Antwort Kdo vymyslel švarcsystém? Weitere Antworten – Kdo kontroluje schwarz systém
Oblastní inspektorát práce, respektive Státní úřad inspekce práce, může vyslat kontrolu pro podezření z švarcsystému. Záleží pouze na posouzení konkrétní kontroly, zda vaši činnost vyhodnotí jako nelegální. Pokutu pak může udělit jak zaměstnavateli, tak živnostníkovi.Proč je švarcsystém nezákonný
Novelou zákoníku práce v roce 2012 byl zákaz švarcsystému zakotven v § 3, podle kterého může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu. Švarcsystém slouží k obcházení daňových zákonů. Obě strany krátí stát na povinných odvodech.Mezi hlavní znaky švarcsystému patří:
- činnost pouze pro jednoho zaměstnavatele,
- podřízenost zaměstnance vůči zaměstnavateli,
- stanovená pracovní doba,
- stanovené pracoviště,
- využívání vybavení, nástrojů a pomůcek poskytovaných zaměstnavatelem,
- pravidelná odměna ve stejné výši.
Kdy se jedná o schwarz systém : Vychází se přitom z definice závislé práce, což je práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, osobně, jménem a podle pokynů zaměstnavatele. Pokud nějaký člověk takovou práci vykonává mimo pracovněprávní vztah, pak se jedná o nelegální práci. A právě do této definice spadá i švarcsystém.
Co hrozí za švarcsystém
Jaké sankce hrozí za švarcsystém Pokud úřady švarcsystém prokáží, hrozí zaměstnavateli pokuta od 50 000 Kč až po 10 000 000 Kč. Vedle pokuty je možné zpětně uložit i doplacení záloh na daně z příjmu a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.
Co je a není švarcsystém : Švarcsystém (nazývaný tak po svém „objeviteli“ – podnikateli Miroslavu Švarcovi, který jej v 90. letech minulého století začal jako první systémově používat) je z pohledu pracovního práva nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou.
Švarc systém i přes jeho nelegální povahu lze obejít tím, že si zaměstnanec založí s.r.o. a začne vystupovat jako právnická osoba. Své služby pak bude nabízet jako s.r.o. Vlastníkem a jednatelem společnosti s ručením omezeným může být jediný člověk, takže nevzniká problém shánění druhého společníka.
Ochrana proti švarcsystému z pohledu podnikatele
Vykonávejte práci pro více odběratelů a právo na to si pojistěte smlouvou. Fakturované částky by se měly měnit a je lepší, když nejsou vypláceny na pravidelně ve stejný den v měsíci. Při komunikaci s třetí stranou vystupujte svým jménem, nikoli jménem objednavatele.
Jak na spolupráci s OSVČ aby se nejednalo o švarcsystém
OSVČ musí vykonávat práci pod vlastním jménem a mít i další klienty. Spolupráci je možné ošetřit správně sepsanými smlouvami. Zaměstnavatelé s OSVČ nejčastěji podepisují smlouvu o poskytování služeb, smlouvu o obchodní spolupráci, smlouvu o dílo nebo příkazní smlouvu a smlouvu o obchodním zastoupení.Švarcsystém (nazývaný tak po svém „objeviteli“ – podnikateli Miroslavu Švarcovi, který jej v 90. letech minulého století začal jako první systémově používat) je z pohledu pracovního práva nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou.