Antwort Kdo stanovuje normy? Weitere Antworten – Kdo tvoří normy
Technické normy vydává orgán, což na národní úrovni je někde státní úřad (v ČR Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví), jinde zájmové sdružení (např. v USA). Od 20. století se národní normy harmonizují s mezinárodními, vydávanými evropskými nebo světovými organizacemi.Normotvůrce, jakožto subjekt právní normy, je tím, kdo disponuje Ústavou svěřenou legislativní pravomocí. Případně je to ten, kdo má autoritu prosadit svá pravidla (vzhledem k výše uvedenému je to ten, kdo garantuje vykonávání norem).Český právní řád, jenž je součástí kontinentálního typu právní kultury, je založen na psaném právu a patří do něj zákony a další právní předpisy, ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy, k nimž dal souhlas Parlament ČR a nálezy Ústavního soudu, kterými Ústavní soud zrušil právní předpis nebo jeho část.
Kdo a jak zveřejňuje harmonizované české technické normy : Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle § 4a zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, v platném znění oznamuje ve Věstníku ÚNMZ harmonizované české technické normy a určené normy, jejich změny nebo zrušení.
Kdo vyhlašuje české státní normy
ČSN je chráněné označení českých technických norem. ČSN bylo rovněž oficiální označení československých státních norem (od roku 1964), od roku 1991 československých norem (československých technických norem). Tvorbu a vydávání ČSN v současné době zajišťuje Česká agentura pro standardizaci (ČAS).
Jak vznikají normy : Jak vznikají normy Normy jsou výsledkem spolupráce odborných skupin v odvětví, zákazníků, výzkumných organizací, vládních institucí a dalších.
Právní norma je nejen závazná, ale obecně závazná. Znamená to, že neřeší jednotlivý konkrétní případ. Vztahuje se na neurčitý počet případů. Obecně je vymezen také subjekt právní normy (ten, o jehož práva a povinnosti jde).
Výklad práva může provádět každý, kdo se s danou právní normou i jen seznámí.
Co to je norma
Norma (někdy také standard) je požadavek na chování nebo vlastnosti člověka, situace apod., který se buďto předepisuje a vyžaduje, nebo popisuje, co je normální (přijatelné nebo obvyklé). Normy jsou psané i nepsané a liší se různou mírou závaznosti a různým rozsahem platnosti.Právní norma je nejen závazná, ale obecně závazná. Znamená to, že neřeší jednotlivý konkrétní případ. Vztahuje se na neurčitý počet případů. Obecně je vymezen také subjekt právní normy (ten, o jehož práva a povinnosti jde).(1) Tvorbu, vydávání a distribuci českých technických norem, jejich změny a zrušení v rozsahu vymezeném tímto zákonem zaručuje stát. Plnění těchto úkolů zajišťuje Úřad, který je národním normalizačním orgánem České republiky podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího evropskou normalizaci9).
Označení čisté ČSN sestává z písmenné značky ČSN a šestimístného třídícího znaku, kde: – první dvojčíslí se odděluje mezerou a značí třídu norem (podle odvětví), – třetí a čtvrtá číslice označuje skupinu a podskupinu norem, – poslední dvojčíslí pak definuje pořadové číslo normy.
Co je to normy : Norma (někdy také standard) je požadavek na chování nebo vlastnosti člověka, situace apod., který se buďto předepisuje a vyžaduje, nebo popisuje, co je normální (přijatelné nebo obvyklé). Normy jsou psané i nepsané a liší se různou mírou závaznosti a různým rozsahem platnosti.
Proč nejsou normy zdarma : Jednoduše řečeno – tvorba norem je financována z příjmů z prodeje norem. Distribuce norem se tedy řídí nejen naším zákonem č. 22/1997 Sb., ale zejména pokyny a směrnicemi vydavatelů norem EN, ISO, IEC, které jsou pro členy závazné. Tato pravidla stanoví, že členové nesmějí poskytovat technické normy zdarma.
Jak se dělí právní normy
Podle povahy právní regulace můžeme rozlišit právní normy kogentní a dispozitivní. Dispozitivní právní normy stanoví pravidlo, ale současně dávají adresátům možnost vytvořit si pravidlo vlastní, které se pro ně stává právně závazným a bude státem vynucováno.
Stát jim propůjčuje legitimitu. Stát určuje předpisem nejvyšší právní síly (například Ústavou České repub- liky), které instituce a orgány budou vydávat právní předpisy nižší právní síly, tedy zákony a jejich prová- děcí předpisy (podzákonné právní normy).Výklad orgánu aplikujícího právo je nejčastější a podává ho orgán, který danou právní normu aplikuje. Jde tedy především o výklad soudní nebo o výklad správního orgánu v rámci určitého řízení a je proto také závazný, ačkoli jen pro účastníky tohoto řízení.
Jaké jsou normy : Normy lze obecně rozdělit na : absolutní (normativní, descendentní), které předepisují a vyžadují a jsou ustaveny nějakou autoritou (kupř. Bůh, stát, zákonodárce, starosta, ředitel apod.) relativní (popisné, ascendentní), které popisují normalitu jako to, co je běžné a obvyklé (kupř.