Antwort Kdo má povinnost sestavit účetní závěrku v plném rozsahu? Weitere Antworten – Kdo musí sestavovat účetní závěrku v plném rozsahu

Kdo má povinnost sestavit účetní závěrku v plném rozsahu?
Kdo musí sestavovat účetní závěrku

Povinnost sestavit závěrku platí pro všechny účetní jednotky. Velké, střední a malé účetní jednotky musí sestavovat závěrku v plném rozsahu, a také ji mít ověřenou auditorem (výjimky vypisuje zákon o účetnictví).Malá účetní jednotka

sestavuje účetní závěrku ve zkráceném rozsahu, nezveřejňuje výsledovku (výkaz zisku a ztráty), nesestavuje přehled cash flow (o peněžních tocích) a přehled o změnách vlastního kapitálu.Povinnost sestavit konsolidovanou účetní závěrku mají takové skupiny, které na konsolidovaném základě překračují k rozvahovému dni alespoň dvě ze tří kritérií: aktiva celkem (netto) vyšší než 100 mil. Kč; roční úhrn čistého konsolidovaného obratu vyšší než 200 mil.

Kdo sestavuje rozvahu ve zkráceném rozsahu : Účetní závěrka se sestavuje v plném nebo zkráceném rozsahu (§ 18 odst. 4 zákona o účetnictví), přitom není-li stanoveno jinak, ve zkráceném rozsahu mohou sestavit účetní závěrku ty účetní jednotky, které nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Kdo nemusí zveřejňovat účetní závěrku

Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.

Kdy má účetní jednotka povinnost auditu : Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč

Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku. Zahajovací rozvahu sestavují účetní jednotky obecně k prvnímu dni účetního období.

‍Povinnost zveřejnit účetní závěrku ve Sbírce listin mají podle Zákona o účetnictví (ZoÚ) všechny účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku v rozsahu podle kategorie, do které spadají.

Co se musí zveřejnit ve sbírce listin

Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:

  • listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
  • rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
  • výroční zprávy, účetní závěrky,
  • rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
  • rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.

Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.Účetní jednotky sestavují účetní závěrku k rozvahovému dni, tj. ke dni, kdy uzavírají účetní knihy. Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku.

Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč

Kdo má povinnost sestavovat výroční zprávu : Kdo povinně sestavuje výroční zprávu Povinnost napsat výroční smlouvu se týká subjektů (společností, družstev, spolků apod.), jimž tuto povinnost ukládá zákon o účetnictví.

Co musí spolek zveřejnit : Stanovy, výroční zprávy či zápisy z valné hromady k takovým informacím také jistě patří. Jinak spolek má ze zákona povinnost zveřejňovat např. stanovy a účetní závěrku, ale ve veřejném rejstříku ve Sbírce listin, nikoliv na svých stránkách.

Kdo má povinnost ověření účetní závěrky auditorem

Podle § 20 odst. 1 zákona o účetnictví musí mít účetní závěrku ověřenou auditorem účetní jednotky, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis (vám to žádný zvláštní předpis nestanoví), a dále velké účetní jednotky s výjimkou vybraných účetních jednotek, které nejsou subjekty veřejného zájmu.

Kritéria pro povinnost ověřit účetní závěrku auditorem

Pokud je účetní jednotka malou účetní jednotkou, posuzují se následující kritéria pro stanovení povinnosti auditu: aktiva netto – 40 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu – 80 mil.Stanovy, výroční zprávy či zápisy z valné hromady k takovým informacím také jistě patří. Jinak spolek má ze zákona povinnost zveřejňovat např. stanovy a účetní závěrku, ale ve veřejném rejstříku ve Sbírce listin, nikoliv na svých stránkách.

Kdy podléhá účetní jednotka auditu : Připomeňme si, že limity v zákoně o účetnictví (dále jen„ZoÚ“), které jsou stanoveny pro povinný audit, uvádí § 20. Jde o aktiva (limit je 40 000 000 Kč), roční obrat (limit je 80 000 000 Kč) a průměrný počet zaměstnanců (limit je 50).