Antwort Kdo napsal panonské legendy? Weitere Antworten – Co jsou panonské legendy
Moravsko-panonské legendy (Život Metodějův, Život Konstantinův) – dva hagiografické spisy, někdy uváděné pod společným názvem. Jejich literární význam je mimořádný, neboť jde o první nepřeložené, originální staroslověnské texty, které vznikly na Velké Moravě. Je v nich vylíčen život Konstantina a Metoděje.Život Konstantinův a Život Metodějův se někdy společně nazývají Moravsko-panonské legendy. Autorství obou textů není jisté, pravděpodobným autorem je Kliment Ochridský.Díky znalosti slovanského jazyka císař vybral právě Cyrila a Metoděje. Ti pak v rámci příprav přeložili do slovanského jazyka liturgické texty (některé části bible, modlitby, písně, mešní knihy). Bratři vytvořili nové slovanské písmo, hlaholici, a do písemnictví zavedli slovanskou řeč, tzv.
Kdo to byl Cyril : Svatý Cyril, původním jménem Konstantinos (řecky Κωνσταντίνος), zvaný Filosof, řeholním jménem Kyrillos (826/827 v Soluni – 14. února 869 v Římě), byl významný byzantský teolog, kněz, mnich, filozof, filolog a diplomat, jeden z nejvýznamnějších učenců 9.
Jak se jmenuje první dílo psané ve staroslověnštině
Nejstarší díla věrozvěstů
Zákon sudnyj ljudem (Soudní zákoník pro lid) – hlaholicí psaný první psaný právní spis ve staroslověnštině moravské redakce. Text je určen zejména laikům, tedy civilnímu obyvatelstvu. Vznikl v 2. polovině 9.
Co je to Paterik : Paterik neboli "Knihy Otců" je vypravování o mniších a poustevnících.
Konstantin vytvořil k jazyku taky první slovanské písmo, které se jmenovalo hlaholice, a přeložil do něj Bibli. Oba bratři učili další křesťanské kněze. V roce 868 dokonce papež souhlasil používat staroslověnštinu a překládat do ní náboženské texty (do té doby církev akceptovala jenom hebrejštinu, řečtinu a latinu).
Konstantin vytvořil pro slovanský jazyk hlaholské písmo a pořídil první překlady důležitých křesťanských textů. Bohoslužby sloužili na českém území ve staroslověnském jazyce.
Jak zemrel Cyril a Metoděj
Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).Cyril byl původně Konstantin a Metoděj se jmenoval Michal. V barokních textech se vyskytují i slovanské varianty jejich jmen. Až do poloviny 19. století byli svatí Cyril a Metoděj běžně označováni staročeskými jmény Crha a Strachota.Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).
Cyril je mužské jméno pocházející z řeckého jména Κύριλλος Kyrillos, odvozené od slova κύριος kyrios „pán“, „vládce“. Někdy je jeho původ odvozován z perského slova Kuruš ("slunce").
Která česky psaná legenda je považovaná za vrchol básnické středověké tvorby : Česká veršovaná legenda Život sv. Kateřiny bývá považována za jedno z vrcholných děl české středověké literatury.
Jak se jmenuje písmo kterým se začalo psát na Velké Moravě : Pro znalost jazyka byli pro misi vybráni Konstantin a Metoděj. Při přípravách Konstantin sestavil nové písmo (hlaholici) pro slovanský jazyk a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb.
Jak vznikla staroslověnština
Staroslověnština neboli stará církevní slovanština je nejstarší slovanský spisovný jazyk. Spisovná norma vznikla na základě nářečí používaného v okolí Soluně v 9. století.
(Svatý) Konstantin byl řecký učenec – teolog a polyglot. Narodil se v roce 827 v Soluni (Thessaloniki). Učil jako profesor filozofii na univerzitě v Konstantinopoli. Stal se mnichem, ale až krátce předtím, než umřel (869 v Římě).Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.
Kdo napsal Proglas : Proglas (v hlaholici ⰒⰓⰑⰃⰎⰀⰔⰟ, v cyrilici Прогласъ; doslova Předmluva) je veršovaný předzpěv vzniklý v 9. století k překladu evangelií do staroslověnštiny, jehož autorem je pravděpodobně sám Konstantin Filozof (svatý Cyril). Jde pravděpodobně o první literární památku sepsanou ve staroslověnštině.