Antwort Kdo je statutarni orgán obce? Weitere Antworten – Kdo je statutárním orgánem obce
Starosta zastupuje obec navenek. Starosta však není tzv. statutárním orgánem obce, neboť obce statutární orgán tak, jak je chápán v soukromoprávních předpisech, nemají. Starostu a místostarostu (místostarosty) volí do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů.Orgány obce:
- zastupitelstvo obce;
- rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);
- starosta obce (primátor statutárního města);
- obecní úřad (magistrát statutárního města);
- obecní policie;
- zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.
U měst se tedy orgány obce nazývají zastupitelstvo města, rada města, starosta a městský úřad, v čele statutárních měst včetně hlavního města však stojí místo starosty primátor a úřad města se nazývá magistrát, v názvech dalších orgánů je před slovem „města“ příslušný přívlastek („hlavního“, „statutárního“).
Kdo je nejvyšším orgánem obce : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.
Kdo jedna za statutární město
Místo obecního či městského úřadu má statutární město magistrát. Starosta se pak ve statutárním městě nazývá primátor a funkci místostarosty plní náměstek primátora.
Co je vykonny orgán obce : Rada obce je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti a ze své činnosti odpovídá zastupitelstvu. Obec může k výkonu samostatné působnosti zakládat právnické osoby a organizační složky obce. V oblasti přenesené působnosti přísluší radě obce rozhodovat, jen stanoví-li tak zákon o obcích.
Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města. Statutární město je územně členěné a má své vnitřní poměry ve věcech správy města upraveny statutem, který je vydáván formou obecně závazné vyhlášky obce.
Statutární orgán představuje orgán právnické osoby, který má oprávnění ji zastupovat ve všech úkonech, především za ni jednat s klienty, obchodními partnery, potenciálními zaměstnanci a jinými třetími osobami. Členem statutárního orgánu může být jedna nebo i více osob a to buď fyzické osoby (lidé) nebo osoby právnické.
Kolik je statutárních měst
V roce 2020 bylo v Česku 6 258 obcí, z nich 608 mělo statut města.Podle zákona tvoří obecní úřad starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu. Obecní rada může zřídit odbory a oddělení pro jednotlivé druhy činnosti, které vedou zaměstnanci obecního úřadu. Toto je obvyklé zejména u větších obcí.svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.
V roce 2020 bylo v Česku 6 258 obcí, z nich 608 mělo statut města.
Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.
Za jaké podmínky se může komise stát výkonným orgánem obce : Komise: jsou iniciativní a poradní orgány rady obce; jsou též výkonným orgánem, jestliže jim byl dle zákona svěřen výkon přenesené působnosti; ze své činnosti odpovídají radě obce, ve věcech výkonu přenesené působnosti na svěřeném úseku starostovi.
Která města v ČR jsou statutární
Města, která se stala statutárními v roce 1990 jsou Olomouc, České Budějovice, Karlovy Vary, Hradec Králové, Zlín a Havířov. Města Jihlava, Kladno, Most, Teplice, Karviná, Mladá Boleslav, Frýdek Místek, Přerov, Chomutov a Děčín se staly statutárními městy po roce 2000.
Statutární orgán společnosti s ručením omezeným se nazývá jednatel, statutárním orgánem akciové společnosti označujeme představenstvo nebo správní rada.Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze a statutárním orgánem družstva je představenstvo, za které navenek většinou může jednat jeho předseda nebo místopředseda.
Kdo pracuje na obecním úřadě : Podle zákona tvoří obecní úřad starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu. Obecní rada může zřídit odbory a oddělení pro jednotlivé druhy činnosti, které vedou zaměstnanci obecního úřadu. Toto je obvyklé zejména u větších obcí.