Antwort Kdo nese odpovědnost za provoz vozidla? Weitere Antworten – Kdo je odpovědný za provoz vozidla
Když to velmi zjednodušíme, je v jejím rámci řečeno, že za provoz vozidla je přímo odpovědný provozovatel a tím pádem je i odpovědný za přestupky, které jsou tímto vozidlem spáchané.Když policie neodhalí řidiče, který spáchá přestupek, pokutu musí zaplatit majitel nebo provozovatel auta. Tahle povinnost u nás platí už několik let. Ústavní soud (ÚS) posuzoval, jestli není protiústavní. Nakonec rozhodl, že zákon o silničním provozu se měnit nebude.Záleží vždy na tom, kdo je viníkem.
Jestliže viníkem není vůz autoškoly, škoda se hradí z povinného ručení řidiče, který nehodu způsobil. Jestliže je vina na straně autoškoly, ať už odpovědnost připadne na stranu žáka, nebo instruktora, škoda se platí z povinného ručení vozidla autoškoly.
Kdo je provozovatel a kdo vlastník : Provozovatelem vozidla je osoba, která nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, například hradí náklady provozu atd.
Jaký je rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem
Na pojistné smlouvě o pojištění vozidel mohou vystupovat mimo pojistitele (pojišťovna) až 3 další osoby – pojistník, provozovatel a vlastník. Provozovatel je ten, kdo vozidlo užívá. Vlastník je vždy uveden ve velkém technickém průkazu. Povinností vlastníka je zajistit, aby vozidlo bylo pojištěné.
Kdo platí povinné ručení vlastník nebo provozovatel : POVINNÉ RUČENÍ PŘECHÁZÍ Z VLASTNÍKA NA PROVOZOVATELE VOZIDLA
Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí. Prostě, kdo řídí, ten povinné ručení platí… Vlastník a provozovatel vozidla bývá sice ve většině případů ten stejný člověk, ale neplatí to vždy.
Provozovatel je ten, kdo vozidlo užívá. Vlastník je vždy uveden ve velkém technickém průkazu.
Poplatek za zápis změny vlastníka nebo provozovatele čtyřkolového motorového vozidla je 800 Kč.
Jak zjistit kdo je provozovatel vozidla
Vzhledem k přísným právním předpisům tykajících se ochrany osobních údajů nelze dohledat žádné údaje o majiteli vozidla na základě SPZ ani VIN vozidla. Státní orgány a některé soukromé společnosti (např. pojišťovny) tuto možnost mají, ale bez souhlasu majitele vozidla nesmějí jeho osobní údaje nikomu předávat.Proto bylo běžnou praxí, že povinné ručení platil například otec, ale autem jezdil jeho potomek (rodič totiž mohl uplatňovat vyšší bonusy a cena povinného ručení tak byla výrazně nižší). To ale nyní končí. Od roku 2024 by měl povinné ručení platit ten, kdo vozidlo skutečně provozuje.Co je nutné doložit
- Společnou písemnou žádost o zápis změny vlastníka a provozovatele vozidla.
- Technický průkaz vozidla.
- Osvědčení o registraci vozidla.
- U vozidla musela být provedena evidenční kontrola, která není starší než 1 rok před podáním žádosti.
- Zelenou kartu zákonného pojištění.
- Doklad totožnosti.
Spolu s novým provozovatelem vyplníte žádost a předložíte následující dokumenty:
- osvědčení o registraci vozidla.
- protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší než 1 rok před podáním žádosti.
- zelená karta vydaná dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Kdo je provozovatel : Provozovatel je osoba, která vozidlo nemusí vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, hradí náklady provozu vozidla atd.
Kolik stojí povinné ručení 2024 : Cena povinného ručení v posledních letech roste. Průměrná cena povinného ručení se mezi lety 2015 a 2023 zvýšila o 870 Kč. Řidiči za pojistné v loňském roce průměrně zaplatili 3 950 Kč. Aktuální data z roku 2024 přitom ukazují další navýšení cen – průměrné pojistné v současnosti činí 4 202 Kč.
Kolik stojí změna provozovatele vozidla
Kolik budete platit
Poplatek za zápis změny vlastníka nebo provozovatele čtyřkolového motorového vozidla je 800 Kč.
Nejlevnější povinné ručení na auto – srovnání pojišťoven
Pojišťovna | Pojistné limity | Naše cena |
---|---|---|
ČSOB Pojišťovna | 50/50 mil. Kč | 2.268 Kč |
Direct pojišťovna | 50/50 mil. Kč | 1.893 Kč |
Pillow pojišťovna | 70/70 mil. Kč | 1.512 Kč |
Slavia pojišťovna | 50/50 mil. Kč | 2.491 Kč |
Vývoj cen povinného ručení
Ceny povinného ručení začaly stoupat od roku 2018. V roce 2019 činila průměrná pojistka 4 013 Kč. V roce 2022 byla průměrná cena povinného ručení 4 298 Kč pro osobní auta. Jde o průměrnou cenu všech sjednaných pojistek v daném roce na Top-Pojištění.cz.
Co je potřeba ke změně provozovatele vozidla : Spolu s novým provozovatelem vyplníte žádost a předložíte následující dokumenty:
- osvědčení o registraci vozidla.
- protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší než 1 rok před podáním žádosti.
- zelená karta vydaná dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.