Antwort Kdo uvidi zlaté prasátko? Weitere Antworten – Kdy uvidím zlaté prasátko

Kdo uvidi zlaté prasátko?
Podle pověry každý, kdo celý den až do štědrovečerní večeře nebude jíst maso, uvidí zlaté prasátko. Proto se během dne podávají obvykle bezmasá jídla jako je např. staročeský kuba.Maso. V mnoha kulturách se na štědrovečerní večeři nejí maso. Toto pravidlo pramení z tradice půstu před významnými náboženskými svátky. Štědrovečerní večeře je často pojímána jako poslední den půstu před slavnostmi Narození Páně.Na Štědrý den je zvykem celý den nejíst. Novější tradice ale staví vánočku do role tradiční vánoční snídaně. Někteří tedy půst upravili, a dodržují alespoň masový půst. Celý den se tedy většinou nejí maso, proto se na oběd tradičně podává například zelňačka, která maso neobsahuje.

Co by se nemělo dělat na Štědrý den : Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Jak vzniklo zlaté prasátko

Jde o zvyk, který se dodržuje už od středověku, pro křesťany bylo běžné během adventu držet půst, nelákala je ovšem vidina zlata jako takového, protože prase pro ně bylo něco podřadného a špinavého, ale vidět Zlaté prasátko představovalo štěstí. Zlato signalizovalo slunce a odchod zimy.

Jak vyrobit zlaté prasátko : Zlaté prasátko bylo vytvořeno kombinací ruční a strojní práce našich sklářů. Vytvořit tělo dekorace pomocí ručního foukání trvá sklářským mistrům cca 15 min. Následně se vyfouknuté tělo naplní broušenými kameny českého křišťálu.

Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce.

Jaká polévka se jí na Štědrý den

Ve zdravé verzi můžete na Štědrý večer vyzkoušet některou z těchto polévek:

  • Hrachovka.
  • Houbovka.
  • Ščedrovka.
  • Zelňačka.
  • Vývar s nudličkami.

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Co to je prasátko : Prasátko je tradiční označení keramické kasičky, někdy v podobě růžového prasete. Prasátko slouží k šetření drobných i větších mincí. Když je prasátko plné mincí, může se rozbít a za úspory si spořící může něco pořídit. Stejně tak, pokud spořící potřebuje peníze z prasátka, musí ho rozbít.

Kdy končí půst na Štědrý den : Na Štědrý den se podle tradice dodržuje půst celý den až do večera. Kdo vydrží celý den nejíst, uvidí podle pověry zlaté prasátko.

Co se dělá 26 prosince

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé.Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Co jedí v Rakousku na Štědrý den : Na štědrovečerní tabuli najdeme v podstatě vše… od kapra (kterého má většina rakouských rodin), přes kachnu a schnitzel, až po nějakého jelena nebo jinou zvěřinu.