Antwort Kdo od roku 863 šířil na Velké Moravě křesťanství jak? Weitere Antworten – Co se stalo v roce 863

Kdo od roku 863 šířil na Velké Moravě křesťanství jak?
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy – Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9.Dnes si připomínáme výročí příchodu dvou byzantských vzdělanců Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Bratři, které ze Soluně povolal kníže Rostislav, zavedli na našem území bohoslužby ve slovanské řeči a položili tak na Velké Moravě základy církve.Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Kdo to byl Cyril : Svatý Cyril, původním jménem Konstantinos (řecky Κωνσταντίνος), zvaný Filosof, řeholním jménem Kyrillos (826/827 v Soluni – 14. února 869 v Římě), byl významný byzantský teolog, kněz, mnich, filozof, filolog a diplomat, jeden z nejvýznamnějších učenců 9.

Kdo vládl Velké Moravě

Mojmír I. (830–846) je tradičně označován jako zakladatel takzvané Velké Moravy, raněstředověkého státního útvaru na území dnešní jižní Moravy, západního Slovenska a dalších oblastí.

Co se stalo v roce 833 : Roku 833 se knížeti Mojmírovi podařilo Pribinu z Nitry vypudit, připojil jeho knížectví ke svému a tento krok je označován za vznik Velkomoravské říše. Mojmír se stal prvním velkomoravským panovníkem.

Velkomoravská říše (830–906)

Dynastie Jméno Vláda
Mojmírovci Mojmír I. 830–846
Rostislav 846–870
Svatopluk I. 870–871


století existoval na česko-moravském území stát, který se jmenoval Velká Morava. Jeho král Rostislav poslal dopis císaři Byzantské říše a prosil o pomoc: „Prosím pošli k nám učitele, který bude naše lidi učit křesťanství v jejich jazyku. “ Císař vybral Konstantina a Metoděje. Přišli na Velkou Moravu v roce 863.

Kdo vyslal Konstantina a Metoděje

V roce 862 vyslal kníže Velké Moravy Rostislav (ev. Rastislav) poselstvo k byzantskému císaři Michaelu III. s žádostí o vyslání biskupa a učitele, který by položil na Velké Moravě základy (na franských biskupech nezávislé) církve.Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).Rodní bratři Cyril a Metoděj se narodili v Soluni (Thessalonice) Marii a Lvu urozeného původu, který byl vysokým vojenským úředníkem provincie. Cyrilovo jméno bylo Konstantin a Metodějovo Michal. Svá původní jména změnili až při vstupu do řádu. Konstantin byl v rodině nejmladší, narodil se roku 827 jako sedmé dítě.

Svatopluk I., král Moravanů, byl toho času nejmocnější a jako císař měl nejrozsáhlejší království, stal se rozšířením svého Moravského království v rozsáhlou tzv. Velkomoravskou říši též králem velké části Slovanů ve střední Evropě – Vislanů, Slezanů, Čechů, polabských Srbů a panonských Slovanů.

Kdo je Rostislav : Rostislav (nebo také Rastislav, Rastic, Rasticlao, Rastislaus, někdy též Radislav či Ladislav) z dynastie Mojmírovců ( – po 870 Bavorské vévodství) byl v letech 846–870 druhým velkomoravským knížetem. Za jeho vlády se na území Velkomoravské říše uskutečnila cyrilometodějská misie.

Kdo spojil Čechy a Moravu : Svatopluk se v prvním období své vlády nad Českou kotlinou opíral o přemyslovského knížete Bořivoje, dal jej na svém dvoře pokřtít a stal se jeho kmotrem. Svatoplukovi se poprvé podařilo spojit v jednom státě Moravu, Čechy a také území pozdějšího Slovenska.

Jak se jmenovala dynastie která vládla na Velké Moravě

Velkomoravská říše (872–906)

Dynastie Jméno Vláda
Mojmírovci Slavomír 872–873
Svatopluk I. 873–894
Mojmír II. 894–906
Mojmír II. + Svatopluk II. –906


Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.Slovanské pravoslavné církve mají vlastní den oslavy svatých Cyrila a Metoděje, kterým je 11. květen podle pravoslavného kalendáře (24. květen dle občanského kalendáře), kdy podle tradice Cyril a Metoděj ze Soluně na Velkou Moravu přišli. Historicky doloženo je pouze to, že se tak stalo na jaře roku 863.

Jak se jmenuje písmo kterým se začalo psát na Velké Moravě : Pro znalost jazyka byli pro misi vybráni Konstantin a Metoděj. Při přípravách Konstantin sestavil nové písmo (hlaholici) pro slovanský jazyk a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb.