Antwort Kdo kontroluje Svarc systém? Weitere Antworten – Kde nahlásit švarcsystém
V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).Postup inspekce práce
Podle dostupných informací a prohlášení Ministra práce a sociálních věcí, jsou ukládány odstrašující miliónové pokuty s cílem tvrdě trestat výkon švarcsystému. Kontrolu provádí u nás ca 800 kontrolorů.Jaké sankce hrozí za švarcsystém Pokud úřady švarcsystém prokáží, hrozí zaměstnavateli pokuta od 50 000 Kč až po 10 000 000 Kč. Vedle pokuty je možné zpětně uložit i doplacení záloh na daně z příjmu a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.
Co kontroluje Oblastní inspektorát práce : Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Jak se vyhnout švarcsystému
Švarc systém i přes jeho nelegální povahu lze obejít tím, že si zaměstnanec založí s.r.o. a začne vystupovat jako právnická osoba. Své služby pak bude nabízet jako s.r.o. Vlastníkem a jednatelem společnosti s ručením omezeným může být jediný člověk, takže nevzniká problém shánění druhého společníka.
Jak poslat kontrolu do práce : 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, může podat kontrolnímu útvaru úřadu práce písemně nebo ústně podnět ke kontrole. v případě písemného podnětu je oznamovatel o výsledku kontroly písemně vyrozuměn.
Proč je švarcsystém nezákonný
Novelou zákoníku práce v roce 2012 byl zákaz švarcsystému zakotven v § 3, podle kterého může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu. Švarcsystém slouží k obcházení daňových zákonů. Obě strany krátí stát na povinných odvodech.
Mezi hlavní znaky švarcsystému patří:
- činnost pouze pro jednoho zaměstnavatele,
- podřízenost zaměstnance vůči zaměstnavateli,
- stanovená pracovní doba,
- stanovené pracoviště,
- využívání vybavení, nástrojů a pomůcek poskytovaných zaměstnavatelem,
- pravidelná odměna ve stejné výši.
Jak podat stížnost na inspektorát práce
Můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce , kde můžete využít osobní poradenství, zaslat svůj dotaz e-mailem, rovněž můžete zaslat podnět poštou nebo datovou schránkou. V mezním případě se můžete obrátit na soud nebo na veřejného ochránce práv (ombudsman).Podnět můžete podat i elektronicky na webu Státního úřadu inspekce práce www.suip.cz v sekci Pracovněprávní vztahy – Podání podnětu ke kontrole. Podnět inspekci práce nemohou podat zaměstnanci ve služebním poměru.V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, kdy náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, má i zaměstnavatel právo namátkově provést kontrolu u svého zaměstnance na adrese pobytu. Důležité je mít jménem viditelně označený zvonek. V opačném případě by mohlo dojít ke znemožnění provedení kontroly.
Krajské pobočky Úřadu práce kontrolují, zda uchazeči o zaměstnání dodržují režim dočasné neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu. Dále je v jejich kompetenci kontrola výše průměrného měsíčního čistého výdělku v rozsahu potřebném pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci.
Kdy se jedná o schwarz systém : Vychází se přitom z definice závislé práce, což je práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, osobně, jménem a podle pokynů zaměstnavatele. Pokud nějaký člověk takovou práci vykonává mimo pracovněprávní vztah, pak se jedná o nelegální práci. A právě do této definice spadá i švarcsystém.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jak poslat kontrolu do skolky
Stížnost na školu nebo školské zařízení je možné podat k místně příslušnému krajskému inspektorátu České školní inspekce, případně na ústředí České školní inspekce. Pro podání stížnosti si stáhněte tento formulář, který vyplňte a elektronickou poštou odešlete na příslušnou e-mailovou adresu.
Šikanózní jednání agresora může naplnit skutkovou podstatu trestných činů vydírání (§ 235 trestního zákona), omezování osobní svobody (§ 231), útisk (§ 237), ublížení na zdraví (§ 221), loupež (§ 234), krádež (§ 247), poškozování cizí věci (§ 257), znásilnění (§ 241), kuplířství (§ 204).Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.
Co nesmí zaměstnavatel : Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.