Antwort Kdo voli radu obce a starostu obce? Weitere Antworten – Kdo voli starostu obce

Kdo voli radu obce a starostu obce?
Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.Zastupitelstvo může starostu odvolat

Starosta odpovídá za výkon své funkce zastupitelstvu. To znamená, že zastupitelstvo může starostu odvolat. Zákon přitom nestanoví důvody, pro které je odvolání možné. To znamená, že postačí, pokud se na odvolání starosty shodne nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva.Poradním orgánem rady jsou její komise. Rada rozhoduje usnesením na svých schůzích, které ze zákona nejsou veřejné. V České republice má podle zákona o obcích 5–11 členů (vždy lichý počet), volí je zastupitelstvo – členy jsou starosta, místostarosta a další členové rady z řad zastupitelstva.

Kdo zastupuje starostu : Starostu zastupuje místostarosta.

Místostarosta, kterého určí zastupitelstvo obce, zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nevykonává funkci. Místostarosta je tím, kdo společně se starostou podepisuje právní předpisy obce.

Kdo voli radu obce a starostů obce

Zákon o obcích v ustanovení § 91 odst. 1 stanoví, že na ustavujícím zasedání zastupitelstva obce se volí starosta, místostarosta a další členové rady obce.

Kdo plati starostu obce : Výdaje spojené s výkonem funkce správce obce hradí stát – Ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.

Zákon o obcích v ustanovení § 91 odst. 1 stanoví, že na ustavujícím zasedání zastupitelstva obce se volí starosta, místostarosta a další členové rady obce.

Nadřízený všem zaměstnancům obecního úřadu je pak právě starosta obce.

Kdo voli a odvolává členy Rady ČT

Rada České televize (ČT) má od roku 2023 osmnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky (12 členů) a Senát Parlamentu České republiky (6 členů), a to na funkční období 6 let; mohou být zvoleni opětovně.Nadřízeným správním orgánem kteréhokoli orgánu obce se rozumí krajský úřad. Platí to jak pro působnost samostatnou, tak i pro působnost přenesenou.Funkční období zastupitelstva včetně starosty je dle čl. 102 odst. 2 Ústavy ČR zásadně čtyřleté. Žádná další omezení aktuálně neexistují, takže doba působení je neomezená.

Členové

Jméno Od Volitel
Helena Fibingerová 25. května 2001 Poslanecká sněmovna
29. června 2005 Poslanecká sněmovna
Jefim Fištejn 29. listopadu 2023 Senát
Petr Fleischmann 1. února 1992 Česká národní rada

Kdo voli generálního ředitele České televize : Generální ředitele České televize od roku 1991 vybírá a jmenuje Rada České televize, kontrolní orgán, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti ČT, na základě výběrového řízení, které veřejně vyhlašuje a v němž stanovuje profesní a manažerské předpoklady.

Kdo voli a odvolává Rady ČT : Rada České televize (ČT) má od roku 2023 osmnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky (12 členů) a Senát Parlamentu České republiky (6 členů), a to na funkční období 6 let; mohou být zvoleni opětovně.

Kdo financuje ČT

Hlavním zdrojem financování České televize jsou televizní koncesionářské poplatky. Od roku 2008 činí výše televizního poplatku 135 Kč měsíčně, roční příjem ČT z těchto poplatků v roce 2019 činil 5,68 miliardy korun, tedy 88 % celkových příjmů České televize v tomto roce, které dosáhly výše 6,47 miliardy korun.

Kolik vydělává Generální ředitel v České republice Pokud se podíváme na Generální ředitel platové statistiky v České republice během 15. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 1 341 336 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 111 778 Kč za měsíc, 27 944 Kč za týden nebo 698,61 Kč za hodinu.Vedení České televize

V čele České televize stojí generální ředitel, který je volený Radou ČT na šestileté období. Od roku 2023 je generálním ředitelem Jan Souček.

Jak se volí ráda ČT : V užším výběru je zpravidla třikrát tolik kandidátů, kolik je volených míst. Tento užší výběr je předložen sněmovně k tajnému hlasování, které umožňuje poslancům, aby hlasovali nezávisle na stranickém rozhodování. Přesto podle některých názorů jsou členové Rady ČT vybíráni pod politickým vlivem.