Antwort Kdo je vlastník odběrného místa? Weitere Antworten – Jak přepsat odběrné místo
Dokumenty potřebné k přepisu energií
Doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu – nájemní smlouvu, kupní smlouvu či výpis z katastru nemovitostí. V některých případech je vyžadována také plná moc pronajímatele. Doklad o úmrtí nebo čestné prohlášení. Konečný stav měřidla ke dni přepisu.Odběrné místo je definováno, jakožto odběrné zařízení jednoho odběratele, do kterého je dodávána elektrická energie či plyn. Odběr této energie je pak měřen jedním měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem). Vedle domácnosti může být takto připojena i jiná nemovitost, nejčastěji chata nebo chalupa.Postup při přepisu energií
- Původní zákazník požádá o přepis odběrného místa u svého dodavatele.
- Dodavatel zašle návrh smlouvy novému zákazníkovi.
- Jakmile nový zákazník smlouvu podepíše, dodavatel ukončí smlouvu původnímu zákazníkovi.
- Nový zákazník obdrží rozpis záloh, původní konečné vyúčtování.
Jak připravit odběrné místo elektřiny : Jak to probíhá
- Nejdřív podáte žádost o připojení
- My žádost posoudíme a pošleme vám návrh Smlouvy o připojení
- Uzavřeme spolu Smlouvu o připojení
- My na připojení připravíme distribuční síť a vy své odběrné místo.
- Uzavřete smlouvu s dodavatelem.
- Nakonec vám nainstalujeme elektroměr a vy můžete poprvé cvaknout vypínačem.
Jak dlouho trvá převod odběrného místa
Délka celého procesu se odvíjí od toho, zda do hry vstupuje i změna dodavatele, nebo se jedná pouze o přepis energií od stejného dodavatele na jinou osobu. Pokud se bude měnit pouze zákazník, ale dodavatel zůstane stejný, přepis odběrného místa bude trvat zhruba 2 týdny.
Kdo je vlastníkem elektroměru : Elektroměr, na rozdíl od elektrické instalace domů a bytů, je ve vlastnictví provozovatele distribuční soustavy. Pokud objevíte závadu na tomto zařízení, neprodleně informujte svého dodavatele elektřiny nebo rovnou místně příslušného provozovatele distribuční soustavy.
Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.
Zkratka EIC (Energy Identification Code) znamená energetický identifikační kód. Jedná se o 16místné číslo, které slouží k jednoznačné identifikaci spotřebního místa zemního plynu. Obdobně jako u EAN kódu vzniká při registraci nového odběrného místa a končí jeho zánikem.
Kdo je vlastníkem elektrické přípojky
Vlastníkem přípojky je ten, kdo uhradil její pořizovací náklady. Jeho povinností rovněž je zajišťovat její provoz, údržbu a případné opravy.Aby distributor mohl vaše odběrné místo připojit k síti, musíte nejprve zaplatit takzvaný podíl na oprávněných nákladech. Jeho výši vám distributor určí ve Smlouvě o připojení – u jednofázového jističe jde o 250 Kč za ampér, u třífázového o 630 Kč za ampér.Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí. Nemusí se jednat o aktuální smlouvu nebo fakturu, ale o smlouvu či fakturu pro dané odběrné místo. Kódy pro dané odběrné místo se totiž nemění.
Dodavatel elektřiny je společnost, která nakupuje elektrickou energii s cílem ji následně prodat především koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům. Trh s elektřinou byl liberalizován v roce 2006. Od té doby vzniklo na českém trhu přes 350 alternativních dodavatelů elektřiny.
Jak zjistit kdo je můj dodavatel plynu : Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.
Jak zjistím kdo je můj dodavatel plynu : Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.
Kdo platí elektroměr
Přípojka je odbočením z distribuční soustavy a končí u vás v domovní pojistkové skříni. I když se nevyhnete jejímu zařizování, hned zpočátku vás uklidníme. Většinu poplatků za vás totiž hradí sám distributor elektřiny.
Zřízení přípojky do délky 50 metrů, od roku 2005, hradí sám poskytovatel služeb. Nad 50 metrů celou výstavbu hradí žadatel. Její cena se pohybuje od 700Kč do 1200 Kč za metr běžný + každý nový žadatel hradí sumu ve výši 1000 Kč za příkon, dle zákona.Tento kód je 18místný, jedinečný a najdete ho ve smlouvě či faktuře, kterou jste dostali od svého dodavatele energií. První 3 čísla představují kód země dodavatele (v případě České republiky začíná kód trojčíslím 859). Následuje kód OTE (operátor trhu s elektřinou) 1824.
Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny : Věnujte pozornost hlavně době trvání smlouvy, výpovědní lhůtě, výši sankcí a poplatků, ceníku (nejen na daný rok, ale cenovým podmínkám po dobu trvání závazku), vašim právům a povinnostem. Bez důkladného a pečlivého prostudování obchodních podmínek se do změny dodavatele nepouštějte.