Antwort Kdo může podat návrh na ustanovení opatrovníka? Weitere Antworten – Kdo může podat návrh na opatrovnictví
Podnět ke změně (tedy jakási stížnost na špatný výkon opatrovnictví) může podat kdokoliv, komu jsou známy informace a dokáže soudu doložit své pochybnosti, že opatrovník není vhodným ochráncem. Návrh na změnu může podat sám opatrovník a také konkrétní osoba, jíž byl opatrovník ustanoven.Návrh musí podat sama osoba, která opatrovníka potřebuje z důvodu svého fyzického zdravotního stavu, ne duševní poruchy (např. špatně mluví, nepodepíše se apod.). Soud může jmenovat člověku opatrovníka. Přitom mu nemusí omezovat svéprávnost.Hlavní úlohou opatrovníka je starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy. Opatrovník také dbá o zdravotní stav opatrovance. Aby mohl tyto úlohy dobře plnit, musí udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelný kontakt a projevovat o opatrovance skutečný zájem.
Jak podat žádost o opatrovnictví : Návrh se podává na okresní soud dle bydliště posuzované osoby. Návrh může podat rodinný příslušník, případně zdravotní ústav. V návrhu se identifikuje navrhovatel a opatrovanec, u něhož se současně popíší důvody, proč není schopen sám právně jednat a přiloží se patřičný důkaz – např. lékařská zpráva.
Jak dlouho trvá vyřízení opatrovnictví
Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců. A samotné omezení posuzované osoby je zpravidla udělováno nanejvýš na tři roky.
Jak podat návrh na soud : Žaloba/návrh se podává v písemné formě. Podle platné právní úpravy není možné podat návrh na zahájení řízení u občanskoprávního soudu faxem nebo elektronickou poštou. Online služba pro podání žaloby/návrhu je dostupná od začátku roku 2021 prostřednictvím portálu pro právní subjekty nazvaného Portail du justiciable.
Aktivně legitimován k podání návrhu je každý, kdo má právní osobnost (fyzická osoba, právnická osoba – např. zdravotnický ústav). Z ob- sahu návrhu musí vyplývat, z jakých skutkových i právních důvodů považuje navrhovatel návrh za důvodný a také proč dle něj nepostačuje užití mírnějších a méně omezujících opatření.
Pokud je opatrovník jmenován osobě, která není omezena ve svéprávnosti, nebývá časově určené trvání opatrovnictví (proto je vnímáno jako na dobu neurčitou). Dále může být jmenován opatrovník dle § 58 občanského zákoníku – jen po dobu řízení o omezování svéprávnosti opatrovaného nebo k provedení konkrétního jednání.
Kdo rozhoduje o opatrovnictví
O ustanovení opatrovníka rozhoduje okresní soud dle místa bydliště opatrovance. Bydlištěm se má na mysli místo, kde se osoba „zdržuje s úmyslem žít tam“, tj. jde zpravidla o tzv. faktické bydliště, které se nemusí vždy shodovat s adresou evidovaného trvalého pobytu osoby (dle zákona č.Žaloba/návrh se podává v písemné formě. Podle platné právní úpravy není možné podat návrh na zahájení řízení u občanskoprávního soudu faxem nebo elektronickou poštou. Online služba pro podání žaloby/návrhu je dostupná od začátku roku 2021 prostřednictvím portálu pro právní subjekty nazvaného Portail du justiciable.Výše paušální částky na jednoho opatrovance, je předběžně uvažována ve výši 30 500 Kč. Obce jako veřejní opatrovníci obdrží násobek paušální platby na jednoho živého opatrovance podle jejich počtu k rozhodnému dni, kterým byl pro příspěvek na rok 2025 stanoven 31. březen 2024.
Soud přijímá podání v elektronické podobě a jejich přílohy doručené soudu prostřednictvím webové aplikace ePodatelna nebo přímým vyplněním elektronického formuláře s využitím internetové aplikace v datových formátech PDF, PDF/A, DOC, DOCX, XLS, XLSX, TXT a RTF.
Jak poslat zadost k soudu : Prostřednictvím webové aplikace ePodatelna lze zasílat soudům veškerá podání v elektronické podobě. Bližší informace o aplikaci lze nalézt na internetových stránkách http://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/epo1200new/form.do či přístupem přes internetové stránky Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz.
Jak podat návrh na omezení svéprávnosti : V případě nejasností se obraťte telefonicky nebo osobně na opatrovnické oddělení soudu. Navrhuji, aby soud omezil svéprávnost (uveďte jméno a příjmení, datum narození a bydliště osoby, která má být omezena ve svéprávnosti, případně uveďte též název zařízení, ve kterém je tato osoba umístěna):
Kam podat návrh na omezení svéprávnosti
Návrh na omezení svéprávnosti se podává u okresního (městského, obvodního) soudu, v jehož obvodu je trvalé bydliště osoby, o jejíž svéprávnosti se rozhoduje.
Funkce opatrovnického soudu v České republice spočívá v hájení zájmu osob, které o sobě a svém majetku nejsou schopni sami rozhodovat. Každé nesvéprávné osobě je soudem přidělený opatrovník. Ve většině případů se jedná o rodinného příslušníka.Průměrná délka opatrovnických řízení se v posledním desetiletí držela na stabilní úrovni – v rozpětí od 171 do 179 dnů. V minulém roce však průměrná délka opatrovnických řízení opět stoupla. Na 202 dnů.
Kolik stojí soudní řízení : Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč. Poplatek se vybírá až do částky 40 000 000 Kč.