Antwort Kdo Svolava zastupitelstvo? Weitere Antworten – Kdo svolává zasedání zastupitelstva

Kdo Svolava zastupitelstvo?
Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá. Do dne zvolení nového starosty vykonává funkci dosavadní starosta.Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obecně smlouvu o dílo schvaluje rada obce, případně v obci, kde není rada volena, starosta.

Kdo se může účastnit jednání zastupitelstva : Občan kraje, který dosáhl věku 18 let, nebo fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území kraje nemovitost (dále jen "občan kraje"), případně osoba, která není občanem kraje (dále jen "ostatní účastníci zasedání"; souhrnně pak "zástupce veřejnosti").

Co to je zastupitel

Zastupitel je zástupce svých voličů, který od nich získal mandát ve volbách, aby skrze něj byly prosazovány myšlenky prezentované v jeho volebním programu. Zastupitel tedy vůči svým voličům má závazek, ten je ale spíše morální, protože vlastně nevymahatelný: může jít jen o předvolební sliby.

Co dělá zastupitel : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.

Zastupitelstvo obce

Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.

Obec je na venek zastupována starostkou, která také dle § 99 odst. 2 zákona o obcích vykonává funkci rady obce. Obecní úřad je výkonným orgánem obce, starostku v době nepřítomnosti zastupuje místostarosta.

Kdo je nejvyšším orgánem obce

Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce. Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů.Zřizovat a rušit výbory a volit a odvolávat jejich předsedy a členy. Rozhodovat o vyhlášení místního nebo krajského referenda. Rozhodovat o spolupráci s jinými obcemi či kraji. Volit z řad zastupitelů starostu nebo hejtmana, místostarosty nebo náměstky hejtmana a další členy rady obce či kraje.Má na starosti místní samosprávu. Rozhoduje tedy v oblasti samostatné působnosti obce. Do samostatné působnosti spadá to, co je v zájmu obce nebo kraje a jeho občanů. Může se jednat například o schvalování rozpočtu, vydávání obecně závazných vyhlášek nebo rozhodování o místních poplatcích.

uvolněnému starostovi obce přičíst k jeho měsíční odměně částku za výkon funkce člena výboru. Podle písm. b) téhož ustanovení zákona o obcích lze neuvolněnému členovi zastupitelstva v případě souběhu několika funkcí poskytnout měsíční odměnu až do výše souhrnu odměn za jednotlivé funkce.

Kdo řídí obecní úřad : Správce obce je v čele obecního úřadu. Jde-li o obec, kde byla zřízena funkce tajemníka obecního úřadu, je tajemník podřízen správci obce.

Jaký je rozdíl mezi městem a obcí : 1 zákona č. 128/2000 Sb. obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města.

Kolik má obec zastupitelů

Hlasování probíhá pouze na území České republiky. Minimální počet členů zastupitelstva obce musí být 5, maximální počet členů zastupitelstva obce může být až 55, přičemž Zastupitelstvo hlavního města Prahy může mít až 70 členů. Konkrétní počet je závislý od počtu obyvatel obce a od rozhodnutí zastupitelstva obce.

Starosta plní řadu funkcí, především:

reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)Podle zákona tvoří obecní úřad starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu. Obecní rada může zřídit odbory a oddělení pro jednotlivé druhy činnosti, které vedou zaměstnanci obecního úřadu. Toto je obvyklé zejména u větších obcí.

Jaká je funkce zastupitelstva : Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.