Antwort Kdo je zřizovatelem obce? Weitere Antworten – Kdo zřizuje obec

Kdo je zřizovatelem obce?
Zastupitelstvo obce

Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.Činnost a povinnosti obecních úřadů v Česku

podávat informace žadatelům. plnit úkoly uložené radou nebo zastupitelstvem obce. pomáhat výborům a komisím v jejich činnosti. vykonávat státní správu s výjimkou výkonu těch věcí, které zasahují do pravomoci rady obce, zastupitelstva obce nebo obecních komisíV obcích s pověřeným obecním úřadem a v obcích s rozšířenou působností se vždy zřizuje funkce tajemníka obecního úřadu, který je zaměstnancem obce.

Kdo je nejvyšším orgánem obce : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.

Kdo voli starostů obce

Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.

Kdo spravuje obec : Zastupitelstvo obce je základní orgán obce, který ji samostatně spravuje. Všechny ostatní orgány obce jsou od zastupitelstva odvozeny (např. volí starostu obce a další členy obecní rady). Zastupitelstvo obce především odpovídá za dodržování plánu rozvoje obce a za hospodaření s obecním majetkem.

Orgány obce:

  • zastupitelstvo obce;
  • rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);
  • starosta obce (primátor statutárního města);
  • obecní úřad (magistrát statutárního města);
  • obecní policie;
  • zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.


svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.

Kdo je zřizovatel městské policie

Zřizování obecní policie a její řízení

Obec není povinna obecní policii zřídit. Tento orgán obce může být kdykoliv zřízen i zrušen zastupitelstvem obce v samostatné působnosti formou obecně závazné vyhlášky obce.Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.Výdaje spojené s výkonem funkce správce obce hradí stát – Ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.

svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.

Co je vykonny orgán obce : Rada obce je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti a ze své činnosti odpovídá zastupitelstvu. Obec může k výkonu samostatné působnosti zakládat právnické osoby a organizační složky obce. V oblasti přenesené působnosti přísluší radě obce rozhodovat, jen stanoví-li tak zákon o obcích.

Kdo může být starostou obce : Starostové v Česku

V Česku může být starostou osoba starší 18 let a je jednočlenným orgánem obce, městské části nebo městského obvodu, který je zastupuje navenek. Zvláštním druhem starosty je primátor, který je především ve statutárních městech.

Jaký je rozdíl mezi městskou a státní policii

Některé úkoly obecní policie se tedy podobají úkolům Policie ČR, ale obecní policie je plní zásadně jen na území své vlastní obce; zatímco Policie ČR je celostátní. Obecně má Policie ČR navíc na rozdíl od obecní policie mnohem širší pravomoci při plnění svých úkolů.

Působnost obecní policie

Obecní policii řídí starosta nebo jiný člen zastupitelstva obce na základě pověření zastupitelstva obce.Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad.

Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.