Antwort Kdo na jednotlivých pracovištích odpovídá za PO? Weitere Antworten – Kdo odpovídá za pořádek na pracovišti

Kdo na jednotlivých pracovištích odpovídá za PO?
Zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost nejen svých vlastních zaměstnanců, ale také všech ostatních osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Pracují-li na jednom pracovišti dva a více zaměstnavatelů, musí se vzájemně písemně informovat o rizicích a opatřeních spolupracovat při zajištění BOZP.Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.Náklady spojené se zajišťováním BOZP je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

Kdo zodpovídá za bezpečnost práce : Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP pro zaměstnance

1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. Resumé: Z toho vyplývá, že za bezpečnost práce odpovídá zaměstnavatel.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Kdo je odpovědný za dodržování zásad BOZP na pracovišti : Za zajišťování BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Péče o BOZP je rovnocennou a nedílnou součástí jejich pracovních povinností (§ 101 zákoníku práce).

Lhůty k odstranění zjištěných požárních závad navrhuje osoba provádějící preventivní požární prohlídku.

Požární preventista je fyzická osoba, které absolvovala kurz odborné přípravy preventivních požárních hlídek. Zpravidla se jedná zároveň i o člena takové hlídky. Mezi jeho hlavní povinnosti patří dohled nad dodržováním požárně bezpečnostních předpisů a uskutečnění prvních zásahů při vypuknutí požáru.

Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci

Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům půlhodinovou přestávku nejpozději po 6 hodinách práce. U mladistvých zaměstnanců pak po 4,5 hodinách. Stejně tak musí zaměstnavatel umožnit svým zaměstnancům nepřetržitý denní odpočinek, a to v délce minimálně 11 hodin během 24 hodin.Státní úřad inspekce práce (dále jen „SÚIP“) a oblastní inspektoráty práce (dále jen „OIP“) jsou orgány státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů, včetně předpisů k zajištění bezpečnosti práce a bezpečného provozu vyhrazených technických zařízení.Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.

Co dělat když zaměstnavatel porušuje zákoník práce : Občan má možnost podat orgánům státní správy podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem v souladu se zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.

Kdo kontroluje požární ochranu : Kontrolu požární ochrany má na starosti Státní požární dozor. Právnické a fyzické osoby musí zabezpečit plnění povinností, které vyplívají ze zákona a předpisu (zákon č. 133/1985 Sb.).

Kdo může zpracovat PBŘ

Kdo může zpracovávat PBŘ

České národní rady o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Dokument PBŘ musí být jeho zpracovatelem vlastnoručně podepsán a opatřen razítkem se státním znakem České republiky.

Požadavky na kvalifikaci: Preventista PO před zahájením činnosti a dále minimálně jedenkrát ročně musí absolvovat odbornou přípravu, kterou provádí OZO.Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.

Na co se nesmi ptat zaměstnavatel : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.