Antwort Kdo jsou Lemkové? Weitere Antworten – Kdo jsou to Rusíni

Kdo jsou Lemkové?
Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) je označení pro různorodé východoslovanské etnikum, které kompaktně osidluje území v těsné blízkosti Karpat v Zakarpatské Ukrajině, východním Slovensku, Polsku a Maďarsku.Podle výsledků sčítaní lidu, domů a bytů v roce 2021 se k rusínské národnosti přihlásilo 1 904 obyvatel České republiky. V ČR jsou Rusíni zastoupeni v řadě regionů; nejvíce jich je v Praze, v severních Čechách a na severní Moravě, lze je vysledovat i na střední a jižní Moravě.Podkarpatská Rus je historické území Československa (v letech 1919–1939). Území se rozkládalo na místě dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti. Hlavním městem byl Užhorod.

Kde žijí Rusini : Rusíni jsou de facto etnickou skupinou bez státní příslušnosti, „lidé odnikud”. Žijí převážně na Zakarpatské Ukrajině, kde tvoří početnou Page 10 etnickou menšinu, a v sousedních státech – zejména na Slovensku (asi 33 tisíc), v Polsku (asi 12 tisíc), v Maďarsku (asi 10 tisíc) a Rumunsku (asi 8 tisíc).

Proč jsme přišli o Podkarpatskou Rus

Oficiálním důvodem bylo „přání lidu“, kdy obyvatelstvo „manifestovalo vůli sjednotit opětně Zakarpatskou Ukrajinu s její velkou matkou – sovětskou Ukrajinou“. Podkarpatská Rus však nikdy k Ukrajině nepatřila.

Kde je Podkarpatská Rus : Podkarpatská Rus je historické území Československa (v letech 1919–1939). Území se rozkládalo na místě dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti. Hlavním městem byl Užhorod.

Po rozpadu SSSR

prosince 1991 se Podkarpatská Rus stala součástí nezávislé Ukrajiny. Od rozpadu SSSR sílilo na území celé někdejší Podkarpatské Rusi hnutí za autonomii a uznání rusínského národa. Až do zániku Československa 31. prosince 1992 se zde ozývaly hlasy po autonomii či dokonce připojení k Československu.

Rusínština (rusínsky русиньскый язык) je jazyk obyvatel severovýchodní části Karpatského oblouku na pomezí Slovenska, Ukrajiny, Polska, Maďarska a Rumunska.

Kde je Zakarpatska Rus

Podkarpatská Rus je historické území Československa (v letech 1919–1939). Území se rozkládalo na místě dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti. Hlavním městem byl Užhorod.Oficiálním důvodem bylo „přání lidu“, kdy obyvatelstvo „manifestovalo vůli sjednotit opětně Zakarpatskou Ukrajinu s její velkou matkou – sovětskou Ukrajinou“. Podkarpatská Rus však nikdy k Ukrajině nepatřila.Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Čeština patří do rodiny západoslovanských jazyků a vyvíjet se začala během 10. století z praslovanštiny. Nejstarší česky psanou větu datujeme do roku 13. století a spojujeme ji se Zakládací listinou litoměřické kapituly z roku 1057 – ona pověstná věta se na dokument dostala později jako přípisek.

Kdy Československo přišlo o Zakarpatskou Rus : Užhorod – Přesně před 68 lety, 29. června 1945, byla tehdejší část československého území Podkarpatská Rus obsazena Sovětským svazem. Moskva to odůvodnila vůlí většiny tamních obyvatel žít v sovětském státu, kterou předtím vyjádřili ve volbách organizovaných komunisty. Československá vláda tehdy neprotestovala.

Odkud přišli Ukrajinci : Kimmeriové – první kočovní jezdci, kteří přišli na ukrajinské území, byli jejími prvními známými obyvateli Ukrajiny v jejích dějinách. Homér o nich ve své Odysei píše: "Země na severním pobřeží Černého moře je zemí Kimmeriů." Toto Homérovo svědectví je pravděpodobně nejstarší písemná zmínka o Ukrajině.

Kolik lidí na světě mluví česky

Čeština
Rozšíření Česko Slovensko USA Kanada Německo Rakousko Rumunsko Austrálie Ukrajina Srbsko Chorvatsko Polsko
Počet mluvčích 12,6 milionu (2022)
Klasifikace Indoevropské jazyky Slovanské jazyky Západoslovanské jazyky
Písmo Latinka


Ty říkají, že čeština má přibližně 250 000 slov. Obyčejný Čech z nich ovšem zná jen pouhý zlomek. Lingvistka Marie Těšitelová uvádí v knize O češtině v číslech, že průměrný český rodilý mluvčí umí aktivně používat asi 3000–10 000 slov, průměr se pohybuje kolem 5000 slov.Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Který jazyk je nejbližší češtině : Čeština neboli český jazyk je západoslovanský jazyk, nejbližší slovenštině, poté lužické srbštině a polštině.