Antwort Kdo rozhoduje o ukonceni neschopenky? Weitere Antworten – Kdo ukončuje pracovní neschopnost

Kdo rozhoduje o ukonceni neschopenky?
Kdo ukončuje neschopenku

V případě dočasné pracovní neschopnosti o ukončení neschopenky (pracovní neschopnosti) rozhoduje ošetřující lékař.Jak funguje eNeschopenka

Ve chvíli, kdy lékař do systému zadá potřebné údaje pro vystavení neschopenky, ukážou se mu aktuální údaje z ČSSZ o zaměstnavateli. Hlášení následně zašle na ČSSZ. Informace zároveň přijde i zaměstnavateli, pokud má zažádáno o upozornění. K dohledání je také na ePortálu.Den po dni ukončení pracovní neschopnosti musí pracovník nastoupit do práce. Případná žádost o invalidní důchod nemá na tuto situaci žádný vliv a zaměstnavatel o ní ani nemusí vědět. Jestliže se vracíme do práce po pracovní neschopnosti ke svému zaměstnavateli a není třeba změn, je vše ok.

Jak ukoncit neschopenku bez lékaře : Pozor, lékař může ukončit neschopenku i v případě, že se nedostavíte na lékařské vyšetření a nemáte k tomu vážné důvody. Zároveň je třeba zaslat "Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti" (s podklady pro výplatu poslední dávky).

Jak je to s ukoncenim neschopenky

Při ukončení pracovní neschopnosti lékař vystaví elektronicky III. díl RDPN, který odešle příslušné OSSZ. Údaj o ukončení pracovní neschopnosti lékař také vyznačí do Průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce – II. díl RDPN, který následně pojištěnci ponechá pro potřeby administrace pracovní neschopnosti v zahraničí.

Kdy je výhodné ukončit neschopenku : Nastupuji-li do zaměstnání v pondělí, je výhodné neschopenku ukončit v neděli. V případě, kdy navštívím lékaře uprostřed pracovní směny, je možné dávky poskytnout již za celý den.

DPN lze začít 3 dny zpětně a ukončit DPN 3 dny dopředu, ale v rámci uvedených dnů se počítá i se dnem, kterým je o DPN je rozhodováno! Proto například nelze při ordinaci v pondělí zahájit DPN od předchozího pátku (nutno počítat pondělí, neděle, sobota a pátek, což jsou již 4 dny).

Za neomezený pohyb, který získáte pátečním ukončením neschopnosti, totiž tvrdě zaplatíte. Člověk, který bere například 15 000 hrubého, stoná od pondělí a nechá si nemoc ukončit v pátek, dostane vyplacenou nemocenskou ve výši 938 korun. Když mu neschopenka skončí v neděli, bude to o hodně víc – 1546 korun.

Kdy nejčastěji chodí kontrola na nemocenské

Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.O kontrole logicky není člověk informován předem. Kontrola může přijít v kteroukoliv denní či noční dobu, ve všední dny i o víkendech. Může přijít i opakovaně a také v den ukončení neschopenky. Jedinou omluvou, pokud člověk pobírající nemocenské dávky není zastižen v době kontroly na uvedené adrese, je návštěva lékaře.