Antwort Kdo má vzdušnice? Weitere Antworten – Kdo dýchá žábrami

Kdo má vzdušnice?
Prostřednictvím žaber dýchají například ryby a mnoho bezobratlých živočichů. Obojživelníci využívají k výměně plynů významným podílem svou kůži. Dýchací soustavu mají také rostliny, nicméně směr výměny plynů probíhá přesně naopak než u živočichů.Vzdušnice (tracheje) jsou bohatě větvené trubice, které slouží jako dýchací orgány některých členovců (např. hmyz, stonožky, mnohonožky) a drápkovců. Přivádí z otvorů na povrchu těla čerstvý vzduch směrem ke tkáním, a to na rozdíl od krevního řečiště obratlovců, z velké části bez přítomnosti jakýchkoliv tekutin.Plicní vaky – členěné dutiny vzniklé pravděpodobně ze žáber – mají je např. pavoukovci. Vzdušnice (tracheje) jsou větvící se trubice vystlané kutikulou a zakončené vzdušnicovými buňkami. Přivádějí kyslík přímo do tkání – mají i rozvodnou funkci.

Kdo dýchá povrchem těla : Kožní dýchání má velký význam u řady ryb a žab, u člověka cca 2% z celkového množství kyslíku absorbováno kůží. mhohoštětinatci (Polychaeta), členovci (kromě hmyzu), většina měkkýšů, ryby, pulci obojživelníků.

Kdo má vnější žábry

vnější žábry, které slouží k příjmu kyslíku v embryonální fázi života a před vylíhnutím jsou již plně resorbované. Vnější žábry se u ocasatých obojživelníků mohou vyskytovat nejen u larev, ale také ve stádiu pohlavní dospělosti u neotenních jedinců.

Kdo má ulitu : Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části, je většinou spirálovitě stočená a je vylučována z kožních záhybů na hřbetě.

Vzdušnicovci (Tracheata, Atelocerata) jsou bývalý podkmen členovců, k němuž se dříve řadili zástupci dnešních podkmenů šestinozí (Hexapoda) a stonožkovci (Myriapoda). Vzhledem k tomu, že zahrnovali hmyz, jednalo se o nejpočetnější skupinu členovců.

Průdušnice (trachea) je trubice spojující hrtan s průduškami plic. Je to tedy důležitá součást dýchací soustavy všech obratlovců s plícemi.

Jak fungují vzdušné vaky

Vzdušné vaky se naplňují během nádechu a vyprazdňují během výdechu. Na samotné výměně dýchacích plynů se však nepodílejí, neboť nemají respirační epitel. Kraniální vzdušné vaky slouží ke kumulaci části vdechnutého vzduchu, která již prošla respiračním epitelem plic a je "odkysličená".Vzdušné vaky (sacci pneumatici) jsou tenkostěnné útvary napojené na plíce prostřednictvím sekundárních bronchů nebo parabronchů a zasahující mezi svalovinu, do některých kostí a pod kůži.Nohy a prsty

Plně vodní (např. africké žáby drápatky) či částečně vodní žáby mají mezi prsty plovací blány. Žáby žijící na stromech, zejména rosničky, mají na prstech přísavky, díky nimž se dokážou přichytit i na kluzkých svislých površích.

Současné druhy obojživelníků je možné rozdělit do tří skupin, které jsou vzhledově zřetelně odlišné: červoři, ocasatí a žáby. V České republice se vyskytují zástupci pouze dvou posledně jmenovaných skupin, červoři jsou rozšířeni převážně v tropických oblastech světa. Obojživelníci jsou prastarou skupinou živočichů.

Co se stane kdyz SNEK prijde o ulitu : Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit.

Kdo jí hlemýždě : Vytáhnout jej nelze, ale například vrány, havrani a drozdi dovedou ulitu rozbít o kámen. Menšího hlemýždě může hladová ropucha spolknout i s ulitou, odradit se nenechá ani ježek či ještěrka.

Kdo patří mezi členovce

Členovci jsou největší živočišný kmen – patří sem veškerý hmyz, korýši, pavoukovci a několik dalších skupin.

Systém. Recentní členovci se tradičně člení na 4 velké skupiny, zpravidla označované jako podkmeny – klepítkatce, stonožkovce, korýše a šestinohé.Zúžení (stenózy) průdušnice patří mezi vzácná, avšak závažná postižení dýchacích cest. Důsledky zúžení dýchacích cest souvisí se zvýšenou rezistencí v dýchacích cestách, což vede ke snížené ventilaci, zvýšení dechové práce a dále k alteraci mukociliárního transportu.

Jak dlouhá je průdušnice : Průdušnice (trachea) je dlouhá 10 až 12 cm a je složená ze 16 až 20 chrupavek tvaru písmene C a zadní vazivové stěny.