Antwort Kdo objevil freony? Weitere Antworten – Kdo objevil ozonovou vrstvu

Kdo objevil freony?
Ozonovou vrstvu objevili roku 1913 francouzští fyzikové Charles Fabry a Henri Buisson.Halony byly v České republice zakázány k 1. lednu 1994, tvrdé freony k 1. lednu 1996 a metylbromid k 1. lednu 2005.Původně se vyráběl suchou destilací dřeva, především bukového, přičemž vzniká směs methanolu, kyseliny octové a acetonu (dřevný líh). V současné době se průmyslově vyrábí katalytickou hydrogenací oxidu uhelnatého z vodního plynu, tj.

Jak dlouho vydrží v atmosféře freony : Ty nejstálejší F-plyny vydrží v atmosféře i 22 800 let,“ vysvětluje Eva Krtková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak se jmenují látky ničící ozonovou vrstvu

Mezi nejdůležitější látky poškozující ozonovou vrstvu patří chlorfluorované uhlovodíky CFC neboli tvrdé freony a obdobné látky obsahující i brom zvané halony. Z jednotlivých látek možno jako příklady uvést tetrachlormetan, metylchloroform, metylbromid, formaldehyd apod.

Co narušuje ozonovou vrstvu : Ozónovou vrstvu může narušovat i relativně běžný plyn – methan, který také s ozónem reaguje. Do stratosféry se dostává např. díky sopečné činnosti, více se ho také uvolňuje v důsledku změn klimatu z oceánů a v neposlední řadě díky chovu skotu, který uvolňuje velké množství methanu trávením.

Na základě Montrealského protokolu a zřejmého faktu o poškozování atmosférického ozónu, byly tvrdé freony CFC postupně nahrazovány HCFC. HCFC se staly součástí chladicích systémů, hnacími a plnícími plyny, byly i součástí čisticích prostředků a rozpouštědel.

Freony uvolňují v ozonové vrstvě chlor, který ničí ozonovou vrstvu. Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země, kvůli čemuž vznikají nemoci, jako je třeba zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí. Freony se taktéž řadí mezi skleníkové plyny.

Co tvoří freony

Přesněji na člověkem vyráběné freony – uhlovodíky s jedním nebo dvěma atomy uhlíku, v jejichž molekulách jsou atomy vodíku nahrazeny fluorem či chlorem. Pro svou stálost, nereaktivnost a těkavost se freony masově používaly třeba jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo chladicí média v ledničkách.Freony uvolňují v ozonové vrstvě chlor, který ničí ozonovou vrstvu. Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země, kvůli čemuž vznikají nemoci, jako je třeba zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí. Freony se taktéž řadí mezi skleníkové plyny.Freony jsou halogenderiváty nižších uhlovodíků, které obsahují minimálně dva vázané halogeny, z nich alespoň jeden musí být fluor. Obvykle jsou to plyny nebo nízkovroucí kapaliny – bezbarvé, bez zápachu, nehořlavé a netoxické.

Na druhou stranu všechny freony mají své zkrácené označení (používané především jako obchodní název a v průmyslu) pomocí čísel 0, 1, 2, 3, 4 a písmen "a", "b", "B", "c" (toto zkrácené označení vychází právě ze systematického).

Jak je cítit freon : Vlastnosti a využití Běžně využívané freony jsou plyny nebo kapaliny s nízkým bodem varu. Jsou bezbarvé, bez zápachu, nehořlavé a při vdechování nejsou toxické. Jsou to výborné izolanty a rozpouštědla.

Na co se používají freony : Dříve se freony ve velkém měřítku používaly v chladicích zařízeních, jako hasicí prostředky nebo hnací médium ve sprejích. V dnešní době se od jejich používání upouští pro negativní vliv na ozónovou vrstvu zemské atmosféry.