Antwort Kdo tvoří úřad obce? Weitere Antworten – Kdo tvoří obecní úřad
Podle zákona tvoří obecní úřad starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu. Obecní rada může zřídit odbory a oddělení pro jednotlivé druhy činnosti, které vedou zaměstnanci obecního úřadu. Toto je obvyklé zejména u větších obcí.Správce obce je v čele obecního úřadu. Jde-li o obec, kde byla zřízena funkce tajemníka obecního úřadu, je tajemník podřízen správci obce.Rada rozhoduje usnesením na svých schůzích, které ze zákona nejsou veřejné. V České republice má podle zákona o obcích 5–11 členů (vždy lichý počet), volí je zastupitelstvo – členy jsou starosta, místostarosta a další členové rady z řad zastupitelstva.
Kdo stojí v čele obecního úřadu : 2 zákona o obcích odpovídá za plnění úkolů obecního úřadu v samostatné působnosti tajemník obecního úřadu (popřípadě starosta obce, není-li v obci funkce tajemníka obecního úřadu zřízena či ustavena), nebo přímo starosta obce, jakožto osoba stojící v čele obecního úřadu.
Co to je Městský úřad
Městský úřad je orgánem výkonu veřejné správy v příslušném správním obvodu. Tvoří jej starosta, místostarostové, tajemník a další pracovníci na jednotlivých odborech. V čele úřadu stojí starosta. Městský úřad zajišťuje činnosti jak v oblasti samostatné tak i přenesené působnosti.
Co to je úřad : Úřadem se v českém právu rozumí zpravidla správní úřad. V teorii však může být obsah tohoto pojmu širší a zahrnovat i další orgány veřejné moci, jako např. policii nebo i soudy.
Obecní úřad
V čele OÚ je starosta. OÚ plní v oblasti samostatné působnosti úkoly, které mu uložilo zastupitelstvo obce, pomáhá výborům a komisím v jejich činnosti. V oblasti přenesené působnosti obce vykonává státní správu s výjimkou věcí, které nepatří do působnosti zastupitelstva.
Odstavec 2 § 178 SŘ posléze podává bližší vymezení, který konkrétní správní orgán je nadřízeným správním orgánem. Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad.
Kdo podepisuje usnesení
(8) Usnesení podepisuje předsedající a členové návrhové komise.Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.V České republice působí řada orgánů státní správy, například:
- Celní správa.
- Finanční úřady.
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Úřady práce.
- Živnostenské úřady.
- Katastrální úřady.
- Stavební úřady.
- Matriční úřady.
Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad. Platí to jak pro působnost samostatnou, tak i pro působnost přenesenou. U vymezení nadřízeného správního orgánu pro orgány kraje je třeba již rozlišovat, zda orgán kraje vede řízení v oblasti samostatné, nebo přenesené působnosti.
Kdo jmenuje starostu obce : Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.
Jaký je rozdíl mezi rozsudkem a usnesením : Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím a usnesením Rozhodnutí řeší věc jako takovou – většinou stanovuje práva a povinnosti, je proti němu přípustné odvolání. Naproti tomu usnesení se zpravidla týkají vedení řízení (např. přerušení řízení, vyžádání si podkladů), proti usnesení je ne vždy možné se odvolat.
Kdo svolává zasedání zastupitelstva
Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.
Ústřední orgán státní správy (nebo také ústřední správní úřad) je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.Nadřízeným správním orgánem orgánu kraje (zde krajského úřadu) se rozumí v řízení vedeném v samostatné působnosti Ministerstvo vnitra, v řízení vedeném v přenesené působnosti věcně příslušný ústřední správní úřad, popřípadě ústřední správní úřad, jehož obor působnosti je rozhodované věci nejbližší.
Kdo je starosta obce : svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.