Antwort Kdo používá cyrilici? Weitere Antworten – Kdo všechno používá azbuku

Kdo používá cyrilici?
Jako azbuka se neoznačuje jen ruská abeceda, ale všechny národní abecedy, které vznikly vývojem cyrilice. Laická veřejnost má přitom často azbuku spojenou zejména s ruštinou. Existuje ale i ukrajinská, bulharská, běloruská nebo například černohorská azbuka.Cyrilice je podobou znaků totožná s ruskou azbukou. Historicky se dá zjednodušeně říct, že Rusové cyrilici od Bulharů převzali a nazývají ji azbukou. Bulhaři narozdíl od Rusů nemají tvrdé E Э, nepoužívají ruské jery ы a velmi zřídka používají měkký jer (měkký znak) ь.První bulharské prameny jsou psány hlaholicí, ale už ve starobulharském období byla tato abeceda nahrazena cyrilicí, později modernizovanou. Od ruské cyrilice (azbuky), která je v Česku známější, se liší následujícím: Е se čte [è], neměkčí předchozí souhlásku.

Kdy se používá měkký znak : ь = Měkký znak: říká, že máme změkčit předcházející souhlásku – funguje jako český háček. ъ = Tvrdý znak: ukazuje, že neměkčíme souhlásku před ním – například дя je čteno jako ďa, zatímco дъя je čteno jako dja.

Co to je cyrilice

Cyrilice (též cyrilika) je písmo původně vytvořené pro zápis staroslověnštiny a posléze používané pro zápis církevní slovanštiny, která na staroslověnštinu navázala. Cyrilici sloužila za vzor velká řecká abeceda.

Co to je hlaholice : Hlaholice či řidčeji a zastarale glagolice je nejstarší, dnes jen výjimečně užívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo.

Jedním z neslovanských jazyků, který používá v současnosti azbuku, je mongolština. Ze slovanských národů používají azbuku Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Srbové, Bulhaři, Makedonci, Bosňáci a Černohorci.

Cyrilice (též cyrilika) je písmo původně vytvořené pro zápis staroslověnštiny a posléze používané pro zápis církevní slovanštiny, která na staroslověnštinu navázala. Cyrilici sloužila za vzor velká řecká abeceda.

Na co si dát pozor v Bulharsku

Turisté by si měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí. Zejména během letní turistické sezóny se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech. Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut.Seznam jazyků

Jazyk: Písmo: Výskyt:
ázerbajdžánština latina Ázerbajdžán
baškirština azbuka Rusko
kazašština azbuka Kazachstán
kirgizština azbuka Kyrgyzstán

Cyrilice se dnes používá pro zápis sedmi východoslovanských a jihoslovanských jazyků (bulharština, makedonština, srbština, ukrajinština, běloruština, rusínština a ruština) a kromě toho také mnoha neslovanských jazyků na území bývalého Sovětského svazu (například baškirština, čečenština, kazaština, kyrgyzština, …

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Kdo zavedl azbuku : Azbuka vznikla reformou staroslovanské církevní garaždanky v roce 1918 a to vypuštěním archaických písmen. Ruská abeceda má 30 písmen.

Kdo vymyslel písmena : Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.

Kolik písmen má hlaholice

Na počátku měla 43 písmen a časem se vyvinula do dvou podob hlaholice: bulharská (panonsko-makedonská), která byla starší a obsahovala kulatá písmena, a chorvatská, ta byla mladší a měla ostřejší tahy [1]. Větší význam, slovanský a paleografický, má cyrilice, která byla také vyvinuta rovněž z řeckého písma.

Ruština se píše cyrilicí a ruská abeceda, neboli azbuka obsahuje celkem 33 písmen (10 samohlásek, 21 souhlásek a dva speciální znaky). Pro srovnání, česká abeceda má 42 písmen a základní latinka jen 26.Cyrilské písmo je základem dnešních písem ruského, bulharského, srbského aj. (z neslovanských národů ho užívalo až do 1860 Rumunsko). Poněvadž archaická a graficky poměrně složitá cyrilice zpomalovala koncem 17.

Jak vznikla cyrilice : Cyril vytvořil složitější a starší písmo hlaholici v 60. letech 9. století, zatímco cyrilice vznikla až koncem 9. století v Bulharsku (Cyrillus et Methudius inventis Bulgarorum litteris) jako výraz jasného příklonu k byzantské kulturní sféře, o nějž usilovali zejména řečtí duchovní na slovanských územích.