Antwort Kdo je členem valné hromady? Weitere Antworten – Kdo může na valnou hromadu

Kdo je členem valné hromady?
Valnou hromadu zpravidla svolává statutární orgán společnosti. Tím je ve společnosti s ručením omezeným jeden nebo více jednatelů. Není-li statutární orgán obsazen nebo nefunguje-li, mohou valnou hromadu svolat rovněž společníci.Valná hromada rozhoduje o nejpodstatnějších záležitostech společnosti. V některých zákonem stanovených případech musí přijetí rozhodnutí valné hromady osvědčit notář. Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a evropské společnosti.Nezapomeňte na zápis z valné hromady

Zapisovatel musí ze svých poznámek vypracovat oficiální zápis, a to do 15 dnů po valné hromadě. Hotový zápis, ke kterému se přiloží prezenční listina a související dokumenty, musí podepsat zapisovatel spolu s předsedou valné hromady.

Kolik členů musí mít valná hromada : Platí pro ni obdobná pravidla. Pokud máte i další spolumajitele, nemůžete jako jednatel o důležitých věcech rozhodovat sami. Tato rozhodnutí (usnesení) musí udělat valná hromada, která je nejvyšším orgánem společnosti, a tvoří ji všichni společníci (spolumajitelé firmy).

Co řeší valná hromada

Na valné hromadě rozhodují akcionáři o těch nejdůležitějších otázkách celé společnosti. Akcionář se může zúčastnit valné hromady nejen osobně, ale také se nechat zastoupit na základě plné moci.

Co patří do působnosti valné hromady : Valná hromada společnosti s ručením omezeným je jejím nejvyšším orgánem, do jehož působnosti spadají nejpodstatnější otázky týkající se společnosti. Pouze příkladem lze uvést rozhodování o jmenování či odvolání jednatelů, rozhodnutí o změně společenské smlouvy, rozhodnutí o dispozici s podnikem společnosti a podobně.

Členy představenstva volí a odvolává valná hromada společnosti. Stanovy však mohou tuto pravomoc přiznat dozorčí radě. Dále je také možností, aby člen představenstva byl jmenovaný akcionářem, pokud stanovy společnosti určí, že s akcií je spojeno právo jmenovat člena/y představenstva.

V případech, kdy má společnost jediného majitele (společníka/akcionáře), pak tento jediný majitel vykonává funkci valné hromady. O rozhodnutích jediného společníka či akcionáře se pořizuje jeho zápis, který musí mít v případech předepsaných zákonem či zakladatelskými dokumenty společnosti formu notářského zápisu.

Kdy musí být valná hromada u notáře

V některých zákonem stanovených případech je na valné hromadě nutná přítomnost notáře, který o jejích rozhodnutích sepíše notářský zápis. U notáře se musí valná hromada konat například právě při změně společenské smlouvy, rozdělení a převodu obchodního podílu nebo změně výše základního kapitálu.Účast osoby určené akcionářem podle § 399 odst. 2 zákona o obchodních korporacích (tj. doprovodu akcionáře) se nepřipouští, s výjimkou účasti osoby poskytující asistenci akcionáři se zdravotním postižením.Z tohoto důvodu je nutné věnovat obsahu a rozesílání pozvánek na valnou hromadu zvláštní pozornost. Za svolání valné hromady odpovídá představenstvo nebo správní rada společnosti, která má rovněž povinnost svolat valnou hromadu alespoň jednou ročně.

Zastoupením na valné hromadě se má přitom zřejmě na mysli smluvní zastoupení společníka (akcionáře), tedy zastupování na základě k tomuto účelu udělené plné moci, zatímco osobní účastí na valné hromadě se má zřejmě na mysli jednání osobní, tedy jednání statutárním orgánem společníka (akcionáře).

Kdo je statutárním orgánem vos : Veřejná obchodní společnost (dále jen v. o. s.)

Statutárním orgánem v.o.s. jsou všichni společníci. Společníci ručí za dluhy společnosti veškerým svým majetkem společně a nerozdílně. Společenská smlouva může stanovit, že statutárním orgánem v. o. s. jsou jen někteří z nich nebo jeden společník.

Jaké náležitosti musí splňovat společenská smlouva aby byla platná a byla jí založena společnost s ručením omezeným : Podle zmíněného ustanovení zákona musí společenská smlouva vždy určit a identifikovat společníky společnosti (s uvedením jejich jména a bydliště nebo sídla), stanovit výši vkladů připadajících na podíly jednotlivých společníků, určit výši základního kapitálu (u společnosti s ručením omezeným musí tento činit alespoň 1, …

Co musí obsahovat pozvánka na valnou hromadu

Pozvánka na valnou hromadu SRO musí podle zákona o obchodních korporacích obsahovat zejména:

  • uvedení termínu jednání a místa konání valné hromady,
  • pořad jednání valné hromady, a.
  • text návrhu usnesení, která mají být valnou hromadou přijata.


Do seznamu notářských kandidátů zapíše notářská komora každého, kdo splňuje tyto podmínky:

  • státní občanství České republiky.
  • plná svéprávnost.
  • úplné vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě vysoké školy se sídlem v České republice.
  • bezúhonnost.
  • pracovní poměr u notáře.
  • alespoň tříletá notářská praxe.

Pokud společenská smlouva společnosti neurčí jinak, pozvánka na valnou hromadu musí mít písemnou formu a musí být řádně podepsána osobou svolávající valnou hromadu (což bývá obvykle jednatel v SRO).

Kdo může svolat valnou hromadu spolku : Právo zúčastnit se valné hromady, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni členové spolku.