Antwort Kdo rozhoduje o ústavní stížnosti? Weitere Antworten – Kdo je oprávněn podat Ústavní stížnost

Kdo rozhoduje o ústavní stížnosti?
Podání Ústavní stížnost může podat jak fyzická, tak i právnická osoba, jestliže tvrdí, že zásahem orgánu veřejné moci došlo k porušení jejího základního práva nebo svobody zaručované ústavním pořádkem.Lhůty pro vyřízení žádosti

Na žádost učiněnou písemně poskytne Ústavní soud informaci do 15 dnů od přijetí podání. Lhůta může být ze závažných důvodů prodloužena, nejvíce však o 10 dní. Prodloužení lhůty musí být zdůvodněno.Za podání ústavní stížnosti se neplatí soudní poplatek. Ústavní soud o stížnosti rozhodne obvykle v době šesti až dvanácti měsíců od podání, a to bez ústního jednání. Případný úspěch v řízení obvykle znamená, že Ústavní soud zruší napadené rozhodnutí a vrátí věc zpět k novému rozhodnutí příslušnému orgánu.

Kdy rozhoduje Plenum Ústavního soudu : Plénum Ústavního soudu je usnášeníschopné, je-li přítomno alespoň deset soudců. Rozhoduje většinou hlasů, ke zrušení zákona a v některých jiných případech je však třeba k přijetí rozhodnutí dosažení kvalifikované většiny alespoň devíti hlasů. Rozhodnutí Ústavního soudu jsou konečná a nelze se proti nim odvolat.

Jak podat Ústavní stížnost

Ústavní stížnost lze podat poštou, e-mailem na elektronickou podatelnu, datovou schránkou, telefaxem nebo osobně na podatelně, nelze ji však podat ústně.

Kdo může podat návrh na zrušení zákona : Oprávnění podat návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení mají subjekty uvedené v ustanovení § 64 odst. l zákona č. 182/1993 Sb., tedy prezident republiky, skupina nejméně 41 poslanců, senát Ústavního soudu v souvislosti s rozhodováním o ústavní stížnosti a ve smyslu písm.

Ústavní stížnost je poslední možnost, jak zvrátit pravomocné rozhodnutí soudu nebo ministerstva. Podává se jen na ta rozhodnutí, která odporují základním lidským právům a svobodám. Stížnost může podat kdokoli – občané, firmy, spolky nebo politické strany. O stížnosti rozhoduje Ústavní soud.

Podle čl. 87 odst. 1 písm. d) Ústavy rozhoduje Ústavní soud o ústavní stížnosti proti pravomocnému rozhodnutí a jinému zásahu orgánu veřejné moci do ústavně zaručených základních práv a svobod.

Jaké druhy rozhodnutí přijímá Ústavní soud

Ústavní soud rozhoduje:

  • o zrušení zákonů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem,
  • o zrušení jiných právních předpisů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem nebo zákonem,
  • o ústavní stížnosti orgánů územní samosprávy proti nezákonnému zásahu státu,

Stížnost by měla být co nejkonkrétnější a měla by obsahovat všechna známá fakta. Důležité je přesné popsání místa a času, kdy došlo k události, která je příčinou stížnosti, uvedení případných svědků a dalších skutečností, které by co nejpřesněji popisovanou situaci konkretizovaly.Seznam předsedů Ústavního soudu České republiky

Předseda Ústavního soudu České republiky
Úřadující Josef Baxa od 8. srpna 2023
Sídlo Ústavní soud
Jmenuje prezident republiky
Funkční období 10 let, 2 po sobě jdoucí období


Co musí obsahovat ústavní stížnost Stěžovatel musí v ústavní stížnosti uvést, jaké základní právo bylo v jeho případě porušeno, který orgán veřejné moci a jakým rozhodnutím, resp. zásahem tak učinil, a v čem konkrétně ono porušení základního práva nebo svobody spočívalo.

Jak se podava Ústavní stížnost : Kde a jak službu řešit

Ústavní stížnost musí být vždy adresována Ústavnímu soudu. Advokát ji může doručit: do datové schránky Ústavního soudu z2tadw5, elektronicky e-mailem na adresu elektronické podatelny [email protected].

Jak formulovat stížnost : Pokud chcete napsat dopis se stížností, je důležité, aby byl stručný a jasný. Začněte tím, že vysvětlíte, co se stalo, včetně toho, kdy, kde a jak se to stalo. Poté popište, jak problém ovlivnil vás nebo vaši firmu, a vysvětlete, jak byste chtěli problém vyřešit. Stížnostní dopisy lze zasílat e-mailem nebo poštou.

Kam podat stížnost

Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali.

Do funkce je soudce jmenován na návrh ministra spravedlnosti prezidentem republiky bez časového omezení doby výkonu své funkce (jde o významnou záruku nezávislosti soudce). Funkce se ujímá složením slibu do rukou prezidenta republiky. Soudce je při svém rozhodování vázán pouze zákonem.Patnáct soudců Ústavního soudu jmenuje prezident republiky se souhlasem Senátu (poprvé se uplatnilo v roce 2000). Funkční období ústavního soudce je 10 let, avšak s možností opakovaného jmenování téže osoby.

Co má obsahovat stížnost : Co má stížnost obsahovat:

datum, od kdy dochází k průtahům, nebo údaje o osobě, na jejíž chování si stěžujete. důvody, proč stížnost podáváte. vyjádření, čeho se stížností domáháte (například chcete, aby byl soudce pokárán za své jednání, nebo chcete, aby soud ve Vaší věci jednal) Váš podpis a datum.