Antwort Kdo po vás může chtít občanský průkaz? Weitere Antworten – Kdo může požadovat občanský průkaz
Popis. Platný občanský průkaz (OP) musí mít každý občan starší 15 let, který nemá omezenou svéprávnost a má trvalý pobyt v České republice. Občanský průkaz může být na žádost vydán i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území ČR.Pokud jde o kopie občanského průkazu podle ustanovení §15a odst. 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech platí, že je „zakázáno pořizovat jakýmikoliv prostředky kopie občanského průkazu bez prokazatelného souhlasu občana.Číslo občanského průkazu: ano, ale…
V životopise ani během výběrového řízení číslo občanky uvádět nemusíte. Tento osobní údaj může být pro zaměstnavatele důležitý až v případě, že vás chce skutečně zaměstnat a schyluje se k podpisu pracovní smlouvy.
Kdo může požadovat číslo občanského průkazu : Podle platné právní úpravy smí za určitých okolností požadovat i další subjekty, jako například různé “stráže” (lesní, rybářská, myslivecká), dále celníci apod.
Co potřebuju na občanský průkaz
Při vydání nového občanského průkazu se předkládá dosavadní občanský průkaz. průkaz totožnosti; průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství České republiky, umožňující identifikovat tohoto žadatele.
Kdy může policie chtít občanský průkaz : Když má být kontrolovaný předveden na žádost příslušného orgánu. Je-li oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu. Dále může policie chtít prokázání totožnosti na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem.
– V případě osobních dokladů co nejrychleji kontaktujte městský nebo obecní úřad s rozšířenou působností, kde tuto skutečnost oznamte. V neodkladných případech se případně můžete obrátit na Policii České republiky.
Žadatel je povinen předložit:
- občanský průkaz.
- v případě prvního občanského průkazu rodný list – originál nebo platný cestovní pas.
- u osoby ml. 15 let rodný list (originál)
- vzniknou-li důvodné pochybnosti, může vyžadovat MML další doklady např. osvědčení o státním občanství, rozsudek o rozvodu apod.
Co je potřeba na vyřízení občanského průkazu
Co je nutné doložit
- K vydání prvního občanského průkazu se předkládá rodný list, a vzniknou-li pochybnosti o státním občanství, rovněž doklad o státním občanství, nebo cestovní pas dítěte.
- K vydání nového občanského průkazu se předkládá dosavadní občanský průkaz.
při podání na Ministerstvu vnitra zaplatíte 1000 Kč (u osoby mladší 15 let 500 Kč), při podání na úřadě obce s rozšířenou působností zaplatíte 500 Kč (u osoby mladší 15 let 250 Kč) + při převzetí na Ministerstvu vnitra zaplatím dalších 500 Kč (u osoby mladší 15 let 250 Kč).Jaké doklady je nutné mít s sebou:
Žadatel o vydání občanského průkazu je povinen při převzetí občanského průkazu prokázat svou totožnost. Věta první se nepoužije v případě, kdy správní orgán příslušný k předání občanského průkazu ověří totožnost žadatele pomocí občanského průkazu připraveného k převzetí.
Omezení vyplývající ze vzniku služebního poměru:
Nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů subjektů, které provozují podnikatelskou činnost, ani vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle zákona o služebním poměru s výjimkou činností uvedených v interním předpisu.
Co dělat když si na mě někdo vezme půjčku : Dodejte mu důkazy, že jste půjčku neuzavírali vy – nevyřizovala se přes váš e-mail, z vaší IP adresy ani přes vaše telefonní číslo. Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele – to uděláte na policii. Ověřte své jméno v registru dlužníků – zjistíte tak, jestli na vás nečekají ještě další nečekané půjčky.
Jak dát občanský průkaz do telefonu : Aplikace eDoklady slouží k tomu, abychom se obešli bez nutnosti s sebou nosit fyzické doklady, aktuálně tedy občanský průkaz, a vystačili si pouze s chytrým telefonem. Při spuštění se totiž aplikace napojí na Portál občana a stáhne si informace o občanském průkazu, které v ní zůstanou uložené.
Jak získat první občanský průkaz
Kožíšková Štěpánka. O občanský průkaz musíte požádat osobně. Předem nevyplňujete žádnou žádost, ta je pořizována přímo úředníkem, zároveň je pořízen snímek občana, vlastnoruční podpis občana a jsou odebrány otisky prstů (od 12 let), pouze si přinesete uvedené doklady.
Když ztratíte rodný list, musíte se obrátit na matriku v místě narození – na obecním úřadě v místě současného trvalého bydliště vám nepomůžou. Zamířit musíte na městský úřad v obvodu, kam spadá nemocnice, kde jste se narodili. Tam mají v knize narození zapsané vaše jméno, datum narození a další nezbytné údaje.Za dítě mladší 15 let žádá o vydání občanského průkazu jeho zákonný zástupce (za přítomnosti dítěte) a doklad přebírá rovněž zákonný zástupce. Občan starší 15 let žádá o občanský průkaz sám a přebírá ho již také sám. K žádosti o první občanský průkaz je třeba doložit originál rodného listu dítěte/občana.
Co potrebuji na novou občanku : Při vydání nového občanského průkazu se předkládá dosavadní občanský průkaz. průkaz totožnosti; průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství České republiky, umožňující identifikovat tohoto žadatele.