Antwort Kdo je to podezřelý? Weitere Antworten – Kdy je osoba podezřelá
Pojem „osoba podezřelá“ vedle toho používá trestní řád v souvislosti se zadržením (§ 76). Jedná se o osobu, kterou lze za určitých okolností zadržet, přestože proti ní ještě nebylo zahájeno trestní stíhání ani zkrácené přípravné řízení. Jedná se např. o osobu přistiženou při trestném činu.Obvinění v oblasti práva znamená formální seznámení osoby podezřelé z trestné činnosti s tím, co jí je kladeno za vinu, čímž zároveň začíná vlastní trestní řízení a z dotyčné osoby se stává obviněný.Status obviněného
Podle současného trestního řádu se obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává zásadně policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.
Kdy je nutná obhajoba : trestního řádu (zákon č. 141/1961 Sb.). Nutná obhajoba se uplatňuje tehdy, pokud není obviněný schopen se sám hájit (nemůže třeba vyhledávat důkazy na svoji obhajobu, např. proto, že je zavřený).
Co je to křivé obvinění
Křivého obvinění se pachatel může jednoduše dopustit tím, že někoho lživě obviní ze spáchání trestného činu, za což mu bude hrozit trest odnětí svobody až na 2 roky. Pokud se však snažil tímto svým jednáním úmyslně přivodit jiné osobě trestní stíhání, zvyšuje se horní hranice trestní sazby až na 3 roky.
Kdy svědek nemusí vypovídat : Svědek je dále oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.
Obžaloba je v trestním řízení rozhodnutím svého druhu, kterým je na základě výsledků přípravného řízení postaven obviněný před soud. Pojem obžaloba někdy bývá rovněž používán k označení státního zástupce (dříve prokurátora), který jako veřejný žalobce v postavení procesní strany před soudem obžalobu zastupuje.
(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.
Kdy clovek musí mít obhájce
Už od přípravného řízení (tedy řízení, ve kterém jsou shromažďovány důkazy proti podezřelému, než je podána obžaloba), musí mít obviněný obhájce, pokud je ve vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody, ve výkonu opatření spojeného se zbavením osobní svobody nebo na pozorování ve zdravotnickém ústavu.Obviněný musí mít obhájce už v přípravném řízení: je-li ve vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody, ve výkonu ochranného opatření spojeného se zbavením osobní svobody nebo na pozorování v zdravotnickém ústavu. je-li jeho svéprávnost omezena. jde-li o řízení proti uprchlému.Jak se bránit proti křivému obvinění Bránit se můžete podáním trestního oznámení na křivé obvinění. S vylíčením rozhodných skutečností a označení důkazů vám může pomoci advokát, ale právní zastoupení není povinné. Vždy si zkontrolujte, zda marně neuplynula lhůta pro jeho podání.
Právo nevypovídat nebo též právo odepřít výpověď umožňuje, podle článku 37 Listiny záklaních práv a svobod a § 100 trestního řádu, každému odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. Právo odepřít výpověď se vztahuje na výpověď jako celek.
Kdy se stává z podezřelého obviněný : Podezřelý – je ten, kdo byl zadržen v souladu s ustanovením trestního řádu a dosud proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání. Obviněný – je ten, proti němuž bylo zahájeno trestní stíhání.
Jaký je rozdíl mezi žalobou a obžalobou : Veřejnost si často plete žalobu v občanskoprávním řízení s trestním oznámením nebo obžalobou. Pokud ode mne někdo vyláká peníze a nevrátí je, mohu takového člověka zažalovat o zaplacení. V případě, že před soudem prokáži všechna svá tvrzení, soud žalovanému uloží, aby mi peníze vrátil – to vše v občanskoprávní řízení.
Co to je rozsudek
Rozsudek je druh soudního rozhodnutí, kterým se autoritativním způsobem vyslovuje výsledek soudního řízení ve věci samé (tzv. meritorní rozhodnutí).
Obhájce je v trestním řízení právní zástupce osoby, proti které se vede trestní řízení (obviněný). Obhájcem může být pouze advokát a jeho úkolem je poskytnout obviněnému kvalifikovanou právní pomoc a ve prospěch obviněného využít všechna práva a prostředky, které jsou v právních předpisech zakotveny.v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.
Kdo rozhoduje o odměně obhájce : Způsob určení odměny a náhrad advokáta, jakož i určení jejich výše, je zákonem svěřeno Ministerstvu spravedlnosti, které tak činí po vyjádření ČAK vyhláškou. V současné době se jedná o vyhlášku č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif) – AT.