Antwort Kdo vystavuje žádost o otcovskou dovolenou? Weitere Antworten – Jak si požádat o otcovskou dovolenou

Kdo vystavuje žádost o otcovskou dovolenou?
Na úřad je potřeba doložit Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou), kterou naleznete na webech jednotlivých úřadů. Pojištěnec vyplní své základní údaje a žádost odevzdá. Jste-li zaměstnán, zaměstnavatel sám vyplní zbytek za sebe. OSVČ odevzdává žádost se svými údaji.V kompetenci příslušné OSSZ je rozhodnout o nároku na dávku a její výši. Ze zákona je lhůta pro zpracování (výplatu) dávky do jednoho měsíce od data, kdy OSSZ obdrží doklady potřebné k její výplatě.Otcovská dovolená byla v České republice zavedena v roce 2018. Nejprve trvala týden (7 kalendářních dnů). Od roku 2022 je prodloužená na 2 týdny – celkový počet dní otcovské dovolené je tedy 14. Otcovskou dovolenou může otec využít v období 6 týdnů po narození potomka.

Jak je placena otcovská dovolená : Jak už bylo zmíněno, výše otcovské dovolené je stanovena na 70 % z denního vyměřovacího základu. Maximálně však můžete z otcovské získat 25 144 Kč, v případě, že hrubý příjem otce činí více než 100 000 Kč.

Kdo podává žádost o otcovskou

Žádost podávají zaměstnanci u svého zaměstnavatele, který ji po skončení podpůrčí doby neprodleně předá s doplněnými údaji příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (služebnímu orgánu či útvaru).

Na co má nárok otec po porodu : Otcovská nemusí být jen pro (biologické) otce

Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. Současně má nárok i na náhradu mzdy ve výši 70 % vyměřovacího základu.

Podpůrčí doba u otcovské při péči o dítě končí dnem, v němž dítě zemřelo; pokud však dítě zemřelo po uplynutí 6 týdnů ode dne jeho narození a podpůrčí doba ještě neuplynula, náleží otcovská po celou podpůrčí dobu.

Nárok na otcovskou má též pojištěnec, jestliže dítě, jehož je otcem, se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození. Tiskopis předkládá svému zaměstnavateli, který jej předá příslušné OSSZ. Pokud je žadatel OSVČ, pak tiskopis předává příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Co je otcovská poporodní péče

Otcovská poporodní péče neboli otcovská se vyplácí otci dítěte, když si v době od narození dítěte do jeho šesti neděl vybere otcovskou dovolenou. Ta může být 14 po sobě jdoucích dní. Kromě dítěte je potřeba mít nemocenské pojištění.Otec může do šesti týdnů ode dne narození dítěte požádat o dávku otcovské poporodní péče (otcovská). Po tuto dobu (14 kalendářních dnů) musí u svého zaměstnavatele čerpat volno: rodičovskou dovolenou, pracovní volno bez náhrady mzdy nebo běžnou dovolenou.Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě.

Především dokumenty: těhotenskou průkazku, informované souhlasy, podklady pro matriku a další. A také kde má ručník, oblečení k porodu, pantofle. Tedy věci nezbytné k pobytu v nemocnici. Bude se vám to hodit v případě, že přijedete do porodnice a vaše žena již bude v pokročilé fázi porodu.

Kdy může žena po porodu do práce : Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů. Nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Není tedy možné nastoupit do zaměstnání dříve, než uplyne 6 týdnů od porodu, a to ani v případě, že by s tím zaměstnankyně a zaměstnavatel souhlasili.

Na co má nárok matka po porodu : Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte nebo dnem převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů, přičemž dnem převzetí se rozumí den právní moci rozhodnutí o převzetí dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Kdy zajít na matriku v těhotenství

Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela. Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden.

před porodem

  1. Zažádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
  2. Zažádat o peněžitou pomoc v mateřství
  3. Určit otcovství souhlasným prohlášením rodičů

Abyste čerpali mateřskou dovolenou a zároveň pobírali peněžitou pomoc v mateřství, musíte splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou 2024.

Jak dlouho může zaměstnavatel drzet místo po materske : Trvá až do 4 let věku dítěte.

Zaměstnavatel ale musí místo povinně držet pouze do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel nemusí rodiče vracejícího se z rodičovské dovolené zařadit přesně na jeho původní pracovní pozici. Musí mu ale poskytnout pracovní místo odpovídající stejnému druhu práce.