Antwort Kdo nemůže darovat krev? Weitere Antworten – Kdy člověk nemůže darovat krev
náhodný sex, skupinový sex nebo pohlavní styk mezi muži – v posledním půlroce, nitrožilní užívání drog a pod.) neprodělal jsem v určité době žloutenku typu A nebo E, infekční mononukleózu, brucelózu, boreliózu, kapavku, tuberkulózu, břišní tyfus – délka vyřazení z dárcovství je různá dle typu infekce.Darovat krev může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let. Tělesná hmotnost dárce krve by měla být minimálně 50 kg. V případě darování plazmy nebo krevních destiček formou aferézy (pomocí separátoru) musí být hmotnost dárce minimálně 60 kg.Darovat krev v ČR může každá zdravá osoba ve věku 18 – 65 let, prvodárce do 60 let. Dárce nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít povolení k dlouhodobému pobytu (min. 3 měsíce) a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině nebo s jeho tlumočníkem.
Proč nemůže diabetik darovat krev : KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…
Co nedělat před darováním krve
14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.
Kolik se platí za darování krve : Komu a na co
odběry | max. výše příspěvku |
---|---|
za každý třetí odběr (plná krev i krevní složky) | 500 Kč |
při získání bronzové medaile prof. MUDr. Jana Janského za 10 odběrů | 500 Kč |
při získání stříbrné medaile prof. MUDr. Jana Janského za 20 odběrů | 1 000 Kč |
při získání zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů | 1 500 Kč |
Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy. vypijte alespoň 0,5 l nealkoholických tekutin. Kávu konzumujte bez mléka či smetany. Pokud jdete na odběr později odpoledne, zvyšte příjem tekutin až na 1 l.
Máme tedy základní krevní skupiny: A, B, O a AB. Celosvětově je nejrozšířenější „nulka“, ale v České republice ji předstihuje „áčko“. Nejvzácnější je typ AB.
Kolik peněz dostanu za darování krve
Platit za darování krve je v ČR zakázáno. Oficiálně centra poskytují tzv. finanční náhradu, která je v České republice cca 500 až 1 000 Kč (vyšší náhrada je v soukromých centrech).KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu….14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.
Ostatně, nic špatného na tom také na první pohled není, akorát to často dělají jen pro peníze a ohrožují tím vlastní zdraví. V dnešní době lze darovat plazmu, krev, spermie, vajíčka nebo třeba vlasy. A i když je to „darování“, dají se tak vydělat desítky tisíc korun ročně.
Co nedělat před odběrem krve : POKYNY K ODBĚRU KRVE:
- 1 den před odběrem. Nezkonzumujte tučná a příliš sladká jídla. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži.
- 12 hodin před odběrem. Nejezte, pijte pouze vodu. K večeři jen lehké, stravitelné jídlo.
- 1 den před odběrem. Nezkonzumujte tučná a příliš sladká jídla. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži.
Co to je zlatá krev : Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě. Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.
Jaká krevní skupina je nejlepší
Nositel krevní skupiny 0 může pomoci nejlépe: svou krev může darovat téměř komukoliv. Byť hodnocení na základě prospěšnosti ostatním je ušlechtilejší měřítko hodnoty krve než příslušnost ke šlechtickému rodu, není to tak prosté. U krevní plazmy je situace přesně opačná („nejlepší“ je skupina AB).
V dnešní době lze darovat plazmu, krev, spermie, vajíčka nebo třeba vlasy. A i když je to „darování“, dají se tak vydělat desítky tisíc korun ročně. K dárcovství za peníze se uchyluje čím dál více lidí.Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.
Co se deje v těle po odebrani plazmy : Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.