největší korálový útes na západní polokouli (v celosvětovém měřítku je větší jen Velký bariérový útes na pobřeží severovýchodní Austrálie).
Kde se nachází korálový útes : Nejkrásnější korálové útesy světa
- Velky bariérový útes, Austrálie.
- Útes Palancar, Mexiko.
- Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie.
- Korálové útesy Hol Chan, Belize.
- Grand Central Station a Chimneys, Fidži.
- Raja Ampats, Indonésie.
- Sipadan, Borneo.
- Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy.
Mořský korál je polypovitý živočich žijící v koloniích a stromovitých strukturách přisedlých na mořských dnech, kde se živí planktonem.
Přírodní korál má zabarvení nestejnoměrné, někdy žíhané, se světlejšími místy, ale nikdy se vám nestane, že by byl červený (nebo oranžový či černý) jen na povrchu. Krásný je bílý korál (který se často přebarvuje na červený, upřímně – nechápu proč).
Co škodí korálům
Co zabíjí korálové útesy
Trpí zejména dusíkem, který se do oceánu dostává z hnojiv a stok. Škodí jim ale také oteplování oceánů, dokážou totiž přežít jen ve vodě, která není příliš teplá. Koráli kvůli němu blednou a umírají. Právě tento proces je hlavní příčinou vymírání korálových útesů u Austrálie.Nešlapejte na korálové útesy, můžete se nejen poranit, ale podílíte se na jejich zničení. Během šnorchlování si nestoupejte na dno tvořené korálovým útesem. Stoupejte pouze na kameny, či písčité dno. Je to bezpečnější pro korál i pro vás.Koráli mohou být jednopohlavní (gonochoristé), vytvářejí tedy oddělené samčí a samičí kolonie. Existují ale také oboupohlavní druhy (hermafrodité), hlavně tvrdé koráli. Koráli se mohou rozmnožovat různými způsoby, asexuálně i sexuálně, uvnitř i vně své schránky. Korál roste tak, že z polypů uvnitř něj pučí nové polypy.
Nejkrásnější korálové útesy světa
- Velky bariérový útes, Austrálie.
- Útes Palancar, Mexiko.
- Korálový útes u Andamanských ostrovů, Indie.
- Korálové útesy Hol Chan, Belize.
- Grand Central Station a Chimneys, Fidži.
- Raja Ampats, Indonésie.
- Sipadan, Borneo.
- Cane Bay Wall, ostrov Saint Croix, Americké panenské ostrovy.
Kde se nachází největší korálový útes na světě : Velký bariérový útes (též Velký bradlový útes nebo Velká útesová bariéra, anglicky Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severovýchodní Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park.
Kde žije korál červený : Korál červený (Corallium rubrum)
Nejznámější druh osmičetných korálů, kteří žijí ve Středozemním moři, dále na pobřeží Atlantského oceánu, v Tichém oceánu a u Japonska na skalnatých půdách v hloubce 80-200 m. Jejich červená větvičkovitá kostra poskytuje materiál pro šperkařský průmysl.
Jak poznat že je minerál pravý
Přírodní minerál má pevnější strukturu, je studenější a déle se zahřívá ať už v dlani, nebo na slunci. Pravá minerální kulička se v případě rozbití rozlomí na větší kousky. Napodobenina se promění v drť. Tvrdost lze také otestovat ťukáním kuliček o sebe, pokud zní jako ťukání na sklo, jedná se bohužel o napodobeninu.
Když potřebujeme ocenění a posudek odborníka, je nejlepší se obrátit přímo na gemologickou laboratoř. (Gemolog je specialista na rozpoznávání minerálů, který má pokročilé znalosti a nástroje, které mu umožňují určit typ a hodnotu kamene). Gemologický posudek je bezesporu nejlepší způsob, jak poznat pravý drahý kámen.Vymírání korálů je způsobeno oteplováním moří. Korály na neobvyklou situaci reagují uvolňováním řas, které jinak žijí uvnitř jejich schránek, jsou jejich hlavním zdrojem potravy a zároveň i nositelem barevnosti. Pokud se ale vody opět neochladí a řasy se nevrátí, korály vyhladoví k smrti a úplně vyblednou.
Co ničí korály : Za uplynulých 27 let se podle nich plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent. Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře, které způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice pak mohou za zhruba 42 procent škod. Za zbylých deset procent může oteplování moře v důsledku klimatických změn.