Antwort Kdo vynalezl tatarák? Weitere Antworten – Z jaké země pochází tatarák
Tatarák, tak jak ho známe, namíchaný se syrovým žloutkem, šalotkou a kapary, se poprvé prokazatelně objevil až na počátku 20. století, a to v Paříži, městě lásky. Najít jste ho mohli pod názvem „americký steak“ – „steak a l'américaine“.Tatarský biftek, jak ho známe dnes, se objevil až na přelomu 20. století jako pochoutka jednoho francouzského šéfkuchaře, který syrové maso začal podávat s kaparami, žloutkem, cibulí a dijonskou hořčicí. Později k němu přidali také tatarskou omáčku – odtud název tatarský biftek.Tatarský biftek (hovorově tatarák) je jídlo ze syrového hovězího masa. Základem tatarského bifteku je maso z hovězí svíčkové, ale i falešné svíčkové, které se na jemno naškrábe špičkou ostrého nože, případně namele. Podává se společně s nakrájenou cibulí, hořčicí, solí, pepřem a worcestrovou omáčkou.
Jak ochutit tatarák z Lidlu : Hovězí svíčkovou nakrájíme najemno a smícháme s nasekanou pažitkou, nadrobno nakrájenou šalotkou, nasekanými kapary, hrubozrnnou hořčicí a pár kapkami tabasca. Osolíme, opepříme a přilijeme trochu olivového oleje.
Proč nejíst tatarák
Odpovídá Ludmila Oliveriusová, členka Společnosti pro výživu: Syrové hovězí maso, ze kterého se tatarský biftek připravuje, může být na povrchu kontaminováno bakteriemi salmonely nebo listerie. Ty se při sekání masa dostanou do pokrmu, a protože se tepelně neopracovává, mohou se rozmnožit a způsobit onemocnění.
Odkud pochází šašlik : Šašlik (rusky шашлык, ukrajinsky шашлик) je druh kebabu (marinované maso grilované na špízu), který je oblíben zejména ve státech bývalého Sovětského svazu a bývalého Ruského impéria, konkrétně na Ukrajině, v Gruzii, Rusku, Arménii, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, ale například i v Izraeli a Íránu.
Klasická úprava pokrmu se připravuje z odleželé střední části hovězí svíčkové. Okořeněný plátek masa se prudce opéká po obou stranách tak, aby vnitřek zůstal šťavnatý. Maso musí být 3 až 4 dny vyzrálé, nejchutnější bifteky pocházejí z mladých býčků či volů masných plemen (Angus, Charolais, Hereford apod.).
Základní surovinou pro přípravu tataráku je vyzrálá hovězí svíčková, případně kousek libové zadní kýty. Součástí tradiční receptury je většinou i syrový vaječný žloutek. Právě pro vysoké nároky na čerstvost masa a vajec byla dokonce u nás tato pochoutka v devadesátých letech zakázaná.
Jak chutná tatarák
Tatarák je jemný, šťavnatý a současně i lehce pikantní. Vůbec působí velmi svěžím dojmem, jako by maso bylo nadýchané. Navíc doprovodné ingredience byly použité s mírou, takže vyniká chuť samotného masa.Už se vám stalo, že vám zbyla větší porce tataráku Určitě ho nevyhazujte. Stačí přidat vejce a hrst strouhanky a opéct na oleji jako klasické karbenátky. Jsou výborné s brambory.Dochucení je naopak ryze individuální disciplína. My Češi chuť syrového masa rádi „vylepšujeme“ spoustou dochucovadel: sůl, pepř, paprika, chilli, kečup, worchester, hořčice, sojovka, tabasco, cibule, vajíčko a k tomu ještě česnek na topince. Není divu, že to nejdůležitější – maso – nemá moc šancí se projevit.
Vzhledem k potenciálnímu riziku se tato pochoutka nedoporučuje u těhotných a kojících žen, kde by infekce mohla ohrozit zejména plod. Dále není vhodná pro děti do šesti let a lidi s oslabeným imunitním systémem. Dříve hrozilo i riziko přenosu parazita tasemnice bezbranné.
Jak správně jíst tatarák : V restauracích, kde jsou na to vybavené, se zpravidla biftek podává s přísadami oddělenými na okraji talíře, kterými si maso sami dochucujeme. Důvěřujeme-li obsluze, je možné si nechat donést směs již připravenou. Máme-li k tatarskému bifteku topinku, nelámeme ji, ale natíráme směsí a ukusujeme.
Jaký je rozdíl mezi špízem a ražniči : Zatímco ražniči definuje (v souladu s dalšími slovníky) jako malé kousky masa proložené cibulí, paprikou ap., pečené na rožni, špízem se dle něj nazývá jehlice, na níž se opékají n. rožní navlečené kousky masa aj. Potvrzuje tím moje stanovisko, že špíz se nejí, nýbrž jen slouží k přípravě ražniči.
Odkud pochází špízy
Souvlaki je zdrobnělina středověkého slova “špíz“. Historie souvlaki však sahá mnohem hlouběji. Během vykopávek na ostrově Santorini se našly kamenné špízy, které se používaly 1700 let před Kristem, o souvlaki psal také Homér či Aristoteles.
Pokrm vznikl v roce 1950 v Benátkách, kde ho šéfkuchař a majitel zdejšího Harryho baru Giuseppe Cipriani poprvé naservíroval své zákaznici hraběnce Amalii Nani Mocenigo, která požadovala jídlo ze syrového masa, ale nechtěla tatarský biftek.Od anglického beef steak. Jakože hovězí steak. I když se pod označením biftek někdy rozumí pouze steak z hovězí svíčkové, toho nejjemnějšího a nejdražšího masa, lze ho použít v rozšířeném smyslu na všechno hovězí, co se dá zprudka a krátce opéct na pánvi.
Kolik stojí 1 kg Tataraku : 329 Kč / kg
Kategorie: | E-SHOP |
---|---|
Hmotnost: | 1 kg |
Kvalita: | BIO |