Antwort Kdo muze požádat o prispevek na dite? Weitere Antworten – Kdo může žádat o přídavek na dítě

Kdo muze požádat o prispevek na dite?
Jedná se o dávku nezaopatřeného dítěte: za nezletilé dítě podává žádost rodič, nezaopatření zletilí od 18 do 26 let si podávají žádost sami. Nárok na přídavek na dítě vzniká, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny.Na přídavek na dítě má nárok rodina, jejíž čisté příjmy jsou nižší než 3,4násobek životního minima. Počítá se vždy s průměrným měsíčním příjmem za kalendářní čtvrtletí.Jestli máte na dávku nárok, si můžete orientačně zjistit na webových stránkách Úřadu práce ČR v sekci Sociální poradce. Příklad: Životní minimum rodiny o dvou dospělých a jednom dítěti ve věku do 6 let je 10 990 Kč (pro rok 2023). Pokud má tato rodina čisté příjmy nižší než 37 366 Kč, má nárok na přídavek na dítě.

Jaké příjmy se počítají do přídavku na dítě : Příjmy, které se v rodině posuzují, jsou kromě čisté mzdy a platu i mateřská, rodičovský příspěvek, nemocenská, alimenty, starobní, invalidní i pozůstalostní důchod, příjmy z pronájmu a podpora v nezaměstnanosti.

Jak prokázat že jsem samoživitelka

V lednu a červenci je dokládání za předcházející kalendářní čtvrtletí u příspěvku na bydlení nepovinné. To vše můžete udělat online prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Dokládat online můžete i v případě, že jste žádost o dávku podávali osobně na pobočce úřadu.

Co je potřeba k žádosti o příspěvek na péči : K žádosti je nutné doložit průkaz totožnosti a formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Oznámení o poskytovateli pomoci si můžete stáhnout a vyplnit tady. V prvním oddílu (A) je nutné identifikovat žadatele o příspěvek na péči. Údaje jsou zde stejné, jako ve formuláři Žádost o příspěvek na péči.

O dávku je možné požádat až 3 měsíce zpětně od data podání žádosti o dávku.

S sebou budete potřebovat:

  1. vyplněnou žádost o přídavek na dítě,
  2. průkaz totožnosti všech zúčastněných osob (otec, matka),
  3. u dítěte do 15 let rodný list,
  4. od 15 let dítěte potvrzení o studiu/zdravotním stavu/vedení v evidenci úřadu práce/neschopnosti se soustavně připravovat na budoucí povolání (jedna z možností),

Co všechno se počítá do příjmu

Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.S sebou budete potřebovat:

  • vyplněnou žádost o přídavek na dítě,
  • průkaz totožnosti všech zúčastněných osob (otec, matka),
  • u dítěte do 15 let rodný list,
  • od 15 let dítěte potvrzení o studiu/zdravotním stavu/vedení v evidenci úřadu práce/neschopnosti se soustavně připravovat na budoucí povolání (jedna z možností),

Dávka vám bude vyplacena, pouze pokud jste v zaměstnaneckém poměru (neplatí tedy pro OSVČ ani pro osoby vykonávající činnosti na DPP či DPČ). Výše dávky je 60 % z vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu.

Od července 2020 se do výpočtu počítají pouze osoby, které v domácnosti skutečně bydlí. Dříve stačilo, aby měli tito lidé v bytě trvalé bydliště.

Kdo je osoba pečující : Pečující osoba je v obecném významu ten, kdo pomáhá (poskytuje služby) druhým, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nemohou nebo nedovedou vykonávat činnosti vedoucí k vlastní samostatnosti a soběstačnosti.

Kdo rozhoduje o příspěvku na péči : Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce ČR vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává či nikoliv. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat. Odvolání se podává k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal, o odvolání pak rozhoduje MPSV.

Kdy se podává žádost o přídavek na dítě

Přídavek na dítě (někdy označovaný také jako příspěvek na dítě) můžete čerpat na dítě od narození do 18 let (případně až do 26 let, pokud dítě studuje denní formu studia a plní status nezaopatřeného dítěte). Za nezletilé dítě podává žádost rodič, zletilí do 26 let už si žádost podávají sami.

Příspěvek bude vyplacen do 30 dnů ode dne podání žádosti. Kdo má nárok na jednorázový příspěvek na dítěZapočítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.

Které příjmy nemusím danit : Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.