Antwort Kdo může používat elektronický podpis? Weitere Antworten – Co je potřeba k elektronickému podpisu

Kdo může používat elektronický podpis?
Elektronický podpis je kousek binárních dat, který lze připojit k dokumentu (například PDF dokumentu, e-mailu nebo požadavku v internetovém bankovnictví). Nemá žádný speciální smysl, jen musí určitým způsobem odpovídat podepisující entitě a obsahu dokumentu. K vytvoření podpisu potřebujete podpisový klíč.V Česku existuje několik subjektů s oprávněním vydávat kvalifikované certifikáty, které vytvoří zaručený elektronický podpis. Ten je uznávaný všemi úřady v ČR. Nejjednodušší cesta je navštívit libovolnou pobočku České pošty, kde vám elektronický podpis zřídí za pár stovek.Fyzické osoby. Nepodnikající fyzická osoba si nejprve připraví podklady pro uzavření smlouvy a vydání certifikátu. Na kontaktním místě České pošty dojde během jedné návštěvy k uzavření smlouvy, zavedení do systému PostSignum a vydání certifikátu. Za vydaný certifikát se platí v hotovosti.

Jaký je rozdíl mezi zaručeným a uznávaným elektronickým podpisem : Zaručený elektronický podpis je digitální podpis založený na certifikátech. Je-li založený na kvalifikovaném certifikátu, už se jedná o uznávaný elektronický podpis způsobilý ke komunikaci občana s úřady.

Kdy lze použít elektronický podpis

Zákon vyžaduje užívání uznávaných elektronických podpisů při jednání s orgány veřejné moci či jinou osobou v souvislosti s výkonem jejich působnosti. V případě, že nemáte datovou schránku a chcete v rámci jednání s orgány veřejné moci podepisovat dokument elektronicky, musíte využít uznávaný elektronický podpis.

Kdy se používá elektronický podpis : Elektronický podpis (též digitální podpis) je v informatice označení specifických dat, které v počítači nahrazují klasický vlastnoruční podpis, respektive ověřený podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, takže umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě.

Žádost nemá žádné zvláštní formální náležitosti. předložit listinu, na které má být podpis ověřen (tedy ucelený text, který je ukončen způsobem prokazujícím jeho jedinečnost, což může být podpis, razítko apod.) prokázat svou totožnost platným úředním průkazem (občanským průkazem, pasem…).

Ministerstvo vnitra na svých stránkách uvádí tři kvalifikované poskytovatele certifikačních služeb, mezi nimiž je První certifikační autorita, a. s., která si účtuje poplatek za zřízení elektronického podpisu 495 Kč, dále můžete využít služeb České pošty (Post Signum), jež za zřízení elektronického podpisu bude chtít …

Co potřebuji k ověření podpisu na poště

Co potřebujete s sebou Listinu, na které chcete ověřit podpis a doklad totožnosti.K rozpoznání uznávaného podpisu by proto mělo stačit podívat se, zda je založen na takovémto certifikátu. Ty programy, které jsou šity na míru tuzemské legislativě (což obvykle jsou programy tuzemské provenience) to dokáží samy – a díky tomu samy poznají, kdy se jedná o uznávaný elektronický podpis.Elektronické podpisy a jejich typologie

  • Zaručený elektronický podpis.
  • Uznávaný elektronický podpis.
  • Kvalifikovaný elektronický podpis.
  • Jiné typy elektronického podpisu.


Co je to digitální podpis Na rozdíl od jednoduchého elektronického podpisu digitální podpis Používá a PKI- digitální certifikát založený na certifikačním úřadu (CA), který váže identitu (jako je osoba nebo společnost) s párem kryptografických klíčů.

Kde se elektronický podpis používá : Využití zaručeného elektronického podpisu

  • při podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ
  • u přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění
  • u přiznání k DPH.
  • při elektronické komunikaci se státní správou.
  • při elektronické komunikaci s krajskými a městskými úřady.
  • při elektronické komunikaci se zdravotními pojišťovnami.

Kdy je třeba úředně ověřený podpis : Legalizace bývá nutná z toho důvodu, aby se prověřilo, že ten, kdo je podepsán na listině, listinu opravdu podepsal. Úředně ověřený podpis je nutný například u smlouvy o převodu nemovitosti či u dokumentů pro založení obchodních společností. Podpis vám ověří větší množství orgánů, od Czechpointu až po advokáta.

Co je potřeba k ověření podpisu na poště

Co potřebujete s sebou Listinu, na které chcete ověřit podpis a doklad totožnosti.

vydávají její kvalifikované a komerční certifikáty. V tomto případě vyjde návštěva konzultanta obvykle na 45-60 min. Je nutné dát k dispozici přístup k vašemu počítači a mít při sobě občanský průkaz. Vše ostatní připraví konzultant, certifikát vám vydá a na místě vás proškolí.Listinu lze podepsat buď na místě před notářem nebo advokátem (nebo příslušným úředníkem), nebo ji případně přinést již podepsanou a před tímto orgánem uznat podpis na listině za svůj vlastní (pozor, tato možnost však nejde realizovat před advokátem). Advokát, notář nebo jiný úředník pak ještě ověří Vaši totožnost.

Jak vypadá elektronický podpis na dokumentu : Jak vypadá elektronický podpis Elektronický podpis má elektronickou podobu dat nebo řady bitů, která je připojena k elektronickému dokumentu. Podpis v takovéto podobě může být načten a ověřen počítačem, ale nikoliv osobami, které přijaly podepsaný dokument.