Antwort Kdo patří do skupiny osob se sluchovým postižením? Weitere Antworten – Kdo je osoba se sluchovým postižením

Kdo patří do skupiny osob se sluchovým postižením?
Osoby se sluchovým postižením jsou lidé, kteří neslyší tak dobře jako lidé s normálně fungujícím sluchem. Rozlišujeme různé poruchy sluchu. Porucha může postihovat jedno ucho nebo obě uši. Viz také sluch, poruchy sluchu.V oblasti vzdělávání žáků se sluchovým postižením existují dva základní komunikační systémy – audio-orální, reprezentovaný mluveným jazykem majoritní slyšící společnosti ve formě zvukové a grafické a vizuálně-motorický, zastoupený především znakovým jazykem, znakovaným jazykem a prstovými abecedami.Do prvního stupně patří: Žáci s oslabením v oblasti sluchového vnímání v důsledku opakovaných zánětů středouší a horních cest dýchacích, se zvětšenou nosní mandlí a jinými onemocněními, která se dají léčit a vyléčit.

Co to je sluchově postižení : Sluchové postižení je následkem organické nebo funkční vady v kterékoliv části sluchového analyzátoru, sluchové dráhy, sluchových korových center a také funkcionálně percepčních poruch. Vada sluchu je trvalé a nevratné poškození sluchu.

Co způsobuje ztrátu sluchu

Příčiny ztráty sluchu

Věk je nejčastějším faktorem vedoucím k postupné ztrátě sluchu, známé jako presbyakuze (stařecká nedoslýchavost"), zatímco expozice hluku je hlavní příčinou ztráty sluchu u osob pracujících ve hlučném prostředí.

Jaké jsou poruchy sluchu : Sluchové vady (poruchy) se obvykle dělí do čtyř kategorií – převodní, sensorineurální (percepční), smíšená a neurální sluchová vada.

Podle komunikačního systému:

  • verbální komunikace – slovní komunikace, tedy komunikace slovem či písmem.
  • neverbální komunikace – dorozumívání beze slov (např. mimika, haptika, gestikulace atd.)
  • vizuální komunikace – komunikace prostřednictvím vizuálních sdělovacích systémů.


Český znakový jazyk Člověk se sluchovým postižením má právo na tlumočníka do znakového jazyka, pokud o něj požádá. Tlumočník by měl při tlumočení stát vedle slyšícího. Neslyšící člověk potřebuje mít v zorném poli současně tlumočníka i osobu, se kterou jedná.

Kdo je žák se speciálními vzdělávacími potřebami

Pojmem děti a žáci se speciálními vzdělávacími potřebami označujeme v souladu se školským zákonem vzdělávající se jedince, kteří k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebují poskytnutí podpůrných opatření.1 Žák se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP)

Mohou to být například žáci s mentálním nebo zdravotním postižením např. zrakové, sluchové, tělesné, s vadou řeči, s více vadami, s autismem nebo se specifickými poruchami učení nebo poruchami chování.Mezi běžné příznaky ztráty sluchu patří:

  1. Problémy se srozumitelností řeči, zejména v přeplněných místech, jako je např. restaurace.
  2. Časté žádosti na zopakování věty.
  3. Vysoká hlasitost televize nebo rádia.
  4. Problémy při telefonování
  5. Obtíže při skupinových konverzacích.


U lidí s jednostrannou ztrátou sluchu mohou sluchadla výrazně pomoci. Sluchadlo, které zachycuje zvuk z vaší neslyšící strany a přenáší ho do lepšího ucha, se nazývá CROS. Řešením CROS můžete slyšet zvuky z neslyšící strany.

Jak poznat poruchu sluchu :

  1. Žvatlání má dlouhé i krátké skupiny zvuků, například „be-be“
  2. K získání a udržení pozornosti používá řeč nebo jiný zvuk než pláč
  3. Napodobuje různé zvuky řeči.
  4. Má jedno nebo dvě slova („pa-pa“, „mama“), i když nemusí být jasná

Jaké jsou typy komunikace : Je to přenos signálu médiem k příjemci. Je to proces sdělování a přijímání informací mezi jedinci stejného druhu, prostředek k ovlivňování druhého. Komunikaci lze dělit na intrapersonální, interpersonální, skupinovou a masovou. Dále je možné dělení na verbální a nonverbální nebo také záměrnou a nezáměrnou.

Jak dělíme komunikace

verbální komunikace – slovní komunikace, tedy komunikace slovem či písmem. neverbální komunikace – dorozumívání beze slov (např. mimika, haptika, gestikulace atd.) vizuální komunikace – komunikace prostřednictvím vizuálních sdělovacích systémů.

K termínům, které jsou v souvislosti s poruchami sluchu používány, pak patří tyto: 1) neslyšící člověk – to je ten, jehož slyšení je poškozeno takovým způsobem, že znemožňuje porozumění řeči pouze sluchem, ať již bez sluchadla, nebo se sluchadlem; 2) nedoslýchavý člověk – ten, jehož slyšení je poškozeno do takové míry, …Je to přenos signálu médiem k příjemci. Je to proces sdělování a přijímání informací mezi jedinci stejného druhu, prostředek k ovlivňování druhého. Komunikaci lze dělit na intrapersonální, interpersonální, skupinovou a masovou. Dále je možné dělení na verbální a nonverbální nebo také záměrnou a nezáměrnou.

Jaký je rozdíl mezi žákem a studentem : STUDENT (žák, učeň, posluchač) – studující člověk (jakéhokoli věku), který chodí do školy, vzdělává se na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole. STATUS STUDENTA – nejedná se o oficiální termín. Používá se pro studující osoby, které mají díky svému studiu určité výhody.