Antwort Kdo může vidět výplatní pásku? Weitere Antworten – Kdy musí zaměstnavatel poslat výplatní pásku

Kdo může vidět výplatní pásku?
Nejpozději byste měli výplatní pásku obdržet do konce měsíce následujícího po měsíci, za který je mzda vyplácena. Výplatní páska není jen potvrzením o mzdě a odvodech, ale i důležitým dokumentem při výpočtu důchodu.Na pásce musíte uvádět:

  1. identifikační údaje zaměstnance (např. jméno, pracovní poměr, osobní číslo),
  2. jednotlivé složky mzdy (např. čistá mzda, hrubá mzda),
  3. kolik zaplatí na dani z příjmu,
  4. jakou částku odvede na sociálním a zdravotním pojištění
  5. nebo kolik mu zbývá dovolené.

Co je výplatní páska a co na ní najdete Jako zaměstnanec platíte daně a odvody na sociální i zdravotní pojištění. Zároveň vám ale na sociální a zdravotní přispívá i váš zaměstnavatel. Ze mzdy se proto vypočítává právě daň z příjmů, odvody a také základy pro nemocenskou nebo náhradu dovolené.

Jak dlouho uchovávat výplatní pásky : Z pohledu důchodového pojištění

Zaměstnavatelé jsou povinni uschovávat mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají.

Kdy musí zaměstnavatel vyplatit výplatu

3 Splatnost mzdy nebo platu a výplata mzdy nebo platu (§ 141 až 143) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo na některou jejich složku.

Jak dlouho dopředu musí dát zaměstnavatel vědět : Při rovnoměrnémi i při nerovnoměrném rozložení pracovní doby zaměstnavatel musí vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejméně dva týdny předem. Tento rozvrh musí zaměstnanec dodržovat a není možné se proti němu bránit.

jednotlivá plnění poskytovaná v souvislosti se zaměstnáním, stav konta pracovního doby (pokud je zavedeno), srážky ze mzdy (daně, odvody), celková cena práce.

Výplatní páska nemusí být zaměstnavatelem podepsaná, není tedy třeba ani elektronický podpis. Zaměstnavatel má povinnost výplatní pásku zaměstnanci předat, ale způsob předání si může zvolit. Je vhodné formu a způsob předávání výplatních pásek upravit v kolektivní smlouvě, případně ve vnitřním předpise.

Jak cist ve vyplatni pasce

Na výplatní pásce je vhodné uvádět:

  1. identifikační údaje zaměstnance – jméno a příjmení, osobní číslo, pracoviště, druh PPV, zdravotní pojišťovnu,
  2. název zaměstnavatele,
  3. období (měsíc a rok), za které je mzda zúčtována,
  4. údaj o průměrném hodinovém výdělku,
  5. zůstatek dovolené,

Výplatní páska musí obsahovat údaje o jednotlivých složkách mzdy, platu nebo provedených srážkách. Musím tam být vaše jméno a název zaměstnavatele. Bývá na ni uvedena vaše základní mzda, zdravotní pojišťovna a nárok na dovolenou. Na pásce věnujte pozornost uvedené zdravotní pojišťovně.Pokud firma existuje a nespolupracuje (nebo i když už neexistuje), můžete chybějící doby pojištění na ČSSZ doložit dokumenty, které máte sami k dispozici. To je mimochodem jeden z důvodů, proč si schovávat výplatní pásky.

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Na co by se zaměstnavatel neměl ptát : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.

Kolik se odvádí z platu : Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Jak má vypadat výplatní páska

Co musí obsahovat výplatní páska – vzor

  • identifikační údaje zaměstnance – jméno a příjmení, osobní číslo, pracoviště, druh PPV, zdravotní pojišťovnu,
  • název zaměstnavatele,
  • období (měsíc a rok), za které je mzda zúčtována,
  • údaj o průměrném hodinovém výdělku,
  • zůstatek dovolené,


Čistá mzda je tedy vaším skutečným příjmem za váš pracovní výkon. Výplatní páska není jen o financích. Pomáhá vám sledovat nejen výši mzdy, ale také zbývající dovolenou, odvedené daně a pojistné. Slouží také jako potvrzení o vykonané práci a může být důležitým dokumentem při přechodu do důchodu.Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Co nesmi zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.