Antwort Kdo udělal denáry? Weitere Antworten – Kdo vymyslel denár
Ražba prvních denárů na českém území začíná kolem roku 955 za vlády knížete Boleslava I. (935-972). Jako základ pro zavedení denáru měl karolinský peněžní systém, přijatý v roce 781 Karlem Velikým. První denáry měly prostý a neokázalý vzhled.Denáry jsou první mince ražené českými panovníky od 10. století až do roku 1300. Jako první je doloženě razil již Boleslav I. Až do mincovní reformy Břetislava I.Mince v Čechách. V minulosti bylo výhradním právem panovníka razit mince. Původně se mince pokládala za panovníkův majetek a pramen jeho příjmů. Proto panovník stanovil jejich hodnotu.
Kdo razí mince : Česká mincovna je součástí akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna a.s., která toto obchodní jméno používá od roku 1996. Česká mincovna razí od roku 1996 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky.
Kolik byl jeden denár
dena (deset), protože denár se dělil na 10 měděných mincí, asů. Původně vážil 4,55 g, za vlády Nerona už pouhých 3,4 g.
Kdy byl založen Datárt : Společnost DATART byla založena v roce 1990 Pavlem Slámou, Pavlem Bádalem, Petrem Soukupem a Charlesem Butlerem. Zpočátku se soustředila na dovoz a velkoobchodní prodej spotřební elektroniky a nahrávatelných nosičů (CD, VHS, MD).
První mince byly vyraženy v letech 640 až 630 př. n. l. v Lýdii (dnes Turecko). Byly to kotoučky jantarové barvy, dané velikosti a váhy z přírodní slitiny ryzího zlata a stříbra (poměr 4:1) zvané elektrum. Poprvé byly tyto mince objeveny na počátku minulého století v chrámu bohyně Artemidy v Efesu.
Se zákonným stanovováním měny začala už řecká města, prosadili je však až římští císařové. Až do konce 19. století se měna definovala tzv. měnovým číslem, které určovalo, kolik mincí se vyrazí z určitého množství drahého kovu.
Kdo vymyslel bankovky
Roku 650 našeho letopočtu byly první papírové peníze vydány za císaře Kao Tsunga (Čína), ale za všeobecnou měnu jsou uznány až v 10. století. Marco Polo roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.Bankovka pět tisíc korun českých, tedy bankovka o hodnotě 5000 korun, má mezi českými bankovkami nejvyšší hodnotu. Motiv bankovky navrhl a zároveň vytvořil Oldřich Kulhánek, stejně jako ostatní české bankovky. Na lícní straně bankovky je portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.V současné době jsou v peněžním oběhu České republiky téměř 2 miliardy kusů oběžných mincí. I s již neplatnými a úředně zničenými mincemi jich Česká mincovna od roku 1993 do současnosti vyrobila přes 3 miliardy kusů. Současně vyrazila na 2,5 milionu kusů stříbrných mincí a přes 400 tisíc kusů mincí zlatých.
1 dukát prý zhruba odpovídá 1 USD (1994). Ze druhé půle 14. století máme k dispozici údaje o žoldu anglických vojáků na francouzských taženích Stoleté války. Pro porovnání: v té době stál kilový pecen chleba zhruba 1 d., týdenní plat tesaře činil 100-150 d.
Kolik stojí pražský groš : Jejich cena se pohybuje od několika stokorun až po desítky tisíc korun a ve výjimečných případech u velmi vzácných ražeb i ve stovkách tisíc.
Kdo je majitel Datartu : Řetězec s elektronikou a domácími spotřebiči Datart má opět jen jednoho majitele. Je jím skupina HP Tronic, která vykoupila podíl fondu Genesis Capital. Zlínská skupina HP Tronic, kterou vede rodina Hradilových, Daniel Večeřa a Petr Res, posiluje.
Odkud pochází Datart
DATART | |
---|---|
Datum založení | 1990 |
Zakladatelé | Pavel Sláma Pavel Bádal Petr Soukup Charles Butler |
Sídlo | Zlín, Česko |
Adresa sídla | HP TRONIC Zlín, spol. s.r.o. náměstí Práce 2523 760 01 Zlín |
Americká zlatá mince Double Eagle (Dvojitý orel) z roku 1933 se prodala za rekordních téměř 18,9 milionu dolarů (přes 435 milionu korun). Nejvzácnější poštovní známka světa One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) z roku 1856 vydražila za více než 8,3 milionu dolarů (přes 191 milionů korun.První kovové mince se objevily pravděpodobně již v roce 1000 př. n.l. v Číně. Na území dnešního Turecka byly mince raženy kolem roku 687 př. n. l. První papírové bankovky byly vydávány za vlády císaře Hien Tsunga v 9.
Kde vznikly první bankovky : JiaoZi – první čínské bankovky
Nejstarší bankovky se objevily počátkem 11. století n. l. v Číně a jmenovaly se JiaOZi. Bankovky vyobrazovaly zvířecí motivy a lidské postavy. Čínské bankovky měly podobu rytých dřevěných destiček, na které byly motivy tištěny obdobným způsobem jako při knihtisku.